Stommen fanerad med mahogny. Fast stoppad klädsel, delvis fäst med pärlspik. Sitthöjd ca 45 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Skador vid sitsarna som är nedsuttna. Missfärgad. Fläckar.