Målad samt med ljus marmorskiva. Vid fronten en dörr och utdragslåda. Bredd ca 40, djup ca 40, höjd ca 74 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Marmorskiva med naggar. Nagg. Senare målning.