SPEGEL, empire, signerad Johan Martin Berg (1772-1852), 1800-talets början.
Förgylld och bronserad, arkitektoniskt krön, div. stavdekorer. Höjd 83, bredd 52 cm.
Fläckar. Avnött. Möjligtvis avkortad.