Claude Weisbuch

(Frankrike, Född 1927)
Claude Weisbuch
(Frankrike, Född 1927)

CLAUDE WEISBUCH, färglitografi, signerad och numrerad

Komposition med kroppar. Bladstorlek ca 65x48,5 cm.

Gulnad. Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Claude Weisbuch är en fransk bildkonstnär född i Thionville. Han studerade vid Ecole des Beaux-Arts i Nancy och var professor i gravyr på Ecole des Beaux-Arts i St-Étienne. Han är främst känd för sina passionerade etsningar där han avbildat harlequins, musiker eller hästsportscener. Weisbuch är också målare och tecknare och hans verk går ofta i jordnära toner med påtagliga ljuseffekter.

Utropspris
1 500 SEK