CARL MAGNUS, blandteknik på papper, signerad och daterad -80.
Utan titel. Bladstorlek 73,5 x 106,5 cm.
Ej examinerad ur ram. Gulnad.
Carl Magnus är en svensk skulptör, grafiker och bildkonstnär född i Getinge, Halmstad. Han var verksam som lärare i skulptur på Valands konsthögskola i Göteborg och professor i måleri på Konsthögskolan i Stockholm. Magnus målade under 1960-talet expressiva och kraftfulla målningar, senare övergick han till att skapa skulpturer och måleri uppbyggda av enkla geometriska och arkitektoniska former med symboler som obelisker, pyramider och trappor.