Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i Sverige, allt fler glashyttor började växa fram och hantverket spred sig. Glashantverkets historia har lämnat efter sig allt från bruksglas från allmogen, praktpokaler från 1600- och 1700-talen till italienskt Muranoglas som vi kan njuta av än idag.

Spara dina favoriter

LARS HELLSTEN, objekt, glas, Orrefors Gallery -88. Signerad och numrerad 7/25.

"Baccus", Signerad Orrefors Gallery -88 934320 Lars Hellsten 7-25. Med stativ. Diameter 32 cm. Höjd 49 cm med stativ.

Aktuellt bud 1 699 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HELENA TYNELL, flaska "Solflaskan" Riihimäen Lasi Oy. I produktion 1964-1974.

Fast formblåst glas. Höjd 23,5 cm.

Aktuellt bud 430 EUR
Utropspris
400 EUR
NANNY STILL, "Neptuna" Glasföremål, 4 st, Riihimäen Lasi Oy, 1965-66.

Snott grönt glas med optik, en del driven. Två ljusstake, höjd 15 cm. Dekorationsflaska, höjd 17,5 cm. Vas, höjd 34,5 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
400 EUR
GLASFLASKOR, 3 st, glas, Finland, 1900-talets mitt.

Thr flaskor i blått, gult respektive klart pressglas. En etikettmärkt Riihimäen Lasi Made in Finland. Höjd 17-18,5 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GLASSERVIS, 80 st, 1940-50-tal.

Klart, slipat glas. 11 rödvinsglas, höjd 13,5 cm 10 vitvinsglas, höjd 12 cm 11 selterglas, 15 dessertskålar, höjd 7,5 cm, diameter 8,5 cm 12 snapsglas, 9 starkvinsglas, 12 likörglas.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
400 EUR
NANNY STILL, "Vuokko" Vas samt två "Tohveli" skålar, signerade Riihimäen Lasi Oy Nanny Still. 1950-tal.

Vasen snott filigran- och infångglas, driven. Höjd 17 cm. Skålar frihandblåst filigranglas. Längd 16 cm och 13 cm (den senare ej signerad).

Aktuellt bud 85 EUR
Utropspris
300 EUR
TAKLAMPA, glas, vetri Murano, Italien, sent 1900-tal.

Taklampa av frostat, delvis vitt glas. Detaljer av mässingfärgad metall. Etikettmärkt vetri murano. Diameter ca 40 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
NANNY STILL, FLASKA, glas, modell 1737, signerad Nanny Still, Riihimäen Lasi oy.

Ljust lilatonat glas. Höjd 32 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
250 EUR
VASER, 10 st, glas, "Carnaby", Holmegaard, Danmark 1960-1970-tal.

10 stycken glasvaser, höjd 10-22,5 cm. Serien "Carnaby" formgavs av bl.a. Per Lütken och Christer Holmgren för Holmegaard 1968. Dekorationskulor i diverse färger formgivna av Michael Bang, Holmegaard. Totalhöjd inkl. propp 17-30 cm.

Aktuellt bud 495 EUR
Utropspris
700 EUR
OTTO BRAUER och PER LÜTKEN, FLASKOR, glas, 5 st, VAS, glas, Holmegaard 1960-70-tal.

Flaskvaser, 5 st, formgivna av Otto Brauer 1960-tal för Holmgaard, höjd 24-32 cm. Enstaka etikettmärkta. Osignerade. Kulvas i rött och vitt, "Carnaby"-serien, formgiven av Per Lütken 1968 för Holmegaard, höjd 21,5 cm. Osignerad. Dekorationskulor i diverse färger formgivna av Michael Bang, Holmegaard. Totalhöjd inkl propp enligt bild 29-41 cm.

Aktuellt bud 480 EUR
Utropspris
600 EUR
VAS, glas, Jugend, Loetz-stil, 1900-talets början.

Höjd 37,5 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
200 EUR
FULVIO BIANCONI & PAOLO VENINI, bland annat, skålar, 3 st, glas, Venini, Murano.

Olika färger och dekor. En signerad och etikettmärkt. Höjd ca 7-10 cm.

Aktuellt bud 1 401 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FULVIO BIANCONI & PAOLO VENINI, bland annat, vaser 3 st, glas, Venini, Murano.

Två st näsduksskålar, en etikettmärkt Venini Venezia Murano. En vas. Höjd ca 7,5-11 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HELENA TYNELL, flaska, "Puteli", signerad Riihimäen Lasi Oy, Helena Tynell.

Fast formblåst glas, klart och färgat. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
400 EUR
HELENA TYNELL, vaser, 4 st, "Emma", Riihimäen lasi Oy. I produktion 1968-1970.

Fast formblåst glas, klart och färgat. Höjd 21 cm.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
400 EUR
TAPIO WIRKKALA, "Marski", glasservis, 32 delar, Iittala.

12 st, höjd 12,5 cm, 6 st, höjd 7 cm, 6 st, höjd 6 cm, 4 st, höjd 10 cm, 4 st, höjd 6,5 cm.

Aktuellt bud 70 EUR
Utropspris
250 EUR
ANNE NILSSON, vas, glas, signerad, Orrefors, 1900-talets slut.

Signerad Orrefors 932478 Anne Nilsson, höjd 38 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Filigranglas. En signerad undertill. Höjd ca 7-11 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FULVIO BIANCONI & PAOLO VENINI, skålar, 3 st, glas, Venini, Murano.

Filigranglas. 2 st signerade undertill. Höjd ca 6-8 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL FAGERLUND, vägglampetter, ett par, Orrefors.

Ett par vägglampetter/vägglampor med stomme av mässing och dekor av pressat glas. för två ljus vardera. Tre ljuspunkter vardera. 29 x 25 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GLASSERVIS, 26 delar, Finland 1900-talets mitt.

Bestående av tillbringare, serveringsskål och 24 dessertskålar på fot i lilatonat glas.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
250 EUR
WIKTOR BERNDT, vas, glas, Flygfors, 1959.

Vas/skulptur i klarglas. Etikettmärkt. Signerad Berndt Flygsfors 59. Höjd 27 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, glas, 1960-tal.

Bordslampor i frostat glas med vitt underfång. Total höjd inklusive skärm 54 cm. Tygskärmar medföljer.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Skålar med lock, 2 st, glas samt flaskor, ett par, 1800-tal.

Skålar med slipad dekor och oktogonal fot. Höjd 23-25 cm. Flaskor med förgylld dekor, höjd 23 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.

Oval form, rosa underfång, överfång med etsad växtdekor i grönt mot frostad fond, signerad Gallé. Höjd 25,7 cm.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, glasservis, 54 delar, "Ultima Thule", Iittala.

Bestående av: 5 fat, diameter 19 cm. 8 assietter, diameter 15 cm. 4 vinglas, höjd 8,5 cm. 6 rödvinglas, höjd 15 cm. 6 champagneglas, höjd 11,5 cm. 10 dessertskålar, diameter 11,5 cm. 5 glas, höjd 7 cm. 1 ölstop, höjd 11,5 cm. 2 skålar, diameter 15,5-19 cm. 7 udda fat, diameter 14-17,5 cm

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GLASSERVIS, 68 delar, "Elvira Madigan", Kosta Boda.

Bestående av: 11 vinglas, höjd 16 cm. 10 champagneglas, höjd 17 cm. 12 selterglas, höjd 8 cm. 12 sherryglas, höjd 11,5 cm. 12 snapsglas, höjd 11 cm. 11 likörglas, höjd 9 cm.

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
22 000 SEK
OIVA TOIKKA, FÅGEL, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö, numrerad 562/1000.

Vildgås. Längd 37 cm. Höjd 24 cm.

Aktuellt bud 480 EUR
Utropspris
800 EUR
OIVA TOIKKA, VAS, "Bambu", signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö. I produktion 1967-1969.

Gult-klart-ametist tonat glas (neodymt). Fast formblåst, hyttarbete. Höjd 41 cm.

Aktuellt bud 500 EUR
Utropspris
700 EUR
OIVA TOIKKA, vas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö 1988.

Formblåst randigt glas med iriserande glasyr. Höjd 56 cm.

Aktuellt bud 140 EUR
Utropspris
700 EUR
OIVA TOIKKA, LJUSSTAKE / VAS, glas, "Fyren", signerad Notsjö Nuutajärvi. I produktion 1964-1973.

Fast formblåst blått glas. Höjd 71 cm.

Aktuellt bud 280 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, glasfåglar, 3 st, signerad O. Toikka Nuutajärvi.

Olika fågelarter. Längd 9-19 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, fågelskulptur, signerad O. Toikka, Nuutajärvi.

Falkon. Höjd 20,5 cm. Längd 36 cm.

Aktuellt bud 380 EUR
Utropspris
500 EUR
OIVA TOIKKA, glasfåglar, 4 st, signerad O. Toikka Nuutajärvi.

Olika fågelarter. Längd 12-14 cm.

Aktuellt bud 350 EUR
Utropspris
300 EUR
OIVA TOIKKA, FLASKA, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.

Höjd ca 30 cm. Gåvosignering: "Rovaniemen kaupunki 31.7.1990".

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
500 EUR
OIVA TOIKKA, glasfåglar, 5 st, signerad O. Toikka Nuutajärvi.

Olika fågelarter. Längd 6-12,5 cm.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
300 EUR

Olika fågelarter. Längd 15-18 cm.

Aktuellt bud 180 EUR
Utropspris
300 EUR
OIVA TOIKKA, VAS, "Piennar", signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö. I produktion 1975-1978.

Grönt och blått bubbelglas. Höjd 28,5 cm.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
700 EUR
OIVA TOIKKA, vas, "OT14", osignerad, 1960-talets mitt.

Röktonat samt bärnstensfärgat glas. Höjd 23,5 cm.

Aktuellt bud 112 EUR
Utropspris
300 EUR
OIVA TOIKKA, TILLBRINGARE med DRICKSGLAS, 6 st, "Flora". Modellen formgiven 1966.

"Flora"-serien i ton av Seville orange/pomerans tillverkad för den japanska marknaden. Tillbringarens höjd 15,5 cm, glasens höjd 10,3 cm. Bär Iittalas etikett.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
OIVA TOIKKA, glasfåglar, 7 st, signerad O. Toikka Nuutajärvi.

Olika fågelarter. Längd 5-8 cm.

Aktuellt bud 180 EUR
Utropspris
300 EUR

Fast formblåst blått glas. Höjd 74,5 cm.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
600 EUR
OIVA TOIKKA, flaska, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.

Ljusblått etsatt glas med geometriska figurer. Höjd 30 cm. Diameter 25 cm.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
700 EUR

Olika fågelarter. Längd 11-14 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, GLASFÅGEL, signerad O. Toikka Nuutajärvi, 1998.

Tupp. Höjd 20 cm. Bär tillverkarens etikett.

Aktuellt bud 190 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, skulptur, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö.

Oiva Toikka tillverkade skulpturen till en blivande mamma. TVS 8 1979. Teollisuuden viestintäseminaari TVS (later known as Training Program for Communication Managers/MIF). Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 800 EUR
Utropspris
2 000 EUR

Olika fågelarter. Längd 11-20 cm.

Aktuellt bud 270 EUR
Utropspris
300 EUR
OIVA TOIKKA, skål, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.

Formblåst klart glas. Diameter 27 cm. Höjd 23 cm.

Aktuellt bud 260 EUR
Utropspris
400 EUR

Flerfärgat glas. Diameter 18 cm. Höjd 6 cm.

Aktuellt bud 170 EUR
Utropspris
400 EUR

Olika fågelarter. Längd 10-15 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
300 EUR
OIVA TOIKKA, GLASFÅGEL, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi. Modellen formgiven 1998.

Storspov. Matterat svart glas med inslag av vinrött och vitt glas, lila näbb, huvudet i matterat klart glas. Längd 33 cm.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, glasfågel, signerad O. Toikka Nuutajärvi.

Stork. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 260 EUR
Utropspris
300 EUR
OIVA TOIKKA, glasfågel och utställningskatalog, signerade.

Glasfågeln signerad O. Toikka, Nuutajärvi. Längd 18 cm. Katalog; Oiva Toikka Glass, 13.5 - 11.9 1988, The Finnish Glass Museum. 30x21 cm.

Aktuellt bud 145 EUR
Utropspris
250 EUR
OIVA TOIKKA, GLASSERVIS, 13 delar, "Flora", Nuutajärvi Notsjö. I produktion 1966-1991.

4 dricksglas. Höjd 12 cm. 7 skålar. Höjd 6 cm. 1 skål. Höjd 10,5 cm. Diameter 19 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
400 EUR

Formblåst randigt glas med iriserande glasyr. Höjd 39 cm.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
500 EUR

Grön-blå. Fast formblåst glas, hyttarbete. Höjd 25,5 cm.

Aktuellt bud 302 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, GLASFIGURINER, 2 ST, signerade O. Toikka Nuutajärvi.

Druva ur serien "Grönsaker". Numrerad 72/1000. Höjd 14 cm. I produktion 1991-1995. Jordgubb ur serien "Fruktträdgården". Längd 16 cm. I produktion 1989-1992.

Aktuellt bud 260 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, glasfåglar, 2 st, signerad O. Toikka Nuutajärvi.

Olika fågelarter. Längd 17-19 cm.

Aktuellt bud 120 EUR
Utropspris
300 EUR
OIVA TOIKKA, KARAFF, "Oz" Pro Arte, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi. I produktion 1995-1996.

Formblåst flerfärgat glas. Höjd 28 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
300 EUR

Olika fågelarter. Längd 8-19 cm.

Aktuellt bud 260 EUR
Utropspris
300 EUR