Målat, tredelat fodral. Urtavla märkt "MLS". Två lod och pendel medföljer. Längd 64, djup 26, höjd ca 216 cm.
Renoverad. Kompletterad. Skador. Slitage. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.