Samlarföremål

Är du precis som vi en obotlig nostalgiker? Kanske har det så gått så långt att du till och med blivit en samlare. Då är det här kategorin för dig! I kategorin Samlarföremål kan du stöta på allt från en OS-medalj från olympiaden 1912, Star Wars gubbar, plåtbilar från 50-talet eller varför inte den där sista majblomman du saknar för att göra din samling komplett.

Spara dina favoriter

SKÄKTKNIV, allmoge, daterad 1846.

Målad med dekor av blommor och initialer. Längd 49 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
PLANSCHER, kopparstick, 2 st, Ur Teutsche Ornithologie..." 1800-1817, gravör Johann Conrad Susemihl.

Handkolorerade. Ur "Teutsche Ornithologie oder Naturgeschichte aller Vögel Teutschlands in naturgetreuen Abbildungen und Beschreibungen". Kungsörn, hane. Kungsörn, hona, Dagmått ca 35x26,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
PLANSCHER, kopparstick, 3 st, Ur Teutsche Ornithologie..." 1800-1817, gravör Johann Conrad Susemihl.

Handkolorerade. Ur "Teutsche Ornithologie oder Naturgeschichte aller Vögel Teutschlands in naturgetreuen Abbildungen und Beschreibungen" Fjällvråk, hane, Fjällvråk,hona, Fjällvråk, hona, Plåtmått ca 35x25 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
ETTORE SOTTSASS, "Enorme", telefon, Enorme, Italien, 1986.

Olikfärgad plast. Längd 20, bredd 11, höjd 6 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
TÅGMODELL, 1900-talets slut. trä och plexiglas.

Tre delar.Bombardier Antagligen en prototypmodell från ett av Bombardiers utvecklingsprojekt som gjordes på 90-talet. Liknande Köpenhamns S-tåg. Längd 310, bredd 26, höjd 34 cm

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
"FRANKENSTEINS FÖRBANNELSE" filmaffisch, 1965.

100x70 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PARTI ELASTOLIN OCH LINEOL, 17+10 delar, Tyskland. 1930/40-tal.

Diverse vilda västernfigurer samt tillbehör. Samt danska vaktparaden.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BING & GRØNDAHL, FIGURIN, Formgiven av Dahl Jensen för Bing & Gröndahl, porslin, Danmark.

Duva. Numrerad 1770. Höjd ca 20 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PHILIPS, radio, 1950-tal.

PHILIPS, radio, 1950-tal.

Bakelit och plast. Höjd 32, bredd 35, djup 19 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DOLK, flinta, sannolikt neoliticum / neolitikum.

Lancettformad. Längd ca 15 cm. Märkt Österlöv [NÖ Skåne].

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TRÄHÄSTAR, 11 st, 1900/2000-tal.

Målad dekor. Längd 7-25 cm. Höjd 7-26 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
RADIO, "Laterna" (Salora), i träskåp, 1950-tal.

Med utrymme för vinylspelare under lock. Bredd 66 cm, höjd 73 cm, djup 40 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
UNDERVISNINGSMODELL 1900-tal plast.

Kranie, längd ca 21, höjd ca 17 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MEKANISK LEKSAK, Schuco, Tyskland, "Solisto", 1900-talets mitt.

Spelande clown. Med nyckel. Höjd ca 11 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JAKTTROFÉ, 1900-tal.

JAKTTROFÉ, 1900-tal.

Älghorn. 12-taggar. Bredd 94 cm. Höjd 63 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KÄTHE KRUSE, docka, Tyskland, 1920-tal.

Huvud av formpressat material. Stoppad kropp. Stämpelmärkt under vänster fot nummer c21061. Höjd 44 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
YXOR, 8 stycken, sannolikt neoliticum / neolitikum.

Polerade eller delvis polerade. Längd 8 - 19 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DOLKAR - SPETSAR, 4 stycken, flinta, sannolikt neoliticum / neolitikum.

Lancettformade. Längd ca 13 - 21 cm. Två mellanstora lagade, har varit brutna. Den näst största märkt ?9 Kiaby Willands Härad [Skåne].

