Samlarföremål

Spara dina favoriter

GUNNAR CYRÉN, skulpturer, 2 st, silverplätterad zink, Dansk Designs, Japan.

Flodhäst samt elefant. Höjd 4,5-6 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
SPELDOSA, Ste Croix, sent 1800-tal.

Fodral fanerat med bla valnöt, medföljer 10 skivor, längd 43, bredd 29, höjd 19 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
KANNA MED MUGGAR, 7 delar, keramik, Tyskland, 1900-talets andra hälft.

I form av fotbollar. Hänkel i form av fotbollsspelare. Höjd 4-18 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KITTEL och KAKFORM, koppar, 1800-talets senare hälft.

Kittelns diameter 33 cm exkl hänklar, totalhöjd inkl ställ i smidesjärn 34 cm. Daterad 1860. Kakformens diameter 25 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
300 EUR

Isbjörn samt hjort. Höjd 4-7,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Montblanc RESERVOARPENNA med pennhållare, 1950-tal.

Spets märkt "14C MONTBLANC 585", längd 17,5 cm. Längd hållare 11 cm.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
400 EUR
FÖREMÅL, 8 delar, Statens Järnvägar Finland 1900-talets mitt.

Flaska. Höjd 25 cm. Karaff. Höjd 25 cm. 4 dricksglas. Höjd 10 cm. Tändsticksask. Spottkopp. Diameter 20 cm. Höjd 13 cm.

Aktuellt bud 44 EUR
Utropspris
400 EUR
MIKROSKOP, No 204178, Ernst Leitz, Wetzlar, 1900-talets första hälft.

Mässing och svärtad metall. Original XY-bord; extra okular; objektglas m vätskeskål m fl tillbehör. Höjd ca 34 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANKARE, 1800-/1900-tal.

ANKARE, 1800-/1900-tal.

Gjutjärn. Höjd 110 cm, diameter 63 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TRÄDGÅRDSURNA / YTTERFODER, gjutjärn, 1900-talets första hälft.

Reliefdekor av festonger. Uppsvängda hänklar. Längd 52, höjd 34 cm, innerdiameter 30 cm..

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGTELEFON, märkt Romberg, Chicago, U.S.A.

Stomme av ek. Bredd 22, djup 28, höjd 83 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PIERO FORNASETTI, ask för spelkort, Italien 1950-tal.

Emaljerad plåt med motiv av kortlekar, inre låda av trä, 14 x 11 cm, höjd 4 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
REKLAMSKYLT "BLUE GILIETTE BLADES" The Metal Box Comapny Ltd (Hudson Scott Branch) Carlisle England, 1900-talets mitt.

Fotolitografisk tryck på aluminiumplåt. 49,5x34 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LEKSAKSMOTORCYKEL, Coloma, Spanien, 1980-tal.

Leksaksmotorcykel i palst tillverkad av Coloma i samien under 1980-talet. Trampcykel med handbroms. Längd 100, höjd 68 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 1989, numrerad 560/2000.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
KARTA, handkolorerat kopparstick, Carel Allard, 1600-talets slut.

"XVII Provinciarum Belgicarum, sive Germaniae Inferioris typus novissimus et accuratissimus". Plåtstorlek 47 x 55,5 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
FYR, Aga, 1900-tal.

FYR, Aga, 1900-tal.

Fyren är märkt Aga, är av bemålad metall samt glas. För gasdrift, höjd 96 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKYLTDOCKA, Frankrike, 1900-talets mitt.

Trä, konstmaterial samt domestik. Märkt Pery Boudrot Paris. Höjd ca 170 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FOLKDRÄKT, 15 delar, Ovanåker, Hälsingland, 1800-1900-tal.

Svart kjol samt svart underkjol, midja 70, längd 75-90 cm. Två vita blusar. Två blommiga förkläden, ett jacquardvävt och ett tryckt. Livstycke i randig ylle. Tre bindmössor med spets, varav en i damastvävd siden. Tre sidensjalar, varav två ca 70 x 70 cm. Väska i skinn och ylle med applikation och tennbroderier, väskans spänne i försilvrad mässing daterat 1812. Brosch av försilvrad mässing.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAFFEAUTOMAT, "Kind´s Kaffebehållare", Ernst Wendt, Stockholm, 1900-talets första hälft.

Metall samt målat trä. Fyra behållare samt fyra lådor. Bredd 133, djup 38, höjd 99 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RESERVOAR- och KULSPETSPENNOR 2 st "Montblanc Meisterstück", 1900-talets andra hälft.

Mesiterstück 164 (kulspets) och Meisterstück 149 (reservoir), 18 Karat guldspetts, längd 13-14,5 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SAMLING MÄRKLIN, 44+ DELAR, Tyskland, 1900-talets senare hälft.

3 st lok, 24 st tågvagnar, 1 st rälsbus, 2 st transformatorer, 1 st huvudsignal, 1 st tredelad växel, 12 (+2) kopplingspult, samt rälsar och delar för tågbana. I originalförpackningar.

Aktuellt bud 350 EUR
Utropspris
700 EUR
PLÅTMYNT, 1/2 DALER silvermynt, Fredrik I av Sverige, 1745.

Ca 8,5 x 11,5 cm.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KUNGLIGT FOTOGRAFI, Sveriges kungapar, egenhändigt sign o dat. Foto sign Claës Lewenhaupt.

Fotografi av Sveriges Konung Carl XVI Gustaf samt Drottning Silvia tillsammans. Foto i ram krönt med kungl krona. Fotografiet egenhändigt signerat samt daterat 1983. Bildstrl ca 19 x 14 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPELDOSA/AUTOMATON, 1800-tal.

SPELDOSA/AUTOMATON, 1800-tal.

Fodral av låghaltigt silver med dekor av fåglar och ymnighetshorn. Med mekanisk fågel klädd med fjädrar som kvittrar då man trycker på spärren. Bredd 10. Djup 6,5. Höjd 4 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK