Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i Sverige, allt fler glashyttor började växa fram och hantverket spred sig. Glashantverkets historia har lämnat efter sig allt från bruksglas från allmogen, praktpokaler från 1600- och 1700-talen till italienskt Muranoglas som vi kan njuta av än idag.

Spara dina favoriter

SAARA HOPEA, DESSERTSKÅLAR, 12 st, glas, modell 1344. Notsjö, formgiven 1952.

Höjd 8,5 cm. Diameter 11 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
NANNY STILL, SERVISDELAR, glas, 16 st, "Sultan", Riihimäen Lasi.

8 dricksglas, höjd 7 cm, 5 starkvinsglas, höjd 14 cm, 3 skålar, höjd 8,5 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
300 EUR
KAJ FRANCK, glas 5023, 12 st, kanna 5601 och ishink 1373, Notsjö.

Glasets höjd 8 cm. Kannans höjd 14 cm. Ishinkens höjd 13 cm, med istång.

Aktuellt bud 290 EUR
Utropspris
400 EUR
GLAS, två stycken, ett med krona och monogram, 1700-tal.

Ett högt aleglas med graverad dekor av humle och sädesax. Höjd 19,5 cm. England, sent 1700-tal. Ett spetsglas med omvikt fot, graverad dekor av adlig krona med spegelmonogram. 1700-tal. Höjd 16 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, skål, glas, Orrefors, signerad och numrerad 982272 EA 1-90.

Graverad dekor av stiliserade blad. Höjd 16 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Öia Örsjö belysning samt Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Två vägglampetter i olika storlek med stomme av förkromad metall och hängande kläppar av kristallglas. En av dem är märkt med etikett "ÖIA 30476" samt "Crystal Design Orrefors Sweden". 26 x 21 cm, tre ljuspunkter. 18 x 15 cm, två ljuspunkter.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIMON GATE, vas, glas, Orrefors, 1932.

Vas i optikblåst klarglas med svart klack. Slipad dekor av sjöjungfru. Signerad 07.32 G.U. 110 samt 7.9.1133.32J.E. Modell 1133 formgiven av Simon Gate för Orrefors 1931. Höjd 23 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GLÖSSNER & Co, 2 st graverade glasrutor, ena signerade Glössner & Co HH, Nordahl -54.

Höjd 148 cm (136,5 + 11,5 cm), bredd ca 102 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
NANNY STILL, FLASKA, glas, 1737, signerad Nanny Still, Riihimäen Lasi oy.

Lilatonat glas. Höjd 33 cm. Bär tillverkarens etikett.

Aktuellt bud 206 EUR
Utropspris
300 EUR
ALMARIC WALTER & HENRI BERGÉ, fat i paté de verre, 1917.

Gröntonat glas med dekor i releif av sjöstjärnor. Signerad A. WALTER NANCY Bergé 17. Diameter ca 14 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SVEN PALMQVIST, vas, glas, Orrefors, signerad, 1900-talets andra hälft.

Rött underfång. Signerad Orrefors Expo Pu 185-60 Sven Palmqvist. Höjd 15 cm, diameter 15 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ASTA STRÖMBERG, vas, glas, "Diamant", Strömbergshyttan, 1960-tal.

Hexagonal form. Höjd 28 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OIVA TOIKKA, glasfågel, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi.

Iriserande glas. Etikettmärkt iittala. Längd 23 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OIVA TOIKKA, glasfåglar, 2 st, signerade Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.

En vitspräcklig, sugnerad och numrerad 229/800. Längd 13,5 cm. En grönmönstrad, signerad. Längd 16,5 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KJELL ENGMAN, skulptur, signerad.

Signerad 7273159 Kosta Boda Kjell Engman unique, väggfäste med belysning av rostad metall, höjd ca 110, bredd ca 31 cm

Aktuellt bud 9 700 SEK
Utropspris
12 000 SEK
GLAS, 16 st, med frimurarsymboler 1900-tal.

Bestående av; 2 öl, 6 konjakskupor, 8 snaps.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN PALMQVIST, skulpturer 2 st signerade Orrefors 1900-talets slut.

