Urnformade ljushållare med räfflor på kvadratisk fot med kulfötter. Lösa droppbrickor. Höjd 12 cm. Ett par med urnformade ljushållare på mittstam med svagt vridna godronner. Rund fot. Stämplade SES. Höjd 17 cm
De lägre med bucklor, skada/ hål i manchetten, repor. De högre med skadad ljushållare, bristningar, slitage, smärre bucklor.