GLAS

Här finner du glas från alla tider, allt från tidigaste romerska-glasen, praktpokaler från 16/1700-talet, bruksglas från allmogen, designpjäser från det tidiga 1900-talet och framåt till stora glasserviser för det dukade bordet.

Spara dina favoriter

TAPIO WIRKKALA, skål, glas. Iittala, 1958.

Klar glasmassa. Signerad Tapio Wirkkala -58. Bredd 20. Djup 17,5. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
500 EUR
CLAES UVESTEN, objekt/väggrelief, glas, signerat.

Ansikte. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL, glas, Lalique, Frankrike, 1900-talets andra hälft.

Dekorerad med duvor. Signerad "Lalique France". Höjd 21 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, VAS, glas, modell 3535, signerad Tapio Wirkkala Iittala.

Kamslipat glas. Höjd 17,5 cm.

Aktuellt bud 420 EUR
Utropspris
400 EUR
GUNNEL NYMAN, vas, signerad G. Nyman Nuutajärvi Notsjö.

Klart glas med musch. Signering med syrapenna. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
200 EUR
AIMO OKKOLIN, skål,  "Kronblad", signerad  Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.

Ljust blåtonad (neodym) fasetterad kristall. Diameter 25 cm. Höjd 12 cm.

Aktuellt bud 210 EUR
Utropspris
300 EUR
GUNNEL NYMAN, vas, signerad G. Nyman Nuutajärvi Notsjö 1948.

Bärnstenstonat och klart glas. Med musch. Signering med syrapenna. Höjd 19 cm.

Aktuellt bud 201 EUR
Utropspris
200 EUR
OIVA TOIKKA, flaska, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.

Grönbrun glasmassa med bubblor. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 320 EUR
Utropspris
400 EUR
ANNE NILSSON, snapsglas, "Clown", 6 st, glas, Orrefors, 1980-tal.

Handmålad dekor. Etikettmärkta och signerade AN samt målarsignaturer. Höjd 18,5 cm

Aktuellt bud 802 SEK
Utropspris
1 800 SEK
SIMON GATE, vas, glas, Orrefors, signerad, 1900-talets mitt.

Röktonad glasmassa. Slipad dekor av bland annat kvinna. Of.L.65.30.E.S. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERTIL VALLIEN, VAS OCH SKÅL, Glas, Boda, signerade.

Polykrom dekor. Höjd 9-25 cm

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, FAT, 'Blad', glas, signerat Tapio Wirkkala Iittala 3337.

Kamslipat, klart glas. Längd 24 cm.

Aktuellt bud 280 EUR
Utropspris
500 EUR
OIVA TOIKKA, FLASKA 'Mansikkapaikka', glas, signerad O.Toikka Nuutajärvi.

Iriserande glas. Med tillverkarens etikett. Höjd 17,5 cm.

Aktuellt bud 65 EUR
Utropspris
150 EUR
TAKLAMPA, Carl Fagerlund, Orrefors.

Brun glasmassa. Diameter 30 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OLLE BROZÉN, vas, signerad. Kosta Boda.

Underfångsdekor av fiskar. Höjd 19 cm. Diameter 16 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHAMPAGNEGLAS, 6 stycken, Finland, 1900-talets andra hälft.

Höjd 18 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAPIO WIRKKALA, SKÅL, "Sulka" (Fjäder), glas, signerad Tapio Wirkkala, Iittala -58.

I halvform formad kristall, kamslipad. Längd 30 cm.

Aktuellt bud 600 EUR
Utropspris
800 EUR
OIVA TOIKKA, GLASFÅGEL, signerad O. Toikka Nuutajärvi.

Flerfärgat glas. Längd ca 17 cm. Etikettmärkt.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERTIL VALLIEN, fat, glas, Kosta Boda, signerat.

Klarglas. Kvadratisk form med dekor i rött och blått. Signerad Kosta Boda B. Vallien 79368. 22 x 22 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAPIO WIRKKALA, SKÅL, "Sulka" (Fjäder), glas, signerad Tapio Wirkkala, Iittala -56.

I halvform formad kristall, kamslipad. Längd 17 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
300 EUR
KJELL ENGMAN, skulptur, glas, Kosta Boda, signerad och daterad -97.