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
REDSKAP- / VAPEN, 2 delar, sannolikt neolitikum / neoliticum.

Ämnen till skafthålsyxa / klubba, alt skålgropssten. Längd 12 - 15 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
"DEN KRYPANDE HANDEN" filmaffisch, HB Bok-Lito AB Borås. 1957.

99x69 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
REKLAMSKYLT, emalj, "LYPTOL ÖFVERTRÄFFAR ALLT" 1900-talets första hälft.

24x40 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LEKSAKER, två st, plåt, 1900-talets första hälft.

Clown med åsna, litograferad dekor, Tyskland, 1900-talets första hälft, längd 19 cm. Clown sittande på vagn med trumma, Nürnberg, Tyskland, 1950-ta, längd 13 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
"ÅR 2001 ETT RYMDÄVENTYR" filmaffisch, AB Kopia Sthlm, 1968.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FILMAFFISCHER, 3 st, bland annat "I HUVUDET PÅ EN GAMMAL GUBBE" 1968.

"HUVUDET PÅ EN GAMMAL GUBBE" 1968. 100X70 cm. "Släpp fångarna loss det är vår" 1975, 100x70 cm. "Fanny och Alexander" 1982. 100x70 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FLAGGA, USA, efter 1959, på stång.

"Star-Spangled Banner" i textil med 50 stjärnor, nylon 95%. Flaggan ca 89 x 158 (utan fransar). Monterad på flaggstång, längd 156 cm, diameter 3 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BISKVIDOCKA, Modell 115/A Simon & Halbig, Tyskland, tidigt 1900-tal.

Huvud i porslin med blundögon. Ledad kropp i massa. Klänning och kappa medföljer. Höjd 41 cm.

Aktuellt bud 455 SEK
Utropspris
5 000 SEK
EMALJER, tre delar, 1700-tal.

EMALJER, tre delar, 1700-tal.

Bestående av: Två saltkar, polykromt bemålade, diameter 6 cm. Samt Dosa med lock, längd 6 cm.

Aktuellt bud 461 SEK
Utropspris
1 500 SEK
"ÄLSKADE SPION JAMES BOND" filmaffisch, 1977.

100x70 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NEONSKYLTAR, 4 st, 1900-tal.

NEONSKYLTAR, 4 st, 1900-tal.

Bokstäver. Höjd ca 50 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GLASMOSAIK - KOSTA, ca 12 kvm, Kosta Glasbruk Sverige 1950-60-tal.

11 kompletta lådor samt 3 påbörjade. Mosaiken är uppklistrad på pappersark 50 x 20 cm. Sättningsinstruktion medföljer.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
"HUR JAG VANN KRIGET" filmaffisch, BOK-LITO AB BORÅS 1967.

100X70 CM.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MODELLSKEPP, 1900-tal.

MODELLSKEPP, 1900-tal.

I monter. Trä och textil. Skeppets längd cirka 86 cm. Monterns bredd 106, längd 41, höjd 77 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TOMTE, Steiff, 1900-talets andra hälft.

Höjd 30 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TESLA, högtalare "ARS 217/The ear", Tjeckoslovakien, 1950-tal.

Bakelit. Front med tyg. Höjd 29, bredd 39, djup 17 cm

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OLJEBAR, Shell, 1900-talets mitt.

Målad plåt. Längd ca 40, djup 27, höjd 61 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SYSILKESKRIN, Gütermanns Sysilke, 1900-talets första hälft.

Tvådelat lock av glas. Invändigt fjäderförsedda hållare för tråd. Skrin av trä. Längd 50 cm, bredd 34 cm, höjd 22 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TUBKIKARE, Kowa, Prominar, Japan, 1900-talets andra hälft.

Med tillhörande bordsstativ. Längd ca 45 cm. Höjd inkl stativ ca 35 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
"DIAMANTFEBER JAMES BOND" filmaffisch, 1971.

101x71 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JAKTTROFÉ, 1900-tal.

JAKTTROFÉ, 1900-tal.

