LJUSKRONA, Maria Theresia-stil, omkring 1900-talets mitt, höjd ca 93 cm.

Glasklädd stomme av mässing. Behängd med olikformade prismor. Femton svängda armar med elektriska ljus. En ljuspunkt i mitt. Diameter ca 85 cm.

Bruksskick. Nagg. Några delar saknas. Något renoverad. Ej funktionstestad.

Utropspris
10 000 SEK