Signerade Orrefors Expo SP 764-72 Sven Palmqvist, höjd 24,5, samt Orrefors Expo SP 757 -72 Sven Palmqvist, höjd 24,5 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, vaser, 5 st och skål, glas, IIttala.

Linjeslipat glas av Tapio Wirkkala. Höjd 6,5-11,5 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KJELL ENGMAN, skulptur signerad Kosta Boda sent 1900-tal.

"Birth of woman", signerad undertill mellan sockel och skulptur 989003-200 Kosta Boda Atelier, total höjd 34 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TIMO SARPANEVA, vaser, 5 stycken, glas, Iittala, Finland, signerade, 1900-talets andra hälft.

Tre stycken numrerade 2501, Delvis etikettmärkta. Höjd 13-17 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, Vaser 2 st, och skålar 2 st, för Iittala.

Skålar och vaser ritade av Tapio Wirkkala med linjeslipad dekor. Höjd 4-11 cm

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur, signerad.

Signerad 7174006 Kosta Boda li ed 200 B Vallien, höjd inkl sockel av sten 20 cm

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TIMO SARPANEVA, servis ca 38 dlr, "Kekkerit" för Iittala, 1970/80-tal.

Bestående av; 5 rödvin/öl, 11 vitvin, 11 starkvin, 11 snaps/likör

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAJ FRANCK, karaff, signerad K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -63.

Tuppflaska. Höjd 33 cm.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
600 EUR
MATS JONASSON, MATS JONASSON, "Morgana II", skulptur, glas, signerad och numrerad 17/49.

Glaset märkt "Mats Jonasson Målerås Sweden LTDED 17/49". På väggplakett: 58 x 40. Enbart glasskulpturen: 41 x 25 cm. Certifikat medföljer.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
TIMO SARPANEVA, VAS, "Orkidé", signerad Timo Sarpaneva 3568.

Höjd 27,5 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
400 EUR
HEIKKI ORVOLA, UPPSATSSKÅL, filigranglas, signerad Heikki Orvola Nuutajärvi Notsjö.

Höjd 25,8 cm, kantens diameter 24 cm. Etikettmärkt.

Inga bud
Utropspris
600 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, konstglas, signerad Björn Weckström Nuutajärvi Notsjö.

Fotglas. Höjd 18,5 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
400 EUR
BENGT EDENFALK, vas, glas, "Thalatta", Skruf.

Thalattavas med fugurdekor i blått. Vasen är formgiven av Bengt Edenfalk och utförd av Skruf Glasbruk. Signerad Edenfal Skruf Thalatta 7. Etikettmärkt. Höjd 18,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GÖRAN OCH ANN WÄRFF, skulptur, signerad.

Signerad Kosta W. u 766 unik, höjd ca 40 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
NANNY STILL, SKÅL, glas, Riihimäen Lasi oy.

Gjutet gultonat glas. Diameter 20 cm, höjd 7,5 cm. Bär tillverkarens etikett. Osignerad.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
300 EUR
KAJ FRANCK, POKAL, glas, signerad Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö.

Flerfärgat glas. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, VINKARAFF med VINGLAS, 4 st, Riihimäen Lasi, 1961-64. Formgivna 1961.

Fritt formblåst glas Tillbringare, modell 1757, höjd 29,5 cm. Glas, 1672, höjd 13 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, OLJEKARAFF, glas, modell 1760, X-serien, Riihimäen Lasi, 1961-64.

Fritt formblåst glas. Höjd inkl propp 18,5 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
400 EUR
TAMARA ALADIN, LIKÖRKARAFF och LIKÖRGLAS, ett par, Riihimäen Lasi, 1961-64. Formgivna 1961.

Fritt formblåst glas. Likörkaraff, modell 1755, höjd 24 cm. Likörglas, 4 cl, 1671, höjd 7 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, TILLBRINGARE och ett par GRÄDDSNÄCKOR, "Pöytä", samt SAFTGLAS, "Nella", 6 st, Riihimäen Lasi.

Fritt formblåst glas. Tillbringare och gräddsnäckor med hänkel i klart glas. Tillbringare, modell 1144, höjd 20,5 cm, i produktion 1961-73. Gräddsnäckornas höjd 8 cm Dricksglas "Nella", modell 1862, höjd ca 11,3 cm. Formgivet år 1959, i produktion 1961-64.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, GLAS, 11 st, "Lila" 1861, och SOCKERSKÅL, 1158, Riihimäen Lasi 1961-64. Formgivna 1960 och 1961.

Fritt formblåst glas. Glas på fot, 3 olika modeller, höjd 11 cm, 13 cm och 14 cm. Sockerskål, 1158, höjd 9,5 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, SAFTGLAS, 5 st, KARAFF, SOCKERSKÅL och GRÄDDSNÄCKA, X-serien, Riihimäen Lasi 1961-64.

Fritt formblåst glas. Saftglas, model 1673, höjd ca 12,5 cm Karaff, 1756, höjd 32,5 cm. Sockerskål, 1158, höjd 10 cm Gräddsnäcka, 1159, höjd 12,5 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, STARKVINSGLAS, 7 st, samt SOCKERSKÅL och GRÄDDKANNA, X-serien, Riihimäen Lasi, 1961-1964. Formgivna 1961.

Fritt formblåst glas. Glasets höjd 8 cm. Sockerskålen, 1158, höjd 9,5 cm. Gräddkannan, 1159, höjd ca 12,7 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, KARAFFER, 2 st, SOCKERSKÅL och GRÄDDSNÄCKA, glas, Riihimäen Lasi 1961-64.

Fritt formblåst glas. Två karaffer/ dekorativa flaskor, modell 1747, höjd ca 23 cm. Formgiven 1959. Sockerskål, 1158, X-serien, höjd 9,5 cm. Gräddkannan 1159, X-serien, höjd ca 12,7 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, VASER, 5 st, glas, Riihimäen Lasi, 1967-76.

Fritt formblåst glas. Två "Reimari"-vaser, modell 1465, lila resp. svagt blåtonat glas, höjd 25 cm. Modellen formgiven 1965. Vas 1472, olivgröntonat glas, höjd 20 cm. Etikettmärkt. Formgiven 1966. Vas 1516, "Tulppaani", blått glas, höjd 20 cm. Formgiven 1971, i produktion 1971-1976. Vas 1467, bruntonat glas, höjd 25 cm. Formgiven 1965, i produktion 1967-68

Aktuellt bud 60 EUR
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, KARAFFER, 3 st, glas, X-serien, Riihimäen Lasi 1961-64. Modellerna formgivna 1961.

Fritt formblåst klart glas. Vinkaraff/ tillbringare, 1757, med hänkel, höjd 31,5 cm. Två starkvinskaraffer, 1754, höjd exkl propp ca 26 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, VASER, 4 st, glas, "Kleopatra", Riihimäen Lasi, 1970-73. Serien formgiven 1969.

Fritt formblåst glas i grönt eller rött, hänkel i klart glas. Höjd 20 och 25 cm. Två vaser med tillverkarens etikett.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, VASER, 2 st, "Musica" 1362 och "Rondella" 1497, Riihimäen Lasi 1968. Modellerna formgivna 1973 resp 1967.

Fast formblåst glas. "Musica", klart glas, höjd ca 24 cm, mynningen 10x10 cm. I produktion 1975-1976. "Rondella", gultonat glas, höjd ca 20,3 cm, mynningen 9,5x9,5 cm. Bär tillverkarens etikett. I produktion 1968-72.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, VASER, 4 st, glas, "Tornado", 1339, Riihimäen Lasi, 1970-76. Modellen formgiven 1970.

Fritt formblåst glas. I fyra olika färger. Höjd ca 16 cm.

Aktuellt bud 60 EUR
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, STOP, VAS och BURK, glas, "Rengas", Riihimäen Lasi. Formgivna 1965.

Fast formblåst, ljust lilatonat glas. Stop, modell 1074, höjd 13 cm, i produktion 1966-1974. Vas, 1328, höjd 17,5 cm, 1966-67. Burk, 1228, höjd 15,5 cm, 1966-67.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, KARAFFER, 3 st, glas, Riihimäen Lasi, 1961-66.

Fritt formblåst glas. Dekorativ flaska modell 1747 / karaff, höjd 23 cm. Formgiven 1959. Karaffer, 2 st, 1749, med hänkel i klarglas, höjd 30 resp 31,5 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, VASER, 3 st, glas, "Safari", 1495, Riihimäen Lasi, 1968-1974. Formgiven 1966.

Fast formblåst glas. Höjd ca 20 cm. En etikettmärkt.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, VASER, 5 st, glas, Riihimäen Lasi, 1971-76.

"Kielo",1558, rött glas, höjd 20 cm. Serien formgiven 1972. "Tulppaani", 1516, blått glas, höjd 20 cm. Formgiven 1971. "Kielo", 1560, blåtonat glas, höjd 20 cm. "Tuulikki", 1517, ljusbrunt glas, höjd 20 cm. Formgiven 1971. "Kielo", 1563, gröntonat glas, höjd 20 cm.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, VASER, 5 st, Riihimäen Lasi 1966-76.

Fritt formblåst glas. "Kielo", 1563, grönt glas, höjd 20 cm, formgiven 1972, i produktion 1974-76. "Kielo", 1560, klart glas, höjd 20 cm, formgiven 1972, i produktion 1974-76. "Solmuke", 1474, blått glas, höjd 20 cm, formgiven 1966, i produktion 1967-74. Grön vas, 1466, höjd 20,5 cm, formgiven 1965, i produktion 1967. "Ruusu", 1477, bruntonat glas, höjd 20 cm, formgiven 1966, produktion 1967-76.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, VASER, 3 st, glas, "Amuletti", 1731, Riihimäen Lasi, 1971-1975.

Fast formblåst glas. Bredd 14,5 cm, höjd 19,5 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADDIN, VASER, 3 st, glas, 1464, Riihimäen Lasi 1967. Modellen formgiven 1965.

Fritt formblåst glas. Höjd 20, 25 samt 30 cm. Två vaser bär tillverkarens etikett.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, VASER, 5 st, glas, Riihimäen Lasi, 1960-70-tal.

Fritt formblåst glas. "Kielo", 1558, rött glas, höjd 20 cm. Serien formgiven 1972. "Tulppaani", 1514, olivgrönt glas, höjd 20 cm. Formgiven 1971. "Kielo", 1560, blåtonat glas, höjd 20 cm. "Solmuke", 1474, höjd 20 cm. Formgiven 1966. I produktion 1967-74. "Tuulikki", 1517, ljusbrunt glas, höjd 20 cm. Formgiven 1971.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, LJUSSTAKAR/ VASER, 5 st, glas, "Carmen", modell 1963 och 1964, Riihimäen Lasi, 1970-1981.

Modell 1963: Fritt formblåst glas i grönt eller rött, höjd 19 resp. 25 cm. Formgiven 1969, i produktion 1970-75. Modell 1964: med halvautomat blåst glas, en i brunt, höjd 20,5 cm, och två i klart glas, höjd 7,5 resp. 14,5 cm. Formgiven 1971, i produktion 1972-81.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, VASER, 3 st, glas, "Tornado", två signerade. Riihimäen Lasi 1970-73. Formgiven 1970.

Fritt formblåst glas. Grönt glas, modell 1344, signerad Tamara Aladin Riihimäen Lasi oy, etikettmärkt. Höjd 28 cm. I produktion 1970-1972. Blått glas, 1343, signerad Tamara Aladin Riihimäen Lasi oy. Höjd 26,5 cm. I produktion 1970-1973. Grönt glas, 1344, etikettmärkt. Höjd 21 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, KARAFFER, 3 st, glas, Riihimäen Lasi 1961-66.

Fritt formblåst glas. Dekorativ flaska modell 1747/ karaff, höjd 23 cm. Formgiven 1959. Vinkaraffer, 2 st, 1749, med hänkel i klarglas, höjd 29 resp. 31 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, VASER, 3 st, glas, "Kleopatra", Riihimäen Lasi, 1970-73. Serien formgiven 1969.

Fritt formblåst grönt glas, hänkel i klart glas. Höjd 25 cm. Två vaser med tillverkarens etikett.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
300 EUR
TAMARA ALADIN, KARAFF, glas, "Star", Riihimäen Lasi, 1963-65.

Fritt formblåst glas med bubblor, propp i rött glas. Höjd 19 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
300 EUR