Glaserat lergods. Stämpelmärkt samt med ristat modellnummer. Höjd 27 cm.
Krackelyr. Baksidesnagg. Mindre nagg på ena ögonlocket. Lagningar på hårlockar i pannan.
Dechant/Goldscheider s 430.
Formgiven omkring 1932.