Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i Sverige, allt fler glashyttor började växa fram och hantverket spred sig. Glashantverkets historia har lämnat efter sig allt från bruksglas från allmogen, praktpokaler från 1600- och 1700-talen till italienskt Muranoglas som vi kan njuta av än idag.

Spara dina favoriter

ANDRIES DIRK COPIER, vas "Serica", Glasfabriek Leerdam Nederländerna, ca 1925-30.

Bärnstensfärgat, gyllene glas med krackelerad yta, signerad med triangulärt firmamärke SERICA COPIER. Höjd 19 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STARKVINSGLAS, 6 st, 1800-/1900-tal.

Sk paraplyglas. Slipad dekor. Höjd ca 11-11,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VITVINSGLAS, 23 st, 1900-talets mitt.

Gröntonade kuppor. Kvadratisk fot. Slipad dekor. Höjd 11 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLLE ALBERIUS, whiskyglas, 10 st, "Erik", Orrefors.

Höjd 8,5 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur, glas, signerad och numrerad 8BVAAT 969009, Kosta Boda Atelier.

Bredd 19, höjd 12 cm. På lös svart träsockel.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OIVA TOIKKA, servisdelar, 4 stycken, glas, "Flora" för Nuutajärvi Notsjö, modellen formgiven 1966.

Bestående av: Vas, två glas samt ostkupa. Höjd 10-25 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, VASER, 2 st, glas, "Ovalis", Iittala.

Klart glas, märkt Tapio Wirkkala. Opalglas, märkt Tapio Wirkkala 3036. Bredd 19,5-24,5. Höjd 25-34 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Flaska, 1800-tal, grönt glas med silverpropp.

Oval bukig. Proppen stämplad Stockholm 1927. Höjd 14 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VINKANNOR, ett par, CG Hallberg, 1800-talets slut.

Glas med monteringar av nysilver. Livet med slipad dekor. Höjd 26 cm vardera.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKULPTUR, glas, Cenedese, Italien, 1900-talets tredje kvartal.

Underfång med dekor av fisk. Längd 21,5 cm, bredd 5 cm, höjd 14 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KARAFF, glas, ett par, 1800-tal.

Vridet glas. Ca 27 cm höga.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ERIKA LAGERBIELKE, glasservisdelar, 22 st, "Intermezzo", Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Etikettmärkta. Bestående av: 4 st, rödvinsglas, 19,5 cm, 4 st, cocktailglas, 17 cm, 4 st, konjakskupor, 24,5 cm, 4 st, whiskeyglas, 10 cm, 4 st, glas, 15 cm, 1 st, skål på fot, höjd ca 20 cm, diameter 23 cm, 1 st, fat på fot, höjd ca 14 cm, diameter 33,5 cm,

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANNE NILSSON, ljusstakar, 3 st, "Celeste", Orrefors, 1900-talets senare hälft.

Blått och klart glas. Med originalkartonger. Höjd 29-33 cm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARAFFSTÄLL, nysilver och glas, 1800-talets andra hälft.

Ställ med dekor av bladverk. Tre fasettslipade karaffer. Total höjd 28 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SELTERGLAS, 12 st, "Antik", Reijmyre Glasbruk.

Cylinderformade. Skymningsgrå glasmassa. Etikettmärkta. Höjd ca 8 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARAFFER 4 st, "Antik", Reijmyre Glasbruk.

Karaffernas höjd 16-17,5 cm

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
OLLE ALBERIUS, bordslampor, ett par, glas, Orrefors, signerade, 1980-tal.

Cylinderformad med slipad dekor. Montering i gulmetall. Etikettmärkta ÖIA 4335-231. Signerade 'Orrefors OLLE ALBERIUS'. Höjd 40 cm, inkl montering.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, VASER, 2 st och SKÅL, glas, signerade Tapio Wirkkala Iittala, en daterad -55.

Linjeslipat glas. Vasernas höjd 11,5 och 17 cm. Skålens bredd ca 9 cm, höjd 6 cm.

Aktuellt bud 123 EUR
Utropspris
300 EUR
TESERVIS I TRÄLÅDA, 2000-tal.

TESERVIS I TRÄLÅDA, 2000-tal.

Mässing, kristall, nickel och emalj. 3 st teglashållare med glas, totalhöjd 12,5 cm, 4 st skedar, längd 12,5 cm, honungskruka med lock, längd 15 cm, bricka, diameter 34,5 cm. Lådans storlek 39 x 39 x 15 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
LIKÖRGLAS, 6 st, glas, 1900-talets första hälft.

Grönt glas. Fot med silverdekor. Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TIMO SARPANEVA, vas, "Claritas", signerad Timo Sarpaneva, Iittala 1984 C 956.

Klart glas med vertikala veck. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 600 EUR
Utropspris
1 200 EUR
BRICKA Venedig Italien 1950-tal.

Diameter 33 cm

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SIMON GATE, skål, glas, "Tusen fönster", signerad och numrerad Orrefors  G O395 141.

Diam 24, höjd 14 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAPIO WIRKKALA, glasservis, 50 delar, "Ultima Thule", Iittala.

10 vitvinsglas höjd c:a 12 cm 8 rödvinsglas höjd c:a 11 cm 9 ölglas höjd c:a 12,5 cm 12 små vinglas höjd 9 cm 10 dessertvinglas höjd 7 cm 1 selterglas

Aktuellt bud 3 850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GLASHORN, Karhula Glasbruk 1963.

Glashornet tillverkaddes för Karhula Glasmuseets invigningsfestligheter år 1963. Enligt given uppgift är hornet blåst av Hugo Rask. Glashornen tillverkades endast i några exemplar. Längd ca 136 cm.

Aktuellt bud 80 EUR
Utropspris
800 EUR
SKÅLAR, två st samt MJÖLKKANNA, glas, 1800-/1900-tal.

Skål på nysilver fot, Höjd 13 cm. Skål på fot, slipad dekor, höjd 20 cm. Kanna med slipad dekor, höjd 11 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GLASSERVIS 140 delar, "Odelberg", Kosta, 1900-tal.

Slipad, blästrad samt förgylld dekor. Kvadratisk fot. Bestående av: 3 karaffer, höjd 25-31,5 cm 27 rödvinglas, höjd 14 cm 13+14 vitvinsglas, höjd 12,5-13 cm 33 sherryglas, höjd 9 cm 26 portvinsglas, höjd 10,5 cm 24 selterglas, höjd 9 cm.

Aktuellt bud 28 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
BORDSUPPSATS, 3 delar, Baccarat, omkring sekelskiftet 1900.

Förgylld mässing med dekor av rosenkvistar, märkt i gjutningen. Skål och fat i klarglas med förgylld dekor av grenar och ugglor. Längd 31 cm, bredd ca 18 cm, höjd 22 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SINI MAJURI, glasskulptur, signerad Sini Majuri 2018.

Cell. Riihimäen Lasi 2018. Höjd 36 cm.

Aktuellt bud 5 000 EUR
Utropspris
7 000 EUR
SINI MAJURI, glasskulptur, signerad Sini Majuri.

Comic glass, Bird. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 260 EUR
Utropspris
400 EUR
SINI MAJURI, glasskulpturer, 2 st, signerade Sini Majuri 2018.

Iceberg. Blå och Klar. Riihimäen Lasi 2018. Höjd 8-6 cm.

Aktuellt bud 78 EUR
Utropspris
200 EUR

Jungle. Oval med bubbla. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 370 EUR
Utropspris
400 EUR
SINI MAJURI,  glasskulptur, signerad Sini Majuri, Linnut 1/4.

Birds, Nuutajärvi 2013. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 500 EUR
Utropspris
700 EUR

Echo. Riihimäen Lasi. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 420 EUR
Utropspris
400 EUR

Jungle. Medium. Höjd 21 cm.

Aktuellt bud 420 EUR
Utropspris
400 EUR

Jungle. Hög. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 420 EUR
Utropspris
400 EUR

Spoon. Riihimäen Lasi 2018. Höjd 6 cm

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
SINI MAJURI, glasskulptur, signerad Sini Majuri 2014 Helsinki Running.

Hair. Höjd 12,5 cm.

Aktuellt bud 270 EUR
Utropspris
500 EUR
SINI MAJURI, glaskonstverk, signerad Sini Majuri.

Gemma. Riihimäen Lasi 2018. Höjd 8-12 cm.

Aktuellt bud 520 EUR
Utropspris
400 EUR
SINI MAJURI, glasskulptur signerad Sini Majuri, Ella Varvio.

Glass comic. 2014. Höjd 19 cm. Sini Majuri och Ella Varvio, del av det gemensamma verket "Seriebild i glas".

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
200 EUR
SINI MAJURI, glasskulptur, signerad Sini Majuri, Linnut 2/4.

Birds, Nuutajärvi 2013. Höjd 26,5 cm.

Aktuellt bud 360 EUR
Utropspris
700 EUR
SINI MAJURI, glasskulptur, signerad Sini Majuri 2016.

Memory. Helsinki. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
1 200 EUR
SINI MAJURI, glasskulptur signerad Sini Majuri.

Jungle Blue. Specialfärg; gul. Höjd 21 cm.

Aktuellt bud 420 EUR
Utropspris
400 EUR
SINI MAJURI, glasskulptur, signerad Sini Mjuri 2018.

Fossil, Riihimäen Lasi 2018. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
400 EUR
SINI MAJURI, glasskulptur, signerad Sini Majuri 21/50.

Jungle red. Specialfärg; blå. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 420 EUR
Utropspris
400 EUR

Spoon. Riihimäen Lasi 2018. Höjd 10 cm.

Aktuellt bud 140 EUR
Utropspris
200 EUR

Pink horses. Riihimäen Lasi 2016. Höjd 18 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR

Glass comic 2014. Höjd 18,5 cm. Sini Majuri och Ella Varvio, del av det gemensamma verket "Seriebild i glas".

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
200 EUR

Black carousel. Riihimäen Lasi 2016. Höjd 15,5 cm.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
700 EUR

Sugar. Riihimäen Lasi 2018. Höjd 16,5 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
TANTALUS, karaffer, 3 st, i ställ, England, 1900-tal.

Betsat schatull med metallbeslag. Tre glaskaraffer med slipad dekor. Längd 37 cm. Bredd 15 cm. Höjd 37 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUN LINDBLAD, skulptur, glas.

GUN LINDBLAD, skulptur, glas.

Signerad Kosta Boda Unik G Lindblad 123863080, höjd inkl sockel 48 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WILHELM KRALIK SOHNE, tillskriven skål, Art Nouveau tidigt 1900-tal.

Bronserad metallfattning, längd 12, höjd ca 10 cm

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HARRACHOV GLASSFABRIK,  2 vaser Tjeckien ca 1880.

Vit glasmassa bemålad med fåglar och blommor, märkta i botten B/104 a samt A/321, höjd 16-19,5 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LOETZ, vas "Creta Formosa" signerad omkring 1900.

Grön glasmassa med iriserande nät, höjd 13, längd 18 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MICHAEL POWOLNY, vas "Tango" för Loetz Art Deco ca 1910.

Orange glasmassa med svarta handtag, höjd ca 29 cm

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF RINDSKOPF & SÖHNE, skål på fot Art Nouveau omkring 1900.

Iriserande glasskål uppburen av stativ i metall, diameter 17, höjd 17 cm

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MAX RADE, vas tillskriven för Fritz Heckert Peterdorfer Glashütte omkring 1900.

Bemålat glas samt fot av tenn, höjd 41 cm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ERIK HÖGLUND, vas, glas, Boda.

Blått glas. Etikettmärkt. Signerad H 768/310. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, pressglas, 1800-talets senare del.

Skaft i form av kvinnofigur. Tredelad fot. Höjd 30 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
PLUNTA samt SPETSGLAS, fyra stycken, 1800-tal.

Pluntan graverad med Gustav III monogram under kunglig krona. Höjd 20 cm. Spetsglasen med konande kuppa, ben med luft liten fot. Höjd 16-17 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, VAS, glas, 3299, signerad Tapio Wirkkala Iittala.

Formblåst klart, ljusgrönt och rött glas. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
400 EUR
TAPIO WIRKKALA, SERVISDELAR, 15 st, glas, "Ultima Thule", Iittala.

12 dessertskålar, ø 11 cm, höjd 5 cm Serveringsskål, ø 19 cm, höjd 8,5 cm Serveringsskål, ø 16 cm, höjd 10,5 cm Stort serveringsfat, ø 37 cm.

Aktuellt bud 130 EUR
Utropspris
200 EUR
DRINKBLANDARE, nysilver och glas. 1900-talets mitt.

Höjd 22,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
WÜRTEMBERGISCHE METALLWAREN FABRIK, kanna och vas, jugend, Tyskland, 1900-talets början.

Grönt glas och vitmetall. Höjd 36 cm.

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARAFFER tre stycken, med glas, omkring 1900.

Målad dekor. Höjd 9,5-26 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
VAL ST LAMBERT, vas signerad ca 1900 glass.

Överfång, signerad undertill, höjd 16,5 cm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SABINO, vas Art Deco Frankrike 1930-tal gjutet glas.

Dekor i relief av skördekvinnor, signerad i godset, höjd ca 17 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF LENHARDT, vaser 2 st ca 1910-20 Bömen.

Bemålade med landskapsscener, höjd 17-19 cm

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
FRATELLI TOSO, tillskriven Art Nouveau tidigt 1900-tal.

Murrine-glas med metallfattning, höjd 15 cm

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WILHELM KRALIK SOHNE, skålar 2 st "Iris" Bömen Art Nouveau ca 1910.

Rengbågsfärgade med svart kant, diameter 16-18 cm, höjd ca 9-18 cm

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LOETZ, vaser 2 st Art Deco 1920-tal glass.

Slipad dekor, höjd 14-20 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
J E SCHENCKENDORF, tillskriven skål/vas Art Nouveau omkring 1900.

Handmålad dekor av landskap med flod, höjd 10, längd 10 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RIEDEL & RINDSKOPF, vas "Aventurine" omkring 1900 Bömen.

Glas, koppar och turkos, höjd ca 29 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CHARLES GRAFFART OCH RENÉ DELVENNE, vas "Girofla" Luxval-serie för Val St Lambert omkring 1935 signerad.

Gjuten glasmassa, höjd 25 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SALVIATI & CO, tillskriven tazza Murano Italien omkring 1900.

Höjd ca 20, diameter ca 17 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANDRÉ DELATTE, vas signerad syraetsat glas Art Nouveau tidigt 1900-tal.

Höjd 17 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LE VERRE FRANCAIS, skål på fot överfång signerad Art Nouveau omkring 1900.

Signerad på foten, höjd ca 18, diameter 19 cm

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EMILE GALLÉ, vas slipad och målad dekor signerad ca 1880 Art Nouveau.

Signerad med ett tistellöv smt E. Gallé deposé, syraetsad samt emaljbemålad dekor, höjd 20 cm

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CAMILLE TUTRÉ DE VARREAUX, vas överfång för Cristallerie de Pantin Art Nouveau ca 1910.

Signerad på livet, höjd 24 cm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VERRERIES D'ART LORRAIN, glas signerad Art Nouveau ca 1900-1910.

Etsad och bemålad med emaljfärg, höjd ca 19 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERNEST LEVEILLÉ, vas signerad glas art Nouveau Frankrike ca 1890.

Bemålad, höjd ca 17 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DAUM NANCY, vas Art Nouveau signerad och daterad 1898.

Överfång, signerad, höjd 18,5 cm

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JEAN BORN & LUCIEN WILLMETZ (Robj) vas signerad Art Deco glas omkring 1925.

Bemålad med emaljfärg, signerad på livet, höjd ca 16 cm

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS möjligen Gräflich Harrach'se glasfabrik Bömen Art Nouveau omkring 1900.

Bemålat glas samt fot av metall, höjd 26,5 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NANCEA, vas Art Deco, ca 1920.

Etsad dekor, signerad på livet, höjd ca 21 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VERLYS, vas Art Deco ca 1930 Frankrike gjutet glas.

Signerad Verlys 1113, höjd ca 19 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LOETZ, vas Art Deco, 1920-tal.

Slipad geometrisk dekor, höjd 25 cm

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LOETZ, vas Art Nouveau sent  1800-tal.

"Persica", bemålad, höjd 28 cm

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
SKÅL PÅ FOT, glas och silver, omkring sekelskiftet 1900.

Fot i silver. Slipad skål med underfång i opalglas samt blåtonat överfång, målad dekor av blomster. Diameter 28 cm, höjd 13 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANN WÄRFF OCH WILKE ADOLFSSON, glasservis, 23 st, Stenhytta, 1900-talets andra hälft.

Tonat och klarglas. Märkta. Bestående av: 12 st, vinglas, ca 18 cm, 11 st, glas, 11,5 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANN WÄRFF OCH WILKE ADOLFSSON, glasservis, 24 st, Stenhytta, 1900-talets andra hälft.

Röktonat och klarglas. Märkta. Bestående av: 12 st, vinglas, 23,5 cm, 12 st, seltersglas, 7 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARAFF, silver och kristall, Karl Andersson, Stockholm, 1917.

Slipad dekor. Höjd ca 27 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OIVA TOIKKA, Flaska, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö.

Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
1 000 EUR
VINGLAS, ett par, 1700-tal.

VINGLAS, ett par, 1700-tal.

Guld kant och handmålat, krönt monogram. Ben med dekor av inneslutna luftbubblor. Höjd 14-14,5 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÅLSKÅL SAMT GLAS, 12 delar, möjligen Böhmen. Omkring år 1900.

Delvis färgat glas med slipad dekor. Bestående av bålskål med lock, tio glas samt glasstav. Skålens höjd 35, glasens höjd ca 9, stavens längd 39,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
HAIDA STEINSCHÖNAU, bonbonjär med lock, glas, tidigt 1900-tal.

Rund med toppigt lock. Slipning i botten. Polykrom målad dekor. Höjd 11,5, diam 9,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KUPA, glas, Swedish Grace, 1930-tal.

Glas. Höjd 52 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK