Objektivets nr 6336952. Auktionsposten inkluderar även en bruksanvisning, proschyrerna "Edixa Post" och "Edixa Reflex", prislista från 1960 samt boken "Das edixa Buch".
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor. Objektivets optik med damm samt mindre repor. Ej funktionstestad.