Älghorn. 13 taggar. Bredd 96, höjd 53 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MODELSKEPP, "Cutty Sark", trä och textil, 1900-tal.

I monter. Skeppets längd cirka 90 cm. Monterns bredd 106, djup 30, höjd 77 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MODELLSKEPP, "Flying Cloud", 1900-tal.

Aktuellt bud 901 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GLASMONTRAR / BORDSMONTRAR, 2 stycken, 1900-talets mitt.

Metall och glas. Båda montrarna med dubbla skjutdörrar och två hyllplan, allt i glas. Bas 80 x 55 cm, höjd ca 61,5 cm, topp ca 80 x 32,5 cm. Monterad på träskiva 87 x 62 cm, höjd 3 cm. 90 x 50 cm, höjd 61,5 cm, topp 90 x 25 cm. Saknar glasskivan på toppen.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKEPPSLOGG / SLÄPLOGG "Excelsior". Thomas Walker & Sons, Birmingham, 1900-talets första hälft.

Trälåda 39 x 18, höjd 12 cm. Medföljande svensk loggbok.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LEKSAKSBIL, plåt, ATC Asahi, Japan, 1960-tal.

'Ford Fordor Ranch Wagon'. I originallåda. Längd 30 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
200 EUR
FARTYGSKOMPASS på ställning, 1900-tal.

Ställning av målad mässng. Vätskefylld kompass märkt Lyth. Bredd 77, djup 26, höjd 108

Aktuellt bud 1 308 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TANDLÄKARSTOL, 1900-talets första hälft.

Vitlackerad metall, fotstöd i trä samt ställbart nackstöd. Sitthöjd 60 cm

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TRAMPBIL, Giordani, Italien, 1900-talets mitt.

Stomme i metall. Delvis bemålad. Längd 100 cm. Bredd 45 cm. Höjd ca 40 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GRAMMOFONMÖBEL - VICTOROLA, Victorola Talking Machine Camden NJ USA, 1900-talets början.

Rokokostil, på hjultrissor.Lock till grammofonen, dörrar, nederst med hyllinredning. Höjd 119 cm, bredd 57 cm, djup 61 cm.

Aktuellt bud 1 550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SCHACKBORD med pjäser 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing, skiva av marmor, pjäser av plast, längd 40, bredd 40, höjd 53 cm

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RAMAR, ett par, mahogny och mässing. Märkta Royal Flying Corps, 1914-15-16-17, France.

Tillverkade av propellervingar. Ca 41 x 19 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SAMLING BARBIEDOCKOR MED TILLBEHÖR, 4 st dockor, Mattel, 1960-tal.

Barbie, Ken, Midge och Skipper. Beauty box "Barbie & Midge Travel pals". Samt Skippers garderob. En ställning. Mängder av originalkläder och accessoarer.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TÅGMODELL, trä och plast, 1900-talets slut.

Tre delar. REX 90, som Bombardier tog fram på 90-talet och som resulterade i Öresundstågen. Delvis elektrifierat. Längd 540, bredd 32, höjd 36 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
DOCKSKÅP, med tillbehör, 1800- och 1900-tal.

Svartmålat och bronserat vitrinskåp med glasade dörrar och en låda nedtill. Invändigt tapetserat. Inredning i olika skalor och från olika tillverkningsår medföljer. Skåpets längd 90 cm, bredd 42 cm, höjd 159 cm (exklusive löst krön).

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MODELLFARTYG, i vitrin, bemålat trä, 1800-/1900-tal.

Tremastat segelfartyg, "VIKTOR". Vitrinets längd 57 cm, höjd 35 cm, bredd 21 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
500 EUR
SOLFJÄDRAR, två stycken, struts och sköldpaddsskal. Tidigt 1900-tal.

En vit och en svart. Höjd 37/42 cm. I originalask.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MÄRKLIN, tågsats, Jubileumståg No 28702 i kartong, skala H0.

Bestående av ett ånglok samt 3 träklädda vagnar.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DYKARKNIV, Siebe Gorman & Co. 1900-talets mitt.

Märkt blad. Skaft av mässing och lackat trä. Mässingsbalja. Längd 35 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK