Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i Sverige, allt fler glashyttor började växa fram och hantverket spred sig. Glashantverkets historia har lämnat efter sig allt från bruksglas från allmogen, praktpokaler från 1600- och 1700-talen till italienskt Muranoglas som vi kan njuta av än idag.

Spara dina favoriter

TIMO SARPANEVA, ljusstakar, 8 st, glas, "Festivo", Iittala.

Gjutet klart glas. Höjd 8 - 31 cm.

Aktuellt bud 370 EUR
Utropspris
400 EUR
AIMO OKKOLIN, VAS, glas, "Ulpukka" (Gul näckros), signerad Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.

Gul (cerium) slipad kristall. Höjd 22 cm, diameter 16 cm.

Aktuellt bud 426 EUR
Utropspris
400 EUR
PAULI PARTANEN, skulptur, glas, signerad Pauli Partanen -14.

Allergo. Längd 35,5 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
400 EUR
TILLBRINGARE och DRICKSGLAS, 14 st, Riihimäen Lasi, 1950-tal.

Pressglas. Tillbringare i grönt glas, höjd 12,5 cm. Dricksglas i diverse färger, bl a 6 st i rött glas, höjd 7,5 - 8,3 cm.

Aktuellt bud 260 EUR
Utropspris
300 EUR
PAULI PARTANEN, skulptur, glas, signerad Pauli Partanen 2011.

Nocturno. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud 270 EUR
Utropspris
400 EUR
TAPIO WIRKKALA, SERVISDELAR, 60 st, glas, "Ultima Thule", Iittala.

12 tallrikar, ø 24,5 cm 12 assietter, ø 15 cm 8 rödvinsglas, höjd 12,5 cm 10 vitvinsglas, höjd 13 cm 6 starkvinsglas, höjd 10 cm 8 dessertskålar, ø 11 cm, höjd 5 cm Serveringsskål, ø 19 cm, höjd 8,5 cm Serveringsskål, ø 16 cm, höjd 10,5 cm Ljusstakar, ett par, ø ca 7 cm.

Aktuellt bud 280 EUR
Utropspris
300 EUR
EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, glas, Orrefors, ariel, signerad och numrerad 957813 samt 30-87.

"Gondoliären". Cylinderformad. Med dekor av gitarrspelande gondoliär i blått och orange mot klar fond. Diameter 12. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GLASSERVIS, 63 delar, 1900-tal.

Bestående av: 10 rödvinsglas, höjd ca 18 cm (5 med nagg), 3 vittvinsglas, höjd ca 17 cm (nagg), 6 selterglas, höjd 7,5 cm, 4 snapsglas, höjd ca 9,5 cm (3 med nagg), 4 starkvinsglas, höjd ca 14,5 cm (3 med nagg), 9 likörglas, höjd 6,5 cm (2 med nagg), 9 vittvinsglas, höjd ca 16 cm (5 med nagg), 8 starkvinsglas, höjd ca 12 cm (1 med nagg), 4 starkvinsglas, höjd ca 13 cm (3 med nagg), 6 likörglas, höjd ca 9 cm (4 med nagg).

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
EDWARD HALD - POKAL MED LOCK, "Negerhyddan" ej signerad, formgiven 1918.

Höjd ca 27,5 cm.

Aktuellt bud 7 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
WÜRTTEMBERGISCHE METALLWARENFABRIK, jardijär, nysilver, Tyskland, 1900-talets början.

med glasinsats. Dekor av älskande par Längd 51. Höjd 17,5 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNEL NYMAN,vas, signerad G. Nyman Nuutajärvi Notsjö -52.

Bärnstenstonat och klart glas. Med musch. Signering med syrapenna. Höjd 20 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
KAJ FRANCK,  SKÅL, 'Videblad', glas, signerad K. Franck Nuutajärvi Notsjö -56.

Lövformad skål i lila och klart glas. Längd 26 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
ALLAN EBELING, vaser, 2 st, "Elefantfantasi", lergods, Gefle, 1900-talets första hälft.

Röd och grå lysterglasyr. Dekor av växter och djur. Signerade och djupstämlade. Höjd 12-17 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skulptur, glas, Kosta Boda Unique, signerad.

Glasblock med handmålad dekor. Signerad KOSTA BODA UNIQUE 1373989 Ulrica HV. Höjd 33 cm. Sockel höjd 15 cm medföljer.

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BERTIL VALLIEN, objekt 7 st, glas, "Metropolis", flertalet signerade och numrerade.

Rosa signerad 'Prov B Vallien'. Gröna osignerad. Övriga signerade och numrerade. Höjd ca 22 - 40 cm.

