ARDY STRÜWER, Färglitografi, signerad och numrerad 151/190.
Utan titel. P. 40 x 30 cm.
Ej examinerad ur ram.
Ardy Strüwer är en svensk-indonesisk-nederländsk bildkonstnär, komiker och manusförfattare född i Djakarta. Han studerade vid Konstakademien i Haag och grafik vid Konstakademien i Stockholm. Han målar i explosiva färger, i en lekfull stil med naivt och sensuellt målade abstraktioner och figurationer. Ofta i en surrealistisk stil med kvinnoansikten då hans konst är en hyllning till livets ursprung, kvinnan. Strüwer har även varit knuten till Johansfors glasbruk som formgivare.