Glas

Här finner du glas från alla tider, allt från tidigaste romerska-glasen, praktpokaler från 16/1700-talet, bruksglas från allmogen, designpjäser från det tidiga 1900-talet och framåt till stora glasserviser för det dukade bordet.

Spara dina favoriter

GLAS, 3 st, för STENINGE SELECTED ARTIST.

Ritva Poutila, mfl. Bourgogne. Höga på smal fot med olika dekor, höjd 25,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OIVA TOIKKA, flaska, glas, "Pompom", Nuutajärvi Notsjö, signerad. Modellen formgiven 1968.

Signerad "Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö". Höjd 16,5 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BERTIL VALLIEN, servis 13 dlr  "Husar" glas Boda 1970-tal.

Bestående av; 6 sejdlar, 4 starkvin, 3 vitvin.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur signerad och daterad 95.

Glas och metall, signerad B Vallien unique P-11-95, total höjd 45 cm

Aktuellt bud 6 001 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ANNE NILSSON, snapsglas 11 st, signerade Orrefors 1980-tal.

Handmålade, signerade, höjd ca 18,5 cm

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HULKIN & HEATH, marmeladburk, glas och silver, Birmingham, England, 1934.

Burk av glas med lock och hänkel av silver, tillhörande sked av silver. Diameter 9, höjd med hänkel 17 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, kristall, Baccarat, 1900-talets andra hälft.

Höjd 22 cm, diameter 19,5 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
TIMO SARPANEVA, "Fågelflaska", 12 glas och 6 st assietter, i-linjen, Iittala, 1950-1960-tal.

Något olika färgton i glasen. Fågelflaska, höjd 16 cm Snapsglas, höjd 5 cm Assietternas ø 14 cm, i originalförpackning.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
400 EUR
TIMO SARPANEVA, LJUSSTAKAR, 6 st, glas, "Festivo", Iiittala.

Höjd 12,5 - 24 cm. Fem av sex signerade TS.

Aktuellt bud 140 EUR
Utropspris
150 EUR
KAJ FRANCK, VAS, glas, KF268, signerad KF Nuutajärvi Notsjö.

Klart och lila glas. Höjd 17 cm, ø 18 cm. Bär tillverkarens etikett.

Aktuellt bud 75 EUR
Utropspris
200 EUR
OIVA TOIKKA, KARAFF, "Oz" Pro Arte, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi. I produktion 1995-1996.

Formblåst, sandblästrad. Bär tillverkarens etikett. Höjd 26,5 cm.

Aktuellt bud 170 EUR
Utropspris
300 EUR
ALVAR AALTO, VAS, 'Savoy', glas, signerad Alvar Aalto 3030, 1900-talets andra hälft.

Klart glas. Höjd 16 cm.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
200 EUR
SKÅL, glas, Lalique, Frankrike, 1900-tal.

Kvadratisk med delvis frostad reliefdekor av rosor. Signerad "Lalique France". Mått 24,5 x 24,5 x 8 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BENGT ORUP, glasservisdelar, 69 st, "Chevalier", Johansfors, omkring 1900-talets mitt.

Nio champagneglas, tio ölglas, fyra grogglas, tio+sex selterglas, nio+tio snapsglas, elva starkvinsglas. Höjd 8- 17,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KJELL ENGMAN, skulptur signerad.

Man med hatt, signerd 7275049 Kosta Boda Kjell Engman unique, höjd inkl sockel med belysning, 79 cm

Aktuellt bud 16 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, glas, Murano, Italien, 1950-tal.

Etikettmärkta Arte Nuova World Fair Murano Bruxelles 1958. Grönt glas. Höjd ca 25 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
NANNY STILL, UPPSATSFAT, glas, "Tzarina", signerat Nanny Still, Riihimäaen lasi O.Y.

Diameter 23,5 cm, höjd 17,5 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
400 EUR
KAJ FRANCK, VAS och SKÅLAR, 3 st, glas, samtliga signerade K. Franck Iittala.

Sodaglas. Vasens höjd ca 14 cm. Skålanas diameter 6 - 7 cm.

Aktuellt bud 75 EUR
Utropspris
150 EUR
TIMO SARPANEVA, AROMAGLAS, totalt 18 st, Iittala.

Tre olika storlekar. 7 st, höjd 8 cm 6 st, höjd 7 cm 5 st höjd 6 cm

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
TIMO SARPANEVA, LJUSSTAKAR, ETT PAR, glas, "Marcel", signerade TS Iittala 2001 och TS 52/1999.

Sandblästrat glas. Höjd 31 cm. Bär tillverkarens etikett.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
300 EUR
OIVA TOIKKA, SKÅLAR, 2 st, glas, modell N454, signerade Nuutajärvi Notsjö. I produktion 1967-1969.

Formblåst glas. Gultonat glas med klar fot samt lilatonat glas med klar fot. Etikettmärkta. Höjd 15 cm.

Inga bud
Utropspris
200 EUR
GÖRAN HONGELL, SKÅL, glas, signerad GH - Karhula.

Grönt glas, diameter 17,5 cm, höjd 10 cm.

Aktuellt bud 80 EUR
Utropspris
300 EUR
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, "Claritas", signerad Timo Sarpaneva, Iittala 1984 C793.

Klart glas. Handformad, slipad och polerad. Höjd 19 cm.

Aktuellt bud 645 EUR
Utropspris
1 100 EUR
SELTERGLAS, 12 st, "Antik", Reijmyre Glasbruk.

Cylinderformade. Skymningsgrå glasmassa. Etikettmärkta. Höjd ca 8 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DESSERTSKÅLAR, 12 stycken, troligen Frankrike, 1800-talets slut.

Glas med dekor av rocailler och blommor i rosa. Diameter ca 11, höjd ca 5 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FLAKONG, glas, Lalique, Frankrike,  1900-talets första hälft.

Matterad glasmassa, delvis bemålad. Dekor av kvinnofigurer. Märkt R LALIQUE. Höjd 16 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ANNE NILSSON, champagnestrutar, 4 st, glas, "Clown", sent 1900-tal.

Klarglas med polykroma mönster. Höjd 26,5 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KJELL ENGMAN, kannor, 2 st, glas, Kosta Boda.

Olika toner. Signerade "Kosta Boda Artist Coll. K Engman 89067" och "Kosta Boda Artist Coll. K Engman 89066". Höjd ca 30-36 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKULPTUR, glas, Cenedese, Italien, 1900-talets tredje kvartal.

Underfång med dekor av fisk. Längd 32 cm, bredd 6 cm, höjd 22 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, VINGLAS, sex stycken, 'Nobel', Orrefors.

Rödvingsglas, höjd 18 cm. Med förpackning.

Aktuellt bud 3 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERTIL VALLIEN, vaser, 2 st, glas, Boda Ateljé samt Kosta Boda "Satellite".

Höjd ca 27 och 30 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JOSEF FRANK, bordslampa, modell 1819, Firma Svenskt Tenn.

Fot av glas med mässings fattning. Stämpelmärkt. Total höjd 24 cm.

Aktuellt bud 1 950 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PAUL KEDELV, bordlampor, ett par, glas, Flygsfors.

Glas med mörklila underfång. Signerade Flygsfors. Höjd inklusive skärm 62 cm. Tygskärmar medföljer.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KERTTU NURMINEN, glasservis, 19 delar, "Mondo", Iittala, Finland.

Klart och gröntonat glas. Karaff med propp 26 cm 9 dessertskålar 12 cm 8 vinglas 15 cm Uppläggningsskål 22 cm Tre delar i originalkartong.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GÖRAN WÄRFF, glasservis, 50 delar, "Prince", Kosta, 1900-talets senare del.

10 rödvinsglas, 16 cm 5 grogglas, 15 cm 3 likörglas, 10 cm 12 snapsglas, 14cm 14 dessertvin, 13 cm 6 punchmuggar, 5 cm

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, glas, Orrefors, 1900-talets slut.

Gul med orange mynning, runt blå fot. Höjd 57, 5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
INGEBORG LUNDIN, vas samt skål, Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Klarglas. Diameter 13-22, höjd 12-23 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERIKA LAGERBIELKE, glasservis, 31 delar, "Difference", Orrefors.

14 Vitvinsglas, 23 cm 10 Rödvinsglas, 22 cm 7 Champagneglas, 26 cm

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KANNA, glas och tenn, Tyskland, 1800-talets slut.

Höjd ca 35 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STARKVINSGLAS, 20 st, Sverige, sent 1800-tal.

Blomsterdekor, rund fot, höjd ca 13 cm, en med lagad fot i silver.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
AIMO OKKOLIN, SKÅL, "Näckros", signerad Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.

Diameter ca 19 cm, höjd ca 12 cm.

Aktuellt bud 90 EUR
Utropspris
200 EUR
VAS, glas, "Aurora",  Lalique, numrerad 060/188, 2000-tal.

Dekor av kvinnor i förvandling. Delvis matterad samt polerad klar glasmassa. Märkt "Lalique France 060/188" på botten samt etikettmärkt. Höjd 33 cm. I originalförpackning, medföljande certifikat.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
70 000 SEK
OIVA TOIKKA, TVÅSTEGSVAS. Bambu. Signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö.

Flerfärgat glas. Höjd ca 24,5 cm.

Aktuellt bud 320 EUR
Utropspris
500 EUR
OIVA TOIKKA, GLASFÅGEL, signerad O. Toikka Nuutajärvi.

Längd 21 cm.

Aktuellt bud 102 EUR
Utropspris
200 EUR
OIVA TOIKKA, FÅGEL, Gräsänd, signerad O. Toikka Nuutajärvi.

Grönt iriserande, svart och grönt glas. Längd 19 cm.

Aktuellt bud 104 EUR
Utropspris
200 EUR
OIVA TOIKKA, FLASKA, glas, signerad O. Toikka Nuutajärvi.

Grön dekoration mot vit fond. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSFÅGEL 2000, Silvertärna. Signerad O. Toikka Nuutajärvi 2000.

Vit, svart och gult glas. Längd ca 23 cm.

Aktuellt bud 131 EUR
Utropspris
250 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 2007 90/2000.

Färgad glasformation omsluten av gjutet, klart glas. Sidorna slipade. Höjd ca 8 cm. Etikettmärkt.

Aktuellt bud 85 EUR
Utropspris
300 EUR
OIVA TOIKKA, FÅGEL, Myrspov, signerad O Toikka Nuutajärvi.

Klart och brunt glas. Längd 22 cm.

Aktuellt bud 196 EUR
Utropspris
200 EUR
OIVA TOIKKA, FÅGEL, Jubileumstupp, signerad O Toikka Nuutajärvi. Birds by Toikka 25-års jubileumsfågel.

Röd, blått, klart och brunt iriserande glas. Höjd ca 19 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
OIVA TOIKKA, FÅGEL, Rubinfågel, signerad O Toikka Nuutajärvi.

Rött, gult och guldskiftande glas. Längd ca 20 cm.

Aktuellt bud 80 EUR
Utropspris
200 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSFÅGEL 2004, Vigg, signerad O Toikka Nuutajärvi 2004.

Gult, blått och grått glas. Längd ca 24 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
200 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, glas, signerad Nuutajärvi 1993 Oiva Toikka, numrerad 821/2000.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
300 EUR
VINGLAS, 10+6 ST,  BÖHMISK STIL, 1900-TAL.

Två olika modeller. Höjd ca 31 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LIKÖRGLAS MED KARAFF, glas, 9+1 delar, 1900-talets första hälft.

9 st glas med gulddekor, höjd 5,5 cm. 1 st karaff med propp. Höjd 18 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
INGEBORG LUNDIN, glasservis, 68 delar, "Silvia", Orrefors, modellen formgiven 1957.

Bestående av: 1 skål på fot, höjd 20 cm 6 grogglas, höjd 12 cm 12 rödvinsglas, höjd 14 cm 6 coupeglas, höjd 13 cm 13 starkvinsglas, höjd 11 cm 21 whiskyglas, höjd 7 cm 13 likörglas, höjd 10 cm

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JAMES COIGNARD, skulptur, Berengo Fine Arts, Murano, Italien.

Figur. Graverad signatur J COIGNARD 2/8. Höjd 65,5 cm.

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
GERDA STRÖMBERG & KNUT BERGQVIST, kandelaber samt ljusstakar, glas, Strömbergshyttan 1940-50-tal.

Gråtonad glasmassa. Optikblåst dekor. Lösa armar med luftspiraler. Kedjehängen. Höjd ca 32-34 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FRIMURARGLAS, 6 st, 1900-tal.

FRIMURARGLAS, 6 st, 1900-tal.

Slipad dekor och fasettslipad fot. Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BAROVIER & TOSO, bordslampa, Murano, Italien, 1950-tal.

Balusterformad, på utsvängd fot, med dekor i rosa och vitt av ränder, höjd på vas 21,5 cm. Etikettmärkt.

Aktuellt bud 1 760 SEK
Utropspris
6 000 SEK
NANNY STILL, troligen. VAS, glas, Riihimäen Lasi, 1960-talets slut.

Formblåst, grönt glas. Bredd 30 cm, djup 15 cm, höjd 32 cm.

Aktuellt bud 250 EUR
Utropspris
500 EUR
VAS, glas, Galotti & Radice, Italien, 1970-tal.

Grönskiftande spegelglas. Bär tillverkarens etikett. Höjd 20 cm, bredd 20 cm.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
150 EUR
KAJ FRANCK  Glassföremål, 4 st, "Sargasso"-serien, signeeratut Nuutajärvi Notsjö.

Klart bubbelglas. Skålarnas höjd 14,5 och 16,5 cm. cm. Skål med hänkel, längd 25 cm. Kanna, höjd 22 cm. Formgivna år 1966.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
200 EUR
OIVA TOIKKA, figurin, glas, "Uggla" signerad O. Toikka Nuutajärvi, 1900-talets slut.

Pärluggla, höjd 17 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
INGEBORG LUNDIN, glasservis, "Silvia", ca 88 delar, Orrefors.

Slipat glas. 9 rödvinsglas 15 vitvinsglas 14 ölglas 12 snapsglas 10 wiskeyglas 11 selterglas 17 dessertvinsglas

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, troligen Göteborgs glasbruk 1800-tal.

Höjd 24 cm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GLASSERVIS, 6+6+6 st, Böhmisk stil, 1900-tal.

6 st champagneglas, höjd 19 cm. 6 st vinglas, höjd 20 cm. 6 st likörglas, höjd 14 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HEIKKI ORVOLA, glas, 12 stycken, vitvin och likör, "Aurora", Iittala.

6 likör, 6 vitvin, i kartonger. 17,5-22 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
OLLE ALBERIUS, vas, glas, Orrefors gallery, signerad.

"Regatta". Signerad "Orrefors Gallery -88 833090 Olle Alberius 20-75". Höjd 24 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANNE NILSSON, snapsglas, "Clown", 6 st, glas, Orrefors, 1980-tal.

Handmålad dekor. Etikettmärkta och signerade AN samt målarsignaturer. Höjd 18,5 cm

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 800 SEK
SKÅL, okänd formgivare, glas, möjligen Tyskland 1920/30-tal.

Målad dekor av zodiakens stjärntecken. Diameter 32 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TIMO SARPANEVA , vas "Hauenleuat", Iittala Finland 1900-talets senare del.

Sandblästrad, polerad med syra, signerad Timo Sarpaneva Iittala -55, höjd ca 23,5 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ONESTO VETRERIA OBALL, flakong glas Italien 1900-talets mitt/andra hälft.

Etikettmärkt, total höjd ca 18 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GLASSERVIS, 80 delar, Skruf.

GLASSERVIS, 80 delar, Skruf.

Bestående av: 10 vinglas, H 18 cm. 6 snapsglas, H 12 cm. 6 starkvinsglas, H 15 cm. 13 cognacglas, H 13 cm. 12 likörglas, H 12 cm. 6 whiskyglas, 9 cm. 4 ölglas, H 25 cm. 3 martiniglas, H 15 cm. 10 champagneglas, H 20 cm. 10 selterglas, H 9 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 1996, numrerad 174/2000.

Glasformation omsluten av gjutet, klart glas. Sidorna slipade. Bär tillverkarens etikett. Höjd 7 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
400 EUR
ERKKI VESANTO, TVÅ PAR LJUSSTAKAR OCH AROMGLAS, 3 st, glas, Iittala.

Ljusstakar höjd 22 cm samt 9 cm. Höjd aromglas 14,5 cm, 18 cm och 22,5 cm. Samtliga bär tillverkarens etikett.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
150 EUR
VICKE LINDSTRAND, vaser, 4 st, glas, tre signerade.

Olika former och färger. Den blå ej signerad och den röda stämpelsignerad. Höjd 20- 32 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, glas, Kosta, 1900-talets första hälft.

Slipad och frostad, geometrisk dekor. Signerad O251 Kosta. Höjd 20,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERIK HÖGLUND, bordslampa, troligen 1970-tal.

Lackerad metallstomme besatt med 4 stycken glasreliefer. Höjd 23,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TIMO SARPANEVA, FLASKOR, 3 st, samt SNAPSGLAS, 8 st, Iittala, 1960-tal.

Blått glas. Snapsglas i-106, 3 cl. Flaska 2504, signerad TS, höjd 22,5 cm. Andra flaskornas höjd 24,5, signerad TS, och 18,5 cm.

Aktuellt bud 33 EUR
Utropspris
400 EUR
TIMO SARPANEVA för IITTALA. Ljusstakar, 9 st. "Arkipelago".

I form tappat klart glas. Höjd 7,5-23 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARAFFER, glas, 2 st, 1900-talets första hälft.

Slipad dekor. Höjd 27 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAPIO WIRKKALA, VAS, glas, modell 3535, signerad Tapio Wirkkala Iittala.

Kamslipat glas. Höjd 17,5 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
400 EUR
KAJ FRANCK, VASER, 2 st, glas, signerade K. Franck Nuutajärvi Notsjö-63 och -65.

Rektangulär vas, KF263, höjd 17,5 cm, bredd 13 cm, signerad K. Franck Nuutajärvi Notsjö -63. Sylinderformad vas, höjd 19 cm, signerad K. Franck Nuutajärvi Notsjö -65.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
200 EUR
EDWARD HALD, skål, glas, slipgraal, Orrefors, 1972.

Spiraldekor i gult och blått. Märkt "ORREFORS S. graal Nr 817-G Edward Hald". Diameter 20,5 cm, höjd 7,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CHAMPAGNESKÅLAR, 12 st, snarlika, 1900-tal.

Klarglas och färgat glas. Cuppor med vridet mönster. Höjd 13 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANNA ÖRNBERG, glasservis, 42 delar, Strömbergshyttan, 1990-tal.

Tio champagneglas, elva vinglas, tio whiskeyglas, tio snapsglas, skål. Höjd 8- 22 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSUPPSATS/VAS, nysilver och glas, omkring sekelskiftet 1900.

Underdel i nysilver med dekor av hjort. Insats av glas. Höjd 39,5 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, martiniglas, 6 st, "Nobel", Orrefors, sent 1900-tal.

Klarglas med ben i form av guldfärgade kulor. Höjd 12 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VITVINSGLAS, 20 st, Val St Lambert, Belgien, omkring 1900-talets mitt.

Ben i klarglas. Cuppor i blått och klart glas. Delvis etikettmärkta. Höjd 18 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANNA EHRNER, 48 delar, glas, "Line", Kosta Boda, 1900-talets slut.

Tolv champagneglas, höjd 24 cm. Tolv rödvinglas, höjd 22 cm. Tolv starkvinsglas, höjd 15,5 cm. Tolv sherryglas, höjd 16 cm. Två extra champagneglas, ett sherryglas samt en karaff (ej "Line") medföljer.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, glas, Studio Åhus, signerade och daterade 1988.

Blåtonat glas. Höjd inklusive skärm 64 cm. Tygskärmar medföljer.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PINO SIGNORETTO, skulptur, glas, Murano, Italien, signerad.

Pegasus i grönt glas med gulddetaljer. Längd 40 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Häst i svart glas med gulddetaljer. Längd 27 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WILKE ADOLFSSON, VAS, graal glas signerad.

Signerad Wilke Adolfsson -89-268, höjd ca 16 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
EMILE GALLÉ,  vas överfång signerad.

Höjd 19 cm

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KAJ FRANCK, VASER, 5 st, glas, Nuutajärvi Notsjö 1960-tal.

Vas, modell 1428, höjd 19 cm. Vas, modell 1473-195, höjd 19,5 cm. Tre konformad vaser, modell 3413 attribuerad till Kaj Franck, den lägre vasens höjd 23 cm, parets höjd 28,5 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
400 EUR
SAARA HOPEA, VINGLAS, 11 st, modell 1122, "Traviata", Notsjö 1900-talets senare hälft.

Kupa i klart glas, fot i grönt glas. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
250 EUR
VINGLAS, 12 st, Tyskland, 1900-tal.

Olikfärgade tulpanformade cuppor. Balusterformade ben. Enligt uppgift Bleikristall Fakiris. Höjd 22 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK