OLOF HERMELIN, olja på duk, signerad och daterad 1903.
Landskap med eka under tall. Duk 82 x 67 cm.
Dukskada, krackelerad, retuscher.
Olof Hermelin har inspirerats av viken och det höga berget vid Edsviken nordväst om tunnelbanebron, även kallat ”Kalles klimp”. Som ofta har konstnären stuvat om landskapet så att det passar hans komposition.