KOPPAR med FAT, fem stycken, porslin, Sèvres, Frankrike, 1700-talets andra hälft.

Målad polykrom och förgylld dekor av blommor samt blå band. Kopparnas höjd 7 cm.

En kopp med nagg, en kopp med ifylld nagg och en kopp med smärre nagg nedtill. Visst slitage, framför allt förgyllningen.

Utropspris
5 000 SEK