GLAS

Här finner du glas från alla tider, allt från tidigaste romerska-glasen, praktpokaler från 16/1700-talet, bruksglas från allmogen, designpjäser från det tidiga 1900-talet och framåt till stora glasserviser för det dukade bordet.

Spara dina favoriter

NILS LANDBERG, Vitvinsglas, 11 st, Sandviks glasbruk 1900-talets mitt/andra hälft.

Grön glasmassa. Höjd 19 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GLASSERVISDELAR, 123 stycken, fem sorter, Lyngby Glas Danmark.

25+25+25+24+24. Höjd 8 - 13 cm.

Aktuellt bud 2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GLASSERVIS, 12 st, 1900-talets andra hälft,

blåtonat glas, höjd ca 15 cm.

Aktuellt bud 1 110 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NANNY STILL, TILLBRINGARE, glas, "Perpetum Mobile"-serien, Riihimäki Glasbruk 1972.

Fritt blåst, klart glas, hänkeln räfflat klarglas med dekor av rött glasband. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
200 EUR
TAPIO WIRKKALA, vas, "3586", signerad Tapio Wirkkala, Iittala -57.

I halvform formad flerfärgad kristall, slipad. Höjd 16 cm. Diameter 7 cm.

Aktuellt bud 280 EUR
Utropspris
500 EUR
BERTIL VALLIEN, flaskor, 2 st, samt skål, glas, Kosta Boda Artist Collection, signerade.

Polykroma. Höjd 10,5- 26 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NILS LANDBERG, champagnekylare, glas, Orrefors, 1950-tal.

Blått glas med hänklar. Höjd 20 cm, längd 22 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, VASER, 2 st, 'Kantarell' och 'Fölben', signerade, Iittala.

Linjeslipat klart glas. 'Kantarell' sign. Tapio Wirkkala - Iittala. Höjd 14 cm. 'Fölben' sign. Tapio Wirkkala - Iittala -55. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
300 EUR
DOLORES HOFFMANN, glasmålning, signerad och daterad 1991.

Totalstorlek 121 x 61 cm.

Aktuellt bud 430 EUR
Utropspris
200 EUR
TAPIO WIRKKALA, GLASSERVIS, 1 + 8 delar, "Kapteenin lasisto", Iittala. Formgivna 1963.

Karaffens höjd med propp 21 cm, diameter 13,5 cm. 8 st dricksglas, höjd 6,5 cm. Två träbrickor medföljer. En original förpackning medföljer.

Aktuellt bud 80 EUR
Utropspris
200 EUR
LARS HELLSTEN, vas signerad Orrefors 2002.

Signerad Orrefoprs 9564-61 Lars Hellsten 2002 609-999, höjd ca 15 cm

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARAFF, Odelberg Junior, Kosta.

Slipad, blästrad samt förgylld dekor. Propp. Höjd 32 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTIL VALLIEN, servis ca 55 dlr  "Chateau",  Kosta Boda, 900-talets andra hälft.

Bestående av; 11 champagne, 14 vin, höjd 19 cm, 2 vin, höjd 21 cm, 10 vin, höjd 17,5 cm, 8 starkvin, 10 selter.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KERTTU NURMINEN, VAS, glas, signerad K. Nurminen Nuutajärvi.

Höjd 37 cm, ø 27 cm.

Aktuellt bud 80 EUR
Utropspris
200 EUR
OIVA TOIKKA, VAS, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.

Grönt -och blåtonat, iriserande glas. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
300 EUR
TAPIO WIRKKALA, SKÅL, signerad Tapio Wirkkala Iittala -58.

Linjeslipat klarT glas. Längd 12 cm, höjd 5 cm.

Aktuellt bud 71 EUR
Utropspris
150 EUR
KAJ FRANCK, SELTERGLAS, 18 ST, glas, "Prisma 6060", Notsjö / Wärtsilä, 1960/70-tal.

Klart glas. Höjd 5,5 cm. I tre originalförpackningar.

Aktuellt bud 61 EUR
Utropspris
150 EUR
PAUL KEDELV, 2+1, glas, "Coquille", Flygsfors,daterad bland annat -61.

Glas med rosa underfång. Skål, längd 25 cm. Glasskulpturer, höjd 25 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARI ALAKOSKI, skulptur, glas, signerad Kari Alakoski Iittala 1998.

Ljusgrön glasmassa. Höjd 29,5 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GÖRAN WÄRFF, VAS, glas, signerad "Kosta Boda G Wärff 7040707 II".

Underfång i rött, Höjd 20 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVEN PALMQVIST, skål, glas, "Kraka", Orrefors, signerad.

Underfång av rutnätsmönster. Signerad "Orrefors Kraka nr 342 Sven Palmqvist". Längd 17 cm, höjd 8 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GLASSERVISDELAR, 29 st, Boda, 1900-talets andra hälft.

Tolv vinglas (höjd ca 20,5 cm), åtta starkvinsglas och nio likörglas. Likörglasen signerade Boda.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVEN PALMQVIST, skål, glas, Orrefors, signerad.

Numrerad "3092/13". Diameter 14 c., höjd 6,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
EDVIN OLLERS, vaser, 2 st, glas, Elme Glasbruk, 1920/30-tal.

Delvis frostat pressglas. Rrön resåpektive brun glasmassa. Höjd 15-16 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MONICA BACKSTRÖM, SKÅL OCH KANNA, glas, signerade, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft, .

Grönt, rött och klart, matterat glas. Skålens diameter 21 cm, kannans höjd 35,5 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
GLAS, 12+13 st, Iittala.

GLAS, 12+13 st, Iittala.

12 glas, höjd 11,5 cm 12 snapsglas, höjd 5,5 cm

Aktuellt bud 1 110 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, filigranglas, signerad Kerttu Nurminen, Nuutajärvi. Pro Arte, Iittala.

Klart glas med orange och röda ränder. Etikettmärkt Iittala. Höjd 28,5 cm. Förpackning medföljer.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
150 EUR
AIMO OKKOLIN , BRÄNNVINS SET 6+1 Riihimäen Lasi.

Karaff med propp höjd 28 cm, glashöjd 5 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
150 EUR
TIMO SARPANEVA, GLASSERVISDELAR, 20 st, "Arkipelago", Iittala.

Formgivna på 1970-talet. 13 starkvinsglas, 12,5 cm, 5 likörglas, 10,5 cm, 2 snapsglas, 16,5 cm.

Aktuellt bud 111 EUR
Utropspris
300 EUR
OIVA TOIKKA, TUPP, glas, "Kieku ja Kaiku”, sign O.Toikka Nuutajärvi.

Bär tillverkarens etikett. Höjd 27 cm, längd 24 cm.

Aktuellt bud 250 EUR
Utropspris
400 EUR
VASER, 2 st, glas, Murano, 1900-talets mitt.

Höjd 18-25 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARL LINDEBERG, vas, jugend Signerad. Kosta.

Dekor i underfång. Höjd 7 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, servis 30 dlr, "Karolina" Orrefors 1900-talets andra hälft.

Bestående av; 10 vin, höjd 14,5 cm, 10 starkvin, höjd 12 cm, 10 selter.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAJ FRANCK, kanna, "Art Rosso" signerad Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö.

Höjd 17 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
300 EUR
BERTIL VALLIEN, glas, skulptur, signerad.

Etikettmärkt. Märkt undertill "Kosta Boda B. Vallien 95378". Höjd ca 13,5 cm

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VINGLAS, 8 st, glas, 1800-tal.

4+4 st. Slipad dekor, rund fot. Höjd 12,5-13,5 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GLAS, 15 st, 1800-tal.

GLAS, 15 st, 1800-tal.

5 starkvinsglas 10 cm 4 selterglas 6 cm 2 starkvinsglas 9 cm 2 snapsglas 7,5 cm 2 snapsglas 7 cm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ÖLGLAS, 6 st, glas, 1800-tal.

ÖLGLAS, 6 st, glas, 1800-tal.

Slipad dekor, fyrkantig fot. Höjd 13 cm.

Aktuellt bud 1 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SNAPSGLAS, 12 st, och karaffer 2 st, "Antik", Reijmyre Glasbruk.

Glasens höjd 15 cm. Karaffernas höjd ca 18 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAJ FRANCK, GLASSERVISDELAR, 3 st.

2 skålar, ø 21,5 och 12 cm. Dricksglas, höjd 8 cm.

Aktuellt bud 68 EUR
Utropspris
150 EUR
KAJ FRANCK, karaff, signerad K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -61.

Tuppflaska. Höjd 31,5 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
400 EUR
APOTEKSFLASKOR, 8 st, glas, 1900-talets första hälft.

Höjd 15,5 - 22 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAPIO WIRKKALA, VAS, modell 3545, signerad Tapio Wirkkala Iittala.

Formblåst klar kristall, linjeslipad. Höjd 32 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
400 EUR
ANNE NILSSON, snapsglas, "Clown", 6 st, glas, Orrefors, 1980-tal.

Handmålad dekor. Etikettmärkta och signerade AN samt målarsignaturer. Höjd 18,5 cm

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 800 SEK
EDWARD HALD, vas, fiskgraal, Orrefors, 1975.

Höjd 13 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERTIL VALLIEN, vaser, 2 st, glas, Kosta Boda Atelier, daterade -93.

Flerfärgad glasmassa. Signerad "KOSTA BODA ATELIER-93 5006/500 B. Vallien" samt "KOSTA BODA ATELIER-93 4010/500 B. Vallien". Höjd 13- 21 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, glas, möjligen Murano, 1900-tal.

Underfångsdekor i vitt och rosa. Höjd 18 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL FAGERLUND, BORDSLAMPA, Orrefors, 1960/70-tal.

Stomme i glas. Etikettmärkt. Höjd exkl sockel 37 cm. Totalhöjd inkl skärm 66 cm

Aktuellt bud 1 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PETER DAHL, fat, glas, Steninge slott, signerad, daterad 2003, numrerad 460/500.

Diameter 37 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAJ FRANCK, 3 skålar, glas, Nuutajärvi Notsjö, signerade och daterade -57 och -60.

Längd 21 cm respektive diameter 13 och 18 cm, höjd 4,5 , 15 och 17 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ELIS BERGH, glasservis 46 delar "Elvira Madigan" Kosta.

12 rödvin, höjd 16 cm. 12 vitvin, höjd 14,5 cm. 10 starkvin, höjd 10 cm. 12 snapsglas, höjd 11 cm.

Aktuellt bud 13 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
OLLE ALBERIUS, vas, glas, Ariel, Orrefors Gallery 1990.

Turkost underfång med dekor av luftbubblor i form av delfiner. Oktagonal fasettslipad form. Signerad "Orrefors Gallery -90 944190 Olle Alberius 25 30" Etikettmärkt. Höjd 17,5 cm. Diameter 13 cm

Aktuellt bud 4 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GLASSERVIS, 15 delar, glas, 1800-tal.

Slipad dekor, kvadratisk fot. 5 vinglas 12,5 cm 5 sherryglas 10 cm 5 starkvinsglas 8,5 cm

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EDWARD HALD, vas, glas, "Fiskgraal", Orrefors.

Dekor av fiskar, sjögräs och stenar i grönt och brunt. Signerad "Orrefors 959011 Edward Hald Graal Gallery 73-86". Höjd ca 21 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VINGLAS, 12 st, glas, 1800-tal.

Slipad dekor, fyrkantig fot. Höjd 10 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EDWARD HALD, vas, "Fiskgraal".  Orrefors, 1900-talets mitt.

Signerad och numrerad "Orrefors Graal nr: 609 A". Höjd 12 cm

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VAS, glas, Loetz-typ, 1900-talets första hälft.

Höjd ca 18 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KJELL ENGMAN, skål, unik, 1984. Signerad. Boda.

25x25 cm. Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARL LINDEBERG, vas, jugend. Kosta.

Dekor i underfång. Höjd 7 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HANNE DREUTLER OCH ARTHUR ZIRNSACK, "Droppe", glas, graal, Studio Åhus, signerad och numrerad 293-11, daterad 1998.

"Droppe". Signerad "Studio Åhus Sweden 1998 Graal 'Droppe' No 293-11 Hanne Dreutler Arthur Zirnsack". HÖjd 31 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KAJ FRANCK, skål, "Art Rosso" signerad Kaj Franck Nuutajärvi Not.

Höjd 16 cm. Diameter 25 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
400 EUR
VINGLAS, 6 st, glas, 1800-tal.

Slipad och etsad dekor, fyrkantig fot. Höjd 13 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLLE ALBERIUS, vas, ariel, signerad Orrefors Gallery, 1988, signerad.

Oranget underfång med dekor av luftbubblor i form av figuriner. Etikettmärkt. Märkt undertill "Orrefors gallery -88. 935990 Olle Alberius 48-75". Höjd 17, diameter 14 cm

Aktuellt bud 4 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, glas,  "Sjögräs", Kosta.

Vas i klarglas med inslag av grönt. Slipad dekor av fiskar. Signerad Kosta LG 2349. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
EDWARD HALD, vas, fiskgraal, glas, Orrefors, signerad, omkring 1900-talets mitt.

Dekor av fiskar och sjögräs. Höjd 16 cm

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, glasskulptur "3563", signerad  Tapio Wirkkala, Iittala.

Klar slipad kristall. Höjd 13 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
300 EUR
VINGLAS, 6+6 "Bouquet" design Signe Persson Melin, Kosta Boda.

Slipad stjärna. Röd- resp vitvinsglas. Höjd ca 17 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ELIS BERGH, servis ca 81 dlr "Ulriksdal" Kosta, 1900-talets första hälft.

Bestående av; 14 rödvin, höjd 15,5 cm, 12+12 vitvin, höjd 13 cm, 11 starkvin, 12 snaps, 8 selter, 12 champagneskålar.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, glas, Italien, 1900-talets andra hälft.

Glas i två toner. Balusterformad. Höjd 45 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
INGEBORG LUNDIN, glasservis, 75 delar, "Silvia", Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Bestående av: 7 champagneglas, höjd 20 cm 6 rödvinsglas 6 vitvinsglas 7 ölglas 6 whiskeyglas 11 selterglas 11 likörglas 11 snapsglas 10 starkvinsglas

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANN WÅHLSTRÖM, golvvas, glas, Kosta Boda, osignerad.

Lilatonat glad. Höjd 70 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANN WÅHLSTRÖM, golvvas, glas, Kosta Boda, signerad andra sortering.

Lilatonat glas. Höjd 54 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SCHATULL med FLASKOR, möjligen Ryssland, 1800-talets första hälft.

Schatull fanerat med mahogny. Dekor av pärlemo. Innehållande 6 glasflaskor och 2 glas. Målad dekor. Längd 25. Bredd 17. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SALTKAR, ett par, silver och glas, nyklassicism. Tidigt 1900-tal.

Glas och silver. Längd ca 5 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
EMILE GALLÉ, vas, glas, signerad Gallé.

Grön överfångsdekor i form av hängande bladverk. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas, Artist Collection, signerad. Kosta Boda.

Blå och vit glasmassa med handmålad polykrom dekor av ansikte. Höjd exklusive sockel 36 cm. Svart sockel i trä medföljer. Numrerad 204874.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GLASSERVIS, 56 delar, "Elvira Madigan", Kosta.

Bestående av 19 rödvinsglas (höjd 14,5 cm), 17 vitvinsglas (12,5), 18 sherryglas (11) samt 2 karaffer med propp. Slipad och graverad dekor. Delvis signerade Kosta.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
VAS, glas, troligen Paolo Venini och Fulvio Bianconi, Venini, Murano.

Underfång i lila, gult och brunt, dekor av nät. Höjd 20 cm. Ej märkt.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLLE ALBERIUS, ishink av glas, "Sven", Orrefors. Inköpt 1990.

Klarglas med handtag i stål. Stämplad Orrefors. Höjd 20 cm inklusive hänkel. I originalkartong.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
ASK MED LOCK, glas samt emalj, 1900-tal.

Blått glas med dekor i form av fåglar samt bladverk. Bredd 13 cm, djup 8 cm, höjd 13 cm inkl lös ställning. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIGURD PERSSON, glas vas, Kosta,

Grön dekor höjd ca 17 cm. Märkt Kosta SigP 1975/429

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur signerad Kosta Boda.

Signerad Kosta Boda B. Vallien 7099515, höjd ca 12,5 cm

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FLASKA, 1800-tal glas.

FLASKA, 1800-tal glas.

Höjd ca 28 cm

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
VINGLAS, 7 st, glas, 1800-tal.

Slipad dekor av stjärnor, fyrkantig fot. Höjd 11,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VINGLAS, 12 st, "Antik", Reijmyre Glasbruk.

Höjd 16,5 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, glas, Orrefors, Etikettmärkt.

Grågrönt glas samt klarglas. Höjd 49 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KERTTU NURMINEN, DEKORATIONSFAT. Sign. Kerttu Nurminen, Nuutajärvi 102/1000.

Sandblästrad dekor mot blått fond. Diameter 34 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
300 EUR
KAJ FRANCK, glas, totalt 15 st, Nuutajärvi Notsjö.

5 st saftglas, höjd 12,5 cm, 10 st snarlika snapsglas, höjd 6 cm.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
200 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS, glas, modell 3520, signerad Tapio Wirkkala Iittala -56.

Linjeslipat, klart glas. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
400 EUR
SCHATULL med FLASKOR, 1800-tal.

Fanerat med valnöt. Mässingshandtag. Sex glasflaskor. Schatullets mått 23x22x27 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LALIQUE, figurin, glas, Frankrike, 1900-talets andra hälft.

Kvinnofigur. Etikettmärkt. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VICKE LINDSTRAND, glas, vas. signerad. Kosta.

Oval form med slipad dekor i from träd och fåglar. Höjd 30 cm. Längd 23 cm. Bredd 11 cm. Numrerad. 42268

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Daum, lampfot/vas, glas, Nancy, Frankrike, jugend,

Orange melerad glasmassa, mörkt överfång av landskap. Höjd 36 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OIVA TOIKKA, LJUSSTAKE/VAS, Nuutajärvi Notsjö.

Signerad och etikettsmärkt. Mörkblå glasmassa. Höjd 23,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, Orrefors, dekor av blommor i relief. Tidigt 1900-tal.

Dekor i överfång. Diameter 23 cm. Höjd 11 cm.

Aktuellt bud 3 406 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKE/VAS, glas 1960/70-tal.

Gul glasmassa. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, Orrefors.

TAKLAMPA, Orrefors.

Klockformad bestående av bladformade glasskivor. Höjd ca 45 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
GÖRAN WÄRFF ljusstake signerad Kosta.

Signerad Kosta 67513 Wärff, höjd ca 14,5 cm

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, märkt; "Kosta 46451 Lindstrand".

Polykromt underfång. Höjd 23 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK