SKÅP, barock, 1700-tal.
Tudelat. Ek, dekor av intarsia. Överdel med brutet krön, dörrpar med bakomliggande hyllplan och skedhylla. Nedtill med fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 121. Djup 53,5. Höjd ca 205 cm. Nyckel finns.
Slitage. Torrsprickor. Maskstungen. Kompletterat med senare lås i dörr. Avslag vid lådfront.