Samlarföremål

Kategorin samlarföremål är tillägnad alla samlare därute. En OS-medalj från olympiaden 1912, Walt Disneys autograf, Barbiedockor, Star Warsföremål, plåtbilar från 50-talet, modellfartyg eller filmaffischer. Samlandet som företeelse är inget nytt fenomen, det finns vittnesmål om att kejsare Augustus i Romarriket ägnade sig åt att samla kulor. Här finns möjligheten att göra din samling komplett, vad det än kan vara. Välkommen till Bukowskis avdelning för samlarföremål!

Spara dina favoriter

LUFTGEVÄR, Haenel 33 junior.

LUFTGEVÄR, Haenel 33 junior.

Med magasin. Längd 97 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
LUFTGEVÄR, Markham, 1900-talets början.

LUFTGEVÄR, Markham, 1900-talets början.

Enskott. Kaliber 4,6 mm för kula och pil. Längd 79 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
KAMERAHUS 2 st och 6 objektiv.

KAMERAHUS 2 st och 6 objektiv.

Canon AE-1 med 35-70mm zoom och fast 50 mm. Minolta XD7 med Komuranon 80-210 mm zoom, Minolta fast 200 mm samt Tokina zoom 80-200 mm och Konica fast 100 mm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LUFTGEVÄR, Diana 10 DL, tillverkad 1950-52.

LUFTGEVÄR, Diana 10 DL, tillverkad 1950-52.

Kaliber 4,6 mm med sidobygel. För kula, pil och kork. Längd 73 cm

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
BUTIKS- / DISPLAYMONTER, Lego "The Ninjago Movie 70614", 2000-tal.

BUTIKS- / DISPLAYMONTER, Lego "The Ninjago Movie 70614", 2000-tal.

Ljuseffekter. Rörliga delar. Längd 60, djup 39, höjd 38 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BUTIKS- / DISPLAYMONTER, 'Lego City 60170 & 60173', 2000-tal.

BUTIKS- / DISPLAYMONTER, 'Lego City 60170 & 60173', 2000-tal.

Ljuseffekter. Rörliga delar. Längd 59, djup 38, höjd 38 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
Tod's, "Sella", VÄSKA.

Tod's, "Sella", VÄSKA.

Dragkedjeförsedd handväska / axelväska i sandfärgad läder. Avtagbar axelrem. Fodret i matchande tyg. Invändigt tre fack varav ett med dragkedja. Märkt "TODS", "MADE IN ITALY". Bredd 36 cm, höjd 26 cm.

Inga bud
Utropspris
500 EUR
PEPPAR OCH SALTSTRÖARE, nysilver, Gense, 1900-tal.

PEPPAR OCH SALTSTRÖARE, nysilver, Gense, 1900-tal.

Märkta SAL för Svenska Amerikalinjen. Höjd 8,5 cm vardera.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, old Ghom, ca 151 x 106,5 cm.

MATTA, old Ghom, ca 151 x 106,5 cm.

Rött fält med polykrom ampel, kolonner och nisch. Bred ljusblå huvudbård med blom-, blad- och palmettranka.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MONTAGE, Numa Petersons handels & Fabriksaktiebolag Stockholm. Kongl. Hofleverantör, samt priskurant från 1900.

MONTAGE, Numa Petersons handels & Fabriksaktiebolag Stockholm. Kongl. Hofleverantör, samt priskurant från 1900.

Medaljer för montage från svenska industri och hantverksutställningar monterade tillsammans med bronserat och bemålat riksvapen och mässingstext. 55x41 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LEKSAK,"Le Pompier" Fernand Martin, Frankrike, 1900-talets början.

LEKSAK,"Le Pompier" Fernand Martin, Frankrike, 1900-talets början.

Stomme i metall. Höjd ca 20 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RESERVOARPENNA, Visconti. Firenze.

RESERVOARPENNA, Visconti. Firenze.

"Rinascimento decò". Delvis av sterling silver. Längd 13,7 cm. Originaletui medföljer 17 x 8 x 4 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BESLAG, 18 st, förgylld brons, senempire, Frankrike, 1870/80-tal.

BESLAG, 18 st, förgylld brons, senempire, Frankrike, 1870/80-tal.

Rik reliefdekor av bla palmetter, krigiska emblem samt blommor, bestående av; 4 fotavslutningar (innermått 8x8x 5 cm) 2 korslagda facklor med blomgirland (42x16,5 cm) 2 rundlar med grotesk samt girlander av blommor (diam 13,5 cm) 4 rundlar med blommor och blad (diam 7 cm) 2 krigiska emblem med svärd, yxa samt girlander (30x8 cm) 4 palmetter (16x12 cm)

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ILKKA TERHO OCH TEPPO ASIKAINEN, Datordivan "Netsurfer", Snowcrash, 1995.

ILKKA TERHO OCH TEPPO ASIKAINEN, Datordivan "Netsurfer", Snowcrash, 1995.

Bredd 78 cm. Höjd 98 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
500 EUR
BORDSTELEFON, jubileumsmodell efter "Taxen", LM Ericsson, 1990-tal.

BORDSTELEFON, jubileumsmodell efter "Taxen", LM Ericsson, 1990-tal.

Svartlackerad, krom och mässing märkt LM Ericsson Stockholm, rikt dekorerad. Höjd 34,5. Bredd 24,5 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARTA - POLEN, Heriters de Homann - Tobias Mayer, 1757,  handkolorerat kopparstick.

KARTA - POLEN, Heriters de Homann - Tobias Mayer, 1757, handkolorerat kopparstick.

'Regni Poloniae'. Plåt 49,5 x 58,5 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RESERVOARPENNA, Aurora made in Italy. 1439/1997.

RESERVOARPENNA, Aurora made in Italy. 1439/1997.

"Bicentenary of the birth of the Italian flag". Tillverkad 1997. Guldmonteringar. Längd 13 cm. Orignaletui med kartong medföljer 20,5 x 15 x 5 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DRÄKTKNIVAR / KNIVAR, 4 stycken;  1800-talets första hälft Sverige, möjligen Norge; i hölster gjort av fnöskticka.

DRÄKTKNIVAR / KNIVAR, 4 stycken; 1800-talets första hälft Sverige, möjligen Norge; i hölster gjort av fnöskticka.

Masurbjörk samt beslag i mässing; graverade på tre av knivarna. Tre större knivarna med märkta klingor; dels med knivsmedens märkning, dels med ägarmärkning. Större kniven märkt med INS resp ELS. De övriga två med otydliga knivsmedsmärkningar samt ägarmärkning. Längd ca 15,5 - 20 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAMERA, Mamiya 645 Super + AE Prism Finder + Winder samt 3 st objektiv och tillbehör.

KAMERA, Mamiya 645 Super + AE Prism Finder + Winder samt 3 st objektiv och tillbehör.

Objektiv: 45mm, 80mm, 150mm. Sekonic Zoom Meter L-228. Nissin Flash, 460 HTB.

Aktuellt bud 250 EUR
Utropspris
800 EUR
SVÄRD, brons, Luristan.

SVÄRD, brons, Luristan.

Klinga med flat ås med fäste i ett stycke. Profilerad kant för kavelplattor. Längd 44,5 cm

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RESERVOARPENNA, Omas, Collezione Roma 2000. 0156/1000.

RESERVOARPENNA, Omas, Collezione Roma 2000. 0156/1000.

"Millenium III". Silvermonteringar. Längd 14,5 cm. Originaletui, kartong och broschyr medföljer.

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MORSETELEGRAF L M Ericsson, 1900-talets början.

MORSETELEGRAF L M Ericsson, 1900-talets början.

Mässing. Monterad på träplatta. Stämplad LM ERICSSON AB STOCKHOLM No 2726. Längd 35 cm. Bredd 17 cm. Höjd 41 cm.

Aktuellt bud 3 012 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MINNESMEDALJER, 10+10 st, silver, Sporrong, Köpenhamn, 1972.

MINNESMEDALJER, 10+10 st, silver, Sporrong, Köpenhamn, 1972.

"Danmarks Domkirker" & "Norges Domkirker". I etuier. vikt ca 465 g vardera. Äkthetsintyg medföljer. Myntens diameter ca 4,5 cm.

Aktuellt bud 3 151 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VINKYLARE, ett par, nysilver, 1900-tal.

VINKYLARE, ett par, nysilver, 1900-tal.

Dekor av krönta vapensköldar med drakar / gripar. Profilerad överkant. Dubbla hänklar. Höjd ca 18 cm, bredd ca 23 cm, djup ca 16 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVÄRD, brons, mellanöstern, möjligen Luristan, omkring 1000 f.Kr.

SVÄRD, brons, mellanöstern, möjligen Luristan, omkring 1000 f.Kr.

Klinga med kort ås. Fäste med tre flänsar och hornliknande knapp. Längd 39 cm

Aktuellt bud 4 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KÅSA, samearbete, masurbjörk och silver, silversmed Lars Gustaf Hampus Malmström, Boden 1900.

KÅSA, samearbete, masurbjörk och silver, silversmed Lars Gustaf Hampus Malmström, Boden 1900.

Samiskt område. Graverad geometrisk dekor. Graverat ägarmonogram: H.M. Längd ca 11 cm, bredd ca 6,5 cm.

Aktuellt bud 4 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GULDMEDALJ, 18K, från Kungliga Patriotiska Sällskapet. 1923.

GULDMEDALJ, 18K, från Kungliga Patriotiska Sällskapet. 1923.

Åtsidan med porträtt av Konung Gustav V i profil. Vid frånsidan en dedikation. Ovan en krönande krona. Originaletui medföljer. Höjd med ring 6 cm. Diametern på medaljen 4 cm. Vikt ca 46,5 g.

Aktuellt bud 9 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
VAPENSKÖLDAR, 5 st, 1800-tal, Tyskland.

VAPENSKÖLDAR, 5 st, 1800-tal, Tyskland.

För riddare av Johanniterorden, Sonnenburgska samlingen. 68 x 49 till 71 x 51 cm.

Aktuellt bud 17 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK