Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

30 föremål
FLASKA, stengods, Japan, 1800-tal.
650 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGEL Indien 1900-tal.
900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRUDKORGAR 3 st Indonesien Lombok sent 1800-tal.
600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KORGFAT 3 st Luzon Filipinernas sent 1800-tal.
2 500 SEK
Utropspris
3 500 SEK
STOL Indien Rajasthan 18/1900-tal.
700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RÖKELSEKAR, brons, Japan, 1800-tal.
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, porslin, Qingdynastin, sent 1800-tal.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KORGFAT Luzon Filipinerna sent 1800-tal.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KORG Vietnam sent 1800-tal.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RÖKELSEKAR, brons. Qingdynasti, 1800-tal.
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK