BANKETTER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, tillskrivna Ephraim Ståhl, (mästare 1794-1820).

Trästommar, vitmålade samt delvis i bronsimitation. Skuren dekor samt dekor av pastellage. Lösa stoppade sitsar. Stämplade Biby fideikommiss. Längd 57,5, bredd 43,5, sitthöjd 44, total höjd 54 cm (vardera).

Renoverade. Senare målning. Lagningar. Dekorbortfall.

Proveniens

Tidigare i samlingarna vid Biby Fideikommiss, Gillberga socken, Södermanlands län.

Eva Nordenfelt, Ephraim Ståhl - En kunglig stolmakare, Atlantis 2007, jämför sid. 152.

Utropspris
10 000 SEK