OLOF HERMELIN, Olja på duk, signerad och daterad 1907.
Tranholmssudet vid Svanholmsv, Stocksund. Duk 88 x 140 cm.
Retuscher, krackelerad, gulnad fernissa, repor.
Den lilla stugan som låg intill Tranholmssundet i Svanholmsvägens förlängning är sedan länge riven. Bara husgrunden finns kvar.