ALY BEN SALEM, gouache på glas, 2 st, signerad.
Sittande kvinna och man, samt en kvinna med svan. Bildens mått 11x11 cm och 14x10 cm. En osignerad.
Slitage.
Aly Ben Salem var en tunisisk/svensk bildkonstnär. Salem utbildade sig vid akademien i Tunis samt i Paris. Han flyttade till Sverige efter kontakt med den svenska konstnärskolonin i Paris. I hans konstnärliga produktion återfinns glasmålningar och gouachemåleri i pastellfärg med inslag av guld, silver och emalj. Motiven föreställer ofta eleganta kvinnofigurer eller sagolika djur.