Samlarföremål

Är du precis som vi en obotlig nostalgiker? Kanske har det så gått så långt att du till och med blivit en samlare. Då är det här kategorin för dig! I kategorin Samlarföremål kan du stöta på allt från en OS-medalj från olympiaden 1912, Star Wars gubbar, plåtbilar från 50-talet eller varför inte den där sista majblomman du saknar för att göra din samling komplett.

Spara dina favoriter

SKOLPLANSCHER, 3 st, 1900-talets andra hälft.

Två med bibliska motiv, "Salomo utropas till kung" 68 x 48 cm, "Petri bergspredikan" 63 x 87 cm. Kamel 67 x 89 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
JORDGLOB, med belysning, Tyskland 1900-talets mitt.

Glas med svart träfot. Höjd ca 43 cm, diameter ca 33 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
PAPPERSHÅLLARE mm, 6 delar, CM Turin Italien, 1950-60-tal.

Plast och metall. Pappershållare (märkt 1960), 3 st handdukshängare, hylla samt förvaring på ben / pall. Hängare, längd ca 23 cm; hylla längd ca 59 cm, pall, höjd ca 41 cm, sits 42 x 26 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TOBIAS CONRADI LOTTER. Karta, koppargravyr, 1700-talets mitt.

"XVII Belgien provinsen sive Germaniae inferioris Brisis temporiu circulu Burgundicu S.R.I ... .." Karta över Nederländerna, Belgien och Luxemburg, de 17 provinserna. Samt två allegoriska bilder utsmyckad med de 17 vapensköldarna. Delvis kolorerad. Bildmått 60x51 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BESTICK, 59 delar, Hackman, Finland, 1900-talets senare hälft.

Består av: 12 gafflar, längd 19 cm. 12 knivar, längd 20 cm. 12 knivar, längd 22 cm. 12 skedar, längd 20 cm. 9 skedar, längd 13 cm. Ett par salladsbestick, längd 25 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
CARL-ERIK KÄLLMAN, fotografier 4 st porträtt, 1960-70-tal, ett märkt a tergo.

Ett med monogram a tergo. 28 x 35 - 49 x 36.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
DOCKSERVIS Kahla tidigt 1900-tal porslin.

Bestående av; 1 kaffekanna, 1 sockerskål, 1 gräddkanna, 3 koppar med fat

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SPATSERKÄPPAR, 6 st, 1900-tal.

Längd ca 78-95 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
MODELLBILAR, 4 st, Burago, Italien, 1900-talets andra hälft.

Mercedes Benx 500 k Roadster. Chevrolet Corvette. Mercedes 800 SE. Bugatti Type 59. Längd 24 -26 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
KÖPEBREV/SEDELBREV, daterat Stockholm februari 1844.

Avseende fastighet Beridaregatan, Klarakvarteren Stockholm. Utfärdat och undertecknat med lacksigill av ryttmästaren och kammarherren Carl Henning d'Unker och hans hustru Anna Christina Brunstedt.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SAMLING AUTOGRAFER, 27 st. Mestadels svenska konstnärer och författare, bl a Per Anders Fogelström och Jan Fridegård.

Endre Nemes, Knut Rumohr, Hans Kungsmar, Jindra Husarikova, Karl Madsen, Sven Stolpe, Tomas Tranströmer, Peter Weiss, Per Anders Fogelström, Per Wästberg, Evert Taube, Sve-Bertil Taube, Karl Vennberg, Anders Österling, Hasse Zetterström, Kar de Mumma, Beppe Wolgers, Maria Wine, Albert Engström, Jan Fridegård mfl.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
CARTIER BAROMETER, silver, guld. Frankrike 1930-t.

Barometerhöljet i räfflat silver med guldram kring tavlan. Originaletui i rött läder med förgyllda dekorationer. Höjd 8 cm, bredd 7 cm, vikt 290 g.

Inga bud
Utropspris
2 000 EUR
GATLYKTA, Siemens. 1900-tal.

GATLYKTA, Siemens. 1900-tal.

Märkt. Metall, glas. Diameter 100 cm, höjd 125 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
SOVRUMSMÖBEL/SPEGEL/HALLMÖBEL, Ruf International, 1970-tal.

Klädd i brun plysch. Låda med skjutbart lock. Svagt rökfärgat glas. Längd 140, höjd 140, djup 48 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LEKSAKSFLYGPLAN, Concorde G-BBDG, Japan, 1900-talets slut.

Plåt samt plast. Längd 46 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SSS INTERNATIONAL, "Turnpike livestock trailer", Japan.

Lackerad plåt. Längd 56 cm, höjd 16 cm. I originalkartong.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMLING KAMEROR, BLAND ANNAT ROLLEICORD 1900-talets mitt.

Rolleicord, Exakta II Jhagee Dresden, objektiv Steinhell München Culminar 1:4.5 f=135 mm VL NR 605790. Filmkamera Eumig. Braun Hobby elektronblixtaggregat. Diverse tillbehör.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DOCKOR, två stycken, trä. Japan, så kallade Kokeshi, 1900-tal.

Handmålat, svarvat trä. Höjd 28-35 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AUTOGRAFHÄFTE, med 28 autografer, egenhändiga, bl a Ingmar Bergman och Harriet Andersson.

Anders Ek, Majken Torkeli. Gunnar Beck, Gunnar Björnstrand, Eva Dahlbeck, Carl Ström, Sickan Carlsson, Charlie Norman, Rolf Berg, Stig Järrel, Bengt Wittström, Harriