STOLAR, ett par, senbarockstil, 1900-talets första hälft.
Målade stommar av lövträ. Svängd form med genombrutna ryggar. H-kryss samt "Claw-and-ball" fötter. Lösa stoppade sitsar. Sitthöjd 45, total höjd ca 101 cm (vardera).
Slitage. Färgbortfall.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.