Skaft i mässing med vridet stomglas. Glasskål med veckad kant och dekor av prickar. Över plym i glas föreställande blad och blommor.
Bruksskick. Förstärkningar vid bladens fästen. Mindre nagg på bladens ändar. Ej funktionstestad.