GÖSTA VON HENNIGS, blandteknik, signerad G.vH,
Spansk ryttare. Dagmått ca 18,5 x 22,5 cm.
Gulnad. Veck. Ej examinerad ur ram.
Gösta vonHennigs var en svensk bildkonstnär. Tillhörde konstnärsförbundets krets. Med utgångspunkt i tysk impressionism målade han i olja och akvarell stadsbilder och framförallt motiv från cirkus, jonglörer, clowner och danserskor i högt uppdrivna färger och med intresset inriktat på rörelse.