Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

238 föremål
Harry Bertoia, 4 st "Sidechair" 1960/70-tal.
1 tim 4m
3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Skåp, 1900-talets mitt.
1 tim 10m
Skåp, 1900-talets mitt.
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Taklampa, 1960-tal.
18 tim 58m
Taklampa, 1960-tal.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skåp, Swedish Modern, 1940/50-tal.
19 tim 7m
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Jonas Bohlin, bord, "Liv".
19 tim 34m
Jonas Bohlin, bord, "Liv".
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Sideboard, ett par, 1900-talets mitt.
20 tim 46m
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Harri Koskinen, "Igman Chair", Zanat.
21 tim 8m
2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Bordslampa, 1900-talets första hälft.
22 tim 2m
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Gunilla Allard, serveringsvagn, "Cargo", Lammhults.
22 tim 44m
4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Sidobord, ett par, Minotti, Italien.
22 tim 54m
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Matbord, 1900- talets mitt.
23 tim 4m
Matbord, 1900- talets mitt.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Skåp, 1900-talets mitt.
23 tim 8m
Skåp, 1900-talets mitt.
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Stina Sandwall, skrivbord, "Overtime", Voice.
23 tim 34m
500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Taklampa, Swedish Modern, 1930-/40-tal.
1d 17 tim
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Alberto Meda, kontorsstol, "Physix", Vitra.
1d 18 tim
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Dusty Deco, soffa, "DD Frame", samtida.
1d 19 tim
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
GamFratesi, stolar, 4 st, "Beetle", Gubi.
1d 19 tim
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Takkrona, "Chandelier Sketch", Eichholtz.
1d 19 tim
2 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
Ingeborg Lundin, skål, "Ariel, Orrefors,
1d 20 tim
3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Göran Wärff, unik skål, Kosta.
1d 23 tim
1 150 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Ulrica Hydman-Vallien, unik vas, Kosta Boda.
2d
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Anne Nilsson, snapsglas, 5 st, "Clown", Orrefors.
2d 1 tim
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fåtölj, 1900-talets första hälft.
2d 1 tim
2 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Hans-Agne Jakobsson, bordslampa, "B54", Markaryd.
2d 1 tim
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bokhylla, funkis, 1930-tal.
2d 1 tim
Bokhylla, funkis, 1930-tal.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Folke Ohlsson, soffa, Dux, 1900-talets mitt.
2d 1 tim
4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Taklampa, 1950/60-tal.
2d 1 tim
Taklampa, 1950/60-tal.
Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
Bordslampor, ett par, 1960/70-tal.
2d 17 tim
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Golvlampa med bord, 1950-tal.
2d 18 tim
Golvlampa med bord, 1950-tal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Byrå, Fröseke, 1960-70-tal.
2d 19 tim
Byrå, Fröseke, 1960-70-tal.
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Golvlampa, Swedish Modern, 1940/50-tal.
2d 19 tim
500 SEK
Utropspris
5 000 SEK