Oregelbunden form. Blåtonat glas med ansikten och polykrom yta. Märkt "8 Ken AT 979007-100 Kosta Boda Kjell Engman Ateliér 97". Storlek ca 33 x 28 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VAS, glas, Mandruzzato, Murano Italien.

Fasettslipat grönt, gult och klart glas. Höjd 20,5 cm.

Aktuellt bud 101 EUR
Utropspris
150 EUR
AINO AALTO, servisdelar, 22 st, "Bölgeblick", glas, Karhula.

Pressglas i bärnstensfärg. I produktion 1935-1938. 6 glas, höjd 5,5 cm. 8 glas, höjd 8,5 cm. 3 skålar, ø 14,5 cm. 2 skålar, ø 16 cm. 3 fat, ø 14 cm.

Aktuellt bud 340 EUR
Utropspris
200 EUR
UPPSATSSKÅL MED VAS, flussglas omkring 1900.

Skål och vas i ljusgrönt flussglas bemålade med riklig dekor av bl a blommor. Delbar med separat fot för enbart vas, höjd ca 33 cm. Totalhöjd skål samt vas ca 53 cm.

Aktuellt bud 86 EUR
Utropspris
400 EUR
SAARA HOPEA, STAPELBARA GLAS, 16 st, modell 1718, Notsjö. Formgivna 1952.

Dricksglas i olika färger och storlekar. 1 glas, höjd 8,5 cm. 9 glas, höjd 7,5 cm. 6 glas, höjd 4,5 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
150 EUR
AIMO OKKOLIN, SKÅL, glas och silver, stämplad Kultakeskus, Tavastehus 1967.

Slipad, klar kristall med kant av silver. Diameter 23 cm.

Aktuellt bud 95 EUR
Utropspris
150 EUR
TIMO SARPANEVA, skulptur, glas, signerad, daterad 59.

Bredd 12,5. Höjd 14,5 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
KARAFFER 4 st, "Antik", Reijmyre Glasbruk.

Karaffernas höjd 16-17,5 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, glas, 1800-talets senare del.

Dekor av bladverk. Fötter i form av delfiner. Höjd 24 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SELTERGLAS, 12 st, "Antik", Reijmyre Glasbruk.

Cylinderformade. Skymningsgrå glasmassa. Etikettmärkta. Höjd ca 8 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KJELL ENGMAN, skål och vas, glas, Kosta Boda, osignerade.

Höjd 17-31 cm.

Aktuellt bud 460 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAPIO WIRKKALA, SKÅLAR, 17 st,  "Vak", glas, Iittala, 1900-talets slut.

Formblåst, klart glas. Några etikettmärkta. 8 st. ø ca 20 cm. 9 st. ø ca 25 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
300 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS, modell 3523, glas, signerad Tapio Wirkkala, Iittala -58.

Linjeslipat, klart glas. Höjd 10 cm, ø 15 cm.

Aktuellt bud 120 EUR
Utropspris
200 EUR
ANNA ÖRNBERG, skulptur, glas, två delar, Studioglas Strömbergshyttan.

"Marsipanmirakel" ateljé 2002, "Kalasfat" ateljé 2003, samt en osignerad sked. Polykromt glas, i omväxlande tekniker, bl. a. underfång samt klarglas, påklippt dekor. Höjd på marsipanmirakel 9 cm. Diameter på Kalasfat 16 cm.

Aktuellt bud 505 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BENGT EDENFALK, glas, vas, Skruf, signerad, 1900-tal.

Signerat Edenfalk Skruf EMB 3-2, höjd 19 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANNE NILSSON, ljusstakar, "Celeste", 3 st, Orrefors, 1900-talets senare hälft.

Blått och klart glas. Med originalkartonger. Höjd 29-33 cm

Aktuellt bud 1 204 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 800 SEK
KAJ FRANCK, objekt/mobiler, 5 stycken, glas, "Morning in Athens",  Iittala, Finland, 1900-talets andra hälft.

I originalförpackningar. Längd cirka 63 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
AIMO OKKOLIN, VAS,"Näckros", signerad Aimo Okkolin, Riihimäen Lasi Oy.

