Dekor av vinranka. 12 koppar med fat, 11 assietter, 6 större assietter, 2 må fat, vas, ett par ljusstakar, sockerskål, gräddkanna, kakfat, syltburk med lock, cigarettställ, kaffekanna och tekanna. Kaffekannans höjd 25 cm.
Tekanna med nagg. Vas med lagningar. Några delar 2:a sort.