Carl Frisendahl

(Sverige, 1886-1948)
Carl Frisendahl
(Sverige, 1886-1948)

CARL FRISENDAHL, terracotta, signerad Carl Frisendahl och daterad 1899.

Pojke. Höjd 24,5 cm.

Bränningsprickor, saknade flisor.

Denna skulptur modellerades då Frisendahl endast var 13 år gammal och torde vara hans tidigaste kända verk. Möjligtvis rör det sig om ett självporträtt. Skulpturen visar på en häpnadsväckande brådmogenhet.

Utropspris
3 000 SEK