HÖRNSKÅP, barock, 1700-tal.
Målad. Överdel med lucka. tVå dörrar med bakomliggande förvaring samt hyllplan. Bredd 73, djup 48, total höjd 157 cm. Sidornas längd 47 cm.
Renoverad. Kompletterad med bl a senare knoppar. Senare benställning. Delvis maskstungen. Torrsprickor. Färgbortfall. Senare målning. Slitage. Defekta beslag. Nyckel saknas.