Aktuellt bud 4 010 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VINGLAS OCH BRÄNNVINSFLASKA, glas, 1700-tal och 1800-tal.

Graverad dekor. Flaskan med Carl XIV Johans monogram och daterad 1838. Höjd 16,5 respektive 19 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MONICA BRATT, glas 84 st samt 3 förpackningar, för Reijmyre 1950-tal.

Mambo 36 st , höjd ca 8 cm + förpackning; Samba 7 st, h ca 7 cm + förpackning; Raspa 5 st, h ca 5,5 cm + förpackoning; samt 31 st, h ca 6,5 cm och 5 st, h ca 7 cm. Några med etikett.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur, Atelier, Kosta Boda.

8BV 939001/300 Kosta Boda Atelier B. Vallien Höjd 28 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKULPTUR, glas, Lalique, Frankrike, 1900-talets andra hälft.

Etikettmärkt. I form av äpple. Lös propp i form av kvist med blad. Höjd 14 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, GLASSKULPTUR / VAS, glas, "Tokio", signerad Tapio Wirkkala Iittala -55.

Klart, slipat glas, ångblåsningsmetod. Höjd 14 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
400 EUR
SIMON GATE, glasservis, 63 delar, "Stork", Sandviks glasbruk.

Bestående av: Åtta champagnestrutar, höjd 17,3 cm. 16 vinglas, höjd 16-18 cm (ett med nagg). 10 starkvinsglas, höjd 13,6 cm. 15 snapsglas, höjd 11,7 cm. Två karaffer med lock, höjd utan lock 27-34 cm. 12 selterglas, höjd 8,3 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OIVA TOIKKA, GLASFÅGEL, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi.

Stork. Höjd 22,5 cm.

Aktuellt bud 520 EUR
Utropspris
700 EUR
KJELL ENGMAN, skulptur, glas, Kosta Boda, signerad.

I form av penna. Men avtagbart lock. Signerad "Ateljé Kosta Boda K. Engman 270871534". Höjd 21 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BREVPRESSAR, tre stycken, glas. Varav två etikettmärka Murano, Italy.

Två i s.k. Millefioriteknik, en med bubblor. Höjd 5-11 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, glasservis, 47 delar, "Kolonn", Orrefors.

8 rödvinsglas 17 cm 13 vitvinsglas 15,5 cm 13 starkvinsglas 12,5 cm 13 snapsglas 18 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TIMO SARPANEVA, vas, orkidé, signerad, numrerad 85/1990.

Höjd 25 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, glasservis, 47 delar, "Karolina", Orrefors.

Bestående av 11 rödvinsglas (höjd 15) 12 vitvinsglas (14,5) 12 selterglas (8) 12 likörglas

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
EDWARD HALD, vas, glas, slipgraal, Orrefors.

Vriden dekor. Signerad "Orrefors S.Graal 329 M Edward Hald". Höjd 33 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SVEN PALMQVIST, skålar 6 stycken, Orrefors 1950-60-tal.

Grönt, vitt och rosa glas. Längd ca 13 - 15 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
EDWARD HALD, vas fiskgraal, Orrefors Gallery, signerad och daterad 83.

Signerad Orrefors 9058911 Edward Hald Gallery 55-83, höjd 15 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, VINGLAS, åtta stycken. "Nobel", Orrefors.

Med kartonger. Höjd 16,5 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, ölglas/rödvinsglas, 5 st, "Nobel", Orrefors.

Märkta. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, vinglas, 6 st, "Nobel", Orrefors.

Märkta. Höjd ca 18 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, glas, 1900-talets andra hälft.

Slipad dekor. Hänklar. Höjd 25 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, champagne/martiniglas, 10 st, "Nobel", Orrefors.

Stam i form av guldkula. Märkta. Höjd 12 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, champagneglas, 6 st, samt ljusstakar, ett par, "Nobel", Orrefors.

Champagneglas, höjd 22 cm. Ljusstakar, höjd 19 cm. Märkta.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, glasservis, 18 delar, "Nobel", Orrefors.

Dessertglas, höjd 16,5 cm. Starkvinsglas, höjd 14 cm. Likörglas, höjd 15 cm. Märkta.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, cognacskupor, 6 st, "Nobel", Orrefors.

Stam i form av guldkula. Etikettmärkta. Höjd 12,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, vinglas, 6 st (3+3), "Nobel", Orrefors.

3 rödvinsglas, höjd 18 cm. 3 vitvinsglas, höjd 16 cm. I originalkartong. Märkta.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK