Patinerad brons. Ljuspipa uppburen av kinesiserande figur. Stam av porslin dekorerad med kedjor. Höjd 30,5 cm.
Slitage. Renoverad. Kompletterad. Kedjor saknas delvis. Bucklor. Senare målning. Färgbortfall. Fläckar. Mindre skador. En med skada på fot. Porslin senare.