Fasetterad kristall. Diam. 14,5 cm. I originalkartong.

Aktuellt bud 1 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CHAMPAGNEGLAS, 6 st snarlika, 1800-tal.

Slipad dekor. Höjd ca 17,5 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Orrefors, 1940-tal.

Märkt undertill Orrefors, Lindstrand, 2114.A6. Med dekor av mansfigur med barn med gloria. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ERIKA LAGERBIELKE, glasservis, 232 delar, "Intermezzo", Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Bestående av: 4 cocktailglas 2 ljusstakar 1 skål på fot 3 karaffer, varav en med lock 12 chamagneglas 12 starkvinsglas 12 snapsglas 12 sherryglas 12 likörglas 12 runda rödvinsglas 12 höga rödvinsglas 12 snapsglas på fot 12 vitvinsglas 12 whiskyglas 12 selterglas 12 grogglas 12 ölglas 12 cognacskupor 12 martiniglas 12 runda vitvinsglas 6 aveqglas 12 selterglas på fot 12 mindre rödvinsglas

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Carl Fagerlund Orrefors.

Grön glasmassa. Märkt "Orrefors RD 1323". Höjd 40 exkl. skärmhållare. Skärmar medföljer

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARAFFER, ett par, glas, Nason Moretti, Murano.

Gröntonat glas. Höjd 22-23 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Blå glasmassa. Märkt "Orrefors RD 1652". Höjd ca 45 cm. Vitfärgade skärmar medföljer.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, glas/muggar 8 st, Orrefors.

Gul glasmassa med dekor av bär och grönt blad. Märkt "ORREFORS EXPO B 636-68 GUNNAR CYRÈN". Diam 8 cm, höjd 6 cm.

Aktuellt bud 410 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OIVA TOIKKA, skulptur, glaskub, Nuutajärvi, Iittala, Finland 2008,

Färgad glasformation gjuten i klarglas, slipade sidor. Etikettmärkt Iittala och signerad Sakurano Hana, Oiva Toikka, Nuutajärvi 2008, 15/200. 9,7 x 11,7 cm, höjd 19,7 cm.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKÅL SAMT VASER, 2 st, glas, Johansfors, 1990-tal.

Mörklila glas med polykrom dekor. En vas etikettmärkt, en signerad J-fors -94 B.L. Skål diameter 35 cm. Två vaser höjd 20-34 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
CARL HOFF, silver, jardinjär, Helsingborg, 1916.

Stomme i silver med hänklar. Insats med slipat glas. Längd 43 cm. Bredd 21 cm. Höjd 15 cm. Vikt ca 1024 g

Aktuellt bud 3 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VINGLAS, 12 st, "Antik", Reijmyre Glasbruk.

Etsad dekor av girlander. Höjd 16,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
NILS LANDBERG, Tulpanglas, Orrefors Expo, signerat och numrerat 311-57.

Röktonat glas. Höjd 44 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GUNNEL NYMAN, vas, signerad Gunnel Nyman Nuutajärvi, 1947/1989. samt Maija-Liisa 6.10.1989.

Klart glas med musch. Höjd 32 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
PARTI GLAS, 3 delar, Orrefors.

Ljusstake, Nils Landberg, höjd 18 cm. Ljusstake, Kjell Engman, höjd 18 cm. Skål "Lancelot" Erika Lagerbielke, höjd 10 cm

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur, glas, Kosta Boda, signerad och numrerad.

I form av ett huvud. Höjd 7,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GLASSERVIS, 100 delar, "Prince" Kosta Boda.

15 rödvinsglas, höjd 15,5 cm 9 champagnestrutar, höjd 22 cm 16 grogglas, höjd 14,5 cm 16 sherryglas 15 snapsglas 14 whiskyglas 15 portvinsglas

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
ALVAR AALTO, VAS, glas, 1900-talets andra hälft.

Klart glas. Höjd 20 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
ALVAR AALTO, VAS 'Savoy', glas, Iittala 1980-tal.

Koboltblå. I botten märkt Alvar Aalto. Etikettmärkt Iittala Made in Finland. Höjd 15,5 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR