TAKLAMPA, möjligen Elme Glasbruk, 1900-talets första hälft, höjd ca 75 cm.

Skaft i mässing med vridet stomglas. Glasskål med veckad kant och dekor av prickar. Över plym i glas föreställande blad och blommor.

Bruksskick. Förstärkningar vid bladens fästen. Mindre nagg på bladens ändar. Ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK