GLAS

Här finner du glas från alla tider, allt från tidigaste romerska-glasen, praktpokaler från 16/1700-talet, bruksglas från allmogen, designpjäser från det tidiga 1900-talet och framåt till stora glasserviser för det dukade bordet.

Spara dina favoriter

BERTIL VALLIEN, skulptur, glas, signerad och numrerad 54/350. Kosta Boda.

Längd 19 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Kosta, signerad LG 286.

klarglas med slipad och graverad dekor, höjd ca 18,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERTIL VALLIEN, flaska och skål, glas, Artist Collection, Kosta Boda, skål signerad, 1900-talets fjärde kvartal.

Iriserande ton med ristad dekor. Höjd 17-21 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅL, glas, signerad Lalique, 1900-tal.

Kvadratisk med delvis frostad reliefdekor av rosor. 24,5x24,5 cm. Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, glas, Cenedese, Murano.

VAS, glas, Cenedese, Murano.

Grön glasmassa. Närmast klotformad med reliefdekor och smal hals. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AIMO OKKOLIN, vas, glas, signerad Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.

Klarglas med slipad dekor. Signerad Aimo Okkolin-Riihimäen Lasi Oy. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
INGEBORG LUNDIN, vas, ariel "Ansikten", Orrefors Gallery, signerad, 1985.

Ansikten mot grönt underfång, signerad Orrefors 957715 Ingeborg Lundin Ariel Gallery 9-85. Etikettmärkt. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud 14 000 SEK
Utropspris
16 000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, 1800-talets andra hälft.

Fot i opalinglas med tryckt och målad dekor av bl a profilporträtt. Brännare i mässing. Höjd 41 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAPIO WIRKKALA, VAS, glas, "Renlav", 3515, signerad Tapio Wirkkala, Iittala. Formgiven 1950.

Matterat glas. Höjd 21 cm.

Aktuellt bud 320 EUR
Utropspris
700 EUR
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTURER, "Jättegryta", 2 st, signerade Timo Sarpaneva Iittala.

Sandblästrad och polerad med syra. Höjda ca 7 cm och 9,5 cm.

Aktuellt bud 130 EUR
Utropspris
200 EUR
KAJ FRANCK, VASER, KF 269, 4 st, glas, signerade Nuutajärvi Notsjö -64 / -63.

I olika färger. Höjd 17,5 cm.

Aktuellt bud 180 EUR
Utropspris
300 EUR
RENÉ LALIQUE, vas "Six figurines et masques", Frankrike 1920-30-tal.

Matterat gjutet glas med reliefdekor av sex nakna kvinnofigurer, signerad R. LALIQUE. Höjd 24,5 cm.

Aktuellt bud 2 750 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OIVA TOIKKA, figurin, glas, Iittala Nuutajärvi, Finland.

Fågel. Etikettmärkt. Stämpelsignatur O. Toikka Nuutajärvi 2000. Längd 24 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, glas, Cenedese, Murano.

VAS, glas, Cenedese, Murano.

Grön. Låg bukig. Diam 25, höjd 16 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN PALMQVIST, SKÅL "Ravenna" Orrefors 1974, signerad.

Rutdekor i rött och blått. Signerad Orrefors Ravenna 5978 Sven Palmqvist. Ca längd 23,5, bredd 23,5, höjd 13 cm.

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
GOLVVAS, glas, Maud Bugge,Hadeland glasbruk Norge, 2001.

polykroma färger, höjd ca 49 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS/SKÅL, "Alvise", fazzolatto, Vistosi, Murano 1980-tal.

Gråtonad glasmassa. Höjd c:a 35, diam c:a 42 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VAS, glas, Cenedese, Murano 1960-70-tal.

Röd glasmassa. Smal hals. Höjd c:a 26 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLLE ALBERIUS, vas/skulptur, glas, Ariel, Orrefors, signerad, 1973.

I form av blomknopp med dekor i Ariel teknik och orange underfång. Etikettmärkt. Signerad ORREFORS Ariel nr. 300-73 Olle Alberius. Höjd 23 cm.

Aktuellt bud 1 010 SEK
Utropspris
4 000 SEK
EDWARD HALD, skål med fat av glas, Orrefors. 1920-tal.

Undertill signerad H och Of samt med nummer 683. Rund form av klarglas med graverad dekor av strand och segelbåtar. Skålens diameter ca 14,5 cm, fatets daimeter ca 18 cm. Totalhöjd ca 12 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, FAT, "Blad", signerat Tapio Wirkkala Iittala.

Kamslipat glas. Längd 17,5 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
200 EUR
TAPIO WIRKKALA, GLASSERVISDELAR, 18 st, för Iittala.

6 st "Paadar"-glas, höjd 10 cm och ett "Paadar"-snapsglas, höjd 6,5 cm. 6 st "Kekkerit"-snapsglas på fot, höjd 7,5 cm. 5 st "Aslak"-glas, höjd 7,5 cm.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
150 EUR
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLAS, "Tatti" (Sopp), signerad Tapio Wirkkala Iittala.

Linjeslipat, klart glas. Höjd 9 cm, diameter ca 14 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS, glas, signerad G. Nyman, Nuutajärvi Notsjö -54.

Med musch. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
300 EUR
EDWARD HALD, vas, "Fiskgraal", Orrefors.

Innesluten dekor av fiskar och sjögräs. Signerad "Orrefors Sweden Graal nr 1635 B Edward Hald". Höjd 13,5 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VINGLAS, 12 st, "Antik", Reijmyre Glasbruk.

Klarglas, höjd 16,5 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
INGEBORG LUNDIN, vas, glas, "Ariel", Orrefors, signerad och numrerad.

Numrerad "212 A". Klar samt bruntonad glasmassa. Höjd 17,5 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FLÖTEN, fyra stycken, glas, omkring 1900-talets mitt.

Av gröntonat glas samt med nät. Olika storlekar. Längd ca 18 -27 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VASER, glas. 4 st,  1900-talets mitt.

Diameter ca 5-20 cm. Höjd 15-21 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FOTOGENLAMPA, glas, Cenedese.

FOTOGENLAMPA, glas, Cenedese.

Svart glas med mässingsmontering. Höjd 49 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, glas, Livio Seguso, Bizazza, Murano,

Dimmig glasmassa med genomskinlig gulddekor. Oval form. Höjd 37,5 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK

Orange glasmassa. Nedtill intryckt randmönster, smal hals. Höjd c:a 23 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EVA ENGLUND, VAS / SKÅL, glas, Målerås, 1900-talets slut.

Blått glas. Diameter 23 cm, höjd 17,5 cm. Etikettmärkt.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
VAS, glas, N463, signerad Nuutajärvi Notsjö.

Blått och klart glas. Höjd 20,5 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
SKÅL, signerad Riihimäen Lasi Oy, 1930/1940-tal.

Grönt glas. Bredd 17 cm, höjd 10 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
200 EUR
OLLE ALBERIUS, skål, glas, Orrefors Gallery, signerad och daterad -88.

"Grön natur". Röktonat glas med lövdekor i ravennateknik. Etikettmärkt. Signerad Olle Alberius Orrefors Gallery -88 933290 Olle Alberius 7-50. Diameter 26 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK

"Vit natur". Röktonat glas med lövdekor i ravennateknik. Etikettmärkt. Signerad Olle Alberius Orrefors Gallery -88 933190 Olle Alberius 42-50. Diameter 26 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
WILLY JOHANSSON, vas, glas, modell 2026 / "Rakettvasen" Hadeland Glassverk, signerad.

Höjd 16 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARNE JON JUTREM, 6 delar, "Grønland", Hadeland Glassverk, Norge, formgiven 1953, i serieproduktion från 1954.

Två skålar . Diameter 18 och 25 cm. Fyra assietter. Diameter 19 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BENNY MOTZFELDT, vas, glas, PLUS, 1970-talets början.

Höjd 11,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LARS FLETRE, vas, glas, Hadeland Glassverk, signerad med initialer samt daterad 1948.

Reliefdekor. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILLY JOHANSSON, vas, glas, Hadeland Glassverk.

Klarglas. Signerad "Hadeland W.J". Höjd 13,5 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
UPPSATSSKÅL, glas och mässing, 1900-talets början.

Blåtonad glasmassa, hänklar och fot av mässing, höjd ca 18 cm, diameter 18 cm

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GLASSERVISDELAR, 16 delar. 1900-tal.

Rutslipad dekor. 6 vinglas, höjd ca 18 cm 9 snapsglas, höjd ca 14,5 cm 1 karaff med propp, silver och glas, höjd ca 37 cm

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VINGLAS, 21 st, Helga-modell, 1900-tal.

10 st med slipat ben och rikt skärslipad kupa, höjd 17,5-18 cm 6 st med slätt ben, höjd ca 18 cm 5 st vitvinsglas med gröntonad kupa, höjd ca 15 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EDWARD HALD, skål med fat, glas, "Stjärnhimmelsmönstret", Orrefors.

Graverad dekor av sol, måne, kometer och stjärnor. Skålen signerad Of. H. G4., fatet osignerat Diameter 21-22 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, glas, Firma W Johansson, Orrefors, märkt 7240, 1900-talets mitt.

Underfång i lila och vitt. Höjd 32 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
OIVA TOIKKA, GLASSKULPTUR, "Lollipop", signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi 2004, 112/200.

Flerfärgat glas. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 832 EUR
Utropspris
800 EUR
SNAPSGLAS, 12 st, KARAFFER 2 st., "Antik", Reijmyre Glasbruk.

Glasens höjd 15 cm. Karaffernas höjd 18 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, pressglas, 1800-tal.

Tredelad fot. Skaft med dekor av kvinnofigur. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, 1960-tal. Höjd ca 49 cm.

Stomme av mässing samt med orange glaskupa. Diameter ca 30 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAPIO WIRKKALA, skål av glas, Iittala, 1950-tal.

Slipad dekor av lodräta linjer. Signerad TAPIO WIRKKALA IITTALA. Höjd ca 6,5-8,5, längd 13,5 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAARA HOPEA, vas, glas, Nuutajärvi Notsjö, Finland, signerad och daterad -57.

Klarglas med blått och grönt underfång samt innesluten luftbubbla. Signerad S. Hopea Nuutajärvi Notsjö -57. Höjd 15,5 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CHAMPAGNEGLAS, 12 st, "Operakällaren", Reijmyre Glasbruk.

Höjd 23 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, 5 st, brons och glas 1700-/1800-tal.

Fyra ljusstakar bl a med dekor av palmetter och pärlbård, höjd 13 - 18 cm. Balusterformad glasljusstake, dekor av bladverk, höjd 22 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OIVA TOIKKA, skål, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi.

Flerfärgat och iriserande glas. Diameter 31 cm. Höjd 9 cm.

Aktuellt bud 90 EUR
Utropspris
200 EUR
HEIKKI ORVOLA, BORDSLYKTOR, 3 st, glas, Arabia 1970-tal.

Grönt glas och brunt glas. Bär tillverkarens etikett. Höjd 15 cm och 18 cm.

Aktuellt bud 51 EUR
Utropspris
150 EUR
ANNE NILSSON, champagneglas, 9 st, samt karaff, "Clown", Orrefors, 1900-talets slut/omkring år 2000.

Polykromt mönster mot klart glas. Glasens höjd 27 cm, karaffens höjd 35 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK

Höjd 23 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
INGEBORG LUNDIN, Glas, "Äpplet".

Klarglas. Signerad ORREFORS EXPO D 32-57 Ingeborg Lundin. Modellen formgiven 1955. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
VAS, överfångsglas, Arsall (Vereinigte Lausitzer Glaswerke), signerad, Tyskland 1900-talets början.

Överfångsglas i brunt med dekor i form av vinrankor. Höjd 20 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
Daum, vas, glas, Nancy, Frankrike, jugend, omkring 1900.

Överfång med dekor landskap och träd. Höjd 24 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNEL NYMAN, VAS, "Pärlbandet", signerad G. Nyman, Nuutajärvi Notsjö -54.

Klart glas med inneslutna bubblor. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
400 EUR
VITVINSGLAS, 10 st, slipat glas, tidigt 1900-tal.

Kupa av grönt glas. Fot av klarglas. Höjd 13,5 cm.

Aktuellt bud 505 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FLASKA, blått glas, 1700-/1800-tal.

Hänkel. Höjd 19 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURINER, glas, ett par. Murano, 1900-talets mitt.

Galant par i rosa toner. Höjd ca 30,

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GLASSERVISDELAR, 79 st, glas, Julmotiv, 1900-tal.

Tryckt och målad dekor av tomtar. 18 vinglas/mummaglas 14 cm 18 glöggmuggar 7 cm 5 starkvinsglas 10 cm Stort mummaglas 16,5 cm 2 snapsglas God Jul 9 cm 6 dricksglas 10 cm 20 varierade glöggmuggar 5-7 cm 5 varierade snapsglas 11,5-14,5 cm Tillbringare 9,5 cm Tillbringare 18,5 cm Plunta 19,5 cm Vas 13,5 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNEL NYMAN, vas, glas, signerad G. Nyman, Nuutajärvi Notsjö.

Klart glas med musch. Signering med syrapenna. Höjd ca 11,5 cm.

Aktuellt bud 75 EUR
Utropspris
400 EUR
PAPPERSVIKT/SKULPTUR, glas, signerad Cartier, 1900-talets slut.

Tennisboll. Höjd 6,5 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
TAPIO WIRKKALA, vas, "Isberget", signerad, Tapio Wirkkala 3825.

Slipad kristall. Höjd ca 20 cm.

Aktuellt bud 250 EUR
Utropspris
500 EUR
SIMON GATE, vas samt skål på fat, glas, Orrefors, 1900-talets första hälft.

Tonat glas med slipad dekor. Märkta "OF GA 1676" respektive "OF GA 132112 ES(?)". Vasens höjd ca 16 cm. Skålens diameter 21,5 cm, höjd 13,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ANNE NILSSON, praktglas, "Clown", Orrefors, signerat.

Höjd 54 cm.

Aktuellt bud 1 950 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SIGURD PERSSON, skål, glas, unik, Transjö, -signerad och daterad -94.

Dianeter 31 cm. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SNAPSGLAS, 12 st, "Antik", Reijmyre Glasbruk.

Klarglas. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VICKE LINDSTRAND, glasservis, 15 delar , "City", Kosta, 1900-talets andra hälft.

11 vinglas (höjd 14 cm) 4 starkvinsglas (10,5 cm)

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BURKAR, 11 st, glas, 1800-tal.

Klarglas samt en brun glasburk. Höjd 9 - 29 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KARAFFER, ett par, glas, 1960/70-tal.

Klarglas med lös lockknopp. Höjd ca 28 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
INGEBORG LUNDIN, GLASSERVIS, 32 delar,  "Carina", Orrefors, 1900-talets andra hälft.

10 rödvinglas, 5 vitvinsglas, 12 Sherryglas, 5 selterglas.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VINGLAS, 7 stycken, Kosta Boda, "Line".

Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, glas, Vicke Lindstrand Kosta.

Underfångsglas i blå-grön-gul nyans. Höjd 27,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SERVISGLAS /WHISKEYGLAS, Orrefors. 1900-talets andra hälft.

Två stora glas. Fyra mellanstora samt sju små glas. Ishink med tång medföljer. Höjd ishink 15 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EDVIN OLLERS, vas, glas, Elme Glasbruk.

Tonad gjuten glasmassa. Märkt i gods "Ollers Elme". Diameter 17,5, höjd 16 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERIK HÖGLUND, vinglas, 11 st, modell "H41", Boda.

Klarglas. Höjd ca 12,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GLAS, 16 st, tidigt 1800-tal.

GLAS, 16 st, tidigt 1800-tal.

På kvadratisk fot med bladslinga och monogram. Höjd ca 10 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
CHAMPAGNEGLAS, 6 st snarlika, 1800-tal.

Fasettslipad. Höjd 16 - 17 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ADAM JABLONSKI, Polen, ljusstake, vas, skålfat och ljuslykta/skulptur, 1900-talets slut.

Kristallglas med underfång i olika färger. Signerade. Höjd ca 9-28 cm, skålfatets längd och bredd 31x26,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
OIVA TOIKKA, FÅGEL, glas, signerad O. Toikka Nuutajärvi.

Grönt och rött glas, iriserande detaljer. Längd ca 19 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAJ FRANCK, vas av glas, Nuutajärvi Notsjö 1952.

Klotformad med smal hals. Dekor av vertikala luftbubblor mot röd fond. Signerad K. Franck Nuutajärvi Notsjö -52. Höjd ca 13 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
SVEN PALMQVIST, vas, glas, Orrefors 1987 "Kraka".

Dekor av nät med små luftbubblor mot blå och grön fond. Signerad Orrefors 958240 Sven Palmqvist Kraka Gallery 15-87.Etikett. Höjd ca 32 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GLASSERVIS, glas, 59 delar. "Cecil" Kosta.

Slipad dekor. 11 st selterglas. 12 st snapsglas, 12 st starkvinsglas. 12 st vinglas, 12 st champagneglas.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅLAR, 3 st, glas, Orrefors, 1900-talets senare del.

Skål signerad Orrefors T 4304-701, diameter ca 32 cm. Skål signerad Orrefors 4304/131, diameter ca 16 cm, höjd 10 cm. Skål, signerad Orrefors 4304/131, diameter 16 cm, höjd 10 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
LARS HELLSTEN, VAS, Signerad Orrefors 1981.

Blåtonad. Flaskformad med abstrakt dekor på ena sidan. Höjd 33, Längd 33, Bredd 16.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GLAS, 16 st, 1900-tal.

GLAS, 16 st, 1900-tal.

Gröna skaft och cuppor i klarglas. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, glas, Cenedese, Murano.

VAS, glas, Cenedese, Murano.

Turkosblått glas med rosa stråk. Höjd 22 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
VAS, porslin, Kina, omkring 1900 & FLAKONG, glas, troligen Frankrike, omkring 1800.

Vas med handmålad polykrom dekor av figurer och växter. Flaska av vitt opalglas med handmålad dekor av man och växter. Höjd ca 7,5-11 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
ASK MED LOCK, glas, Frankrike 1900-tal.

Snäckformad. Grön glasmassa med mässingsmontering. Bredd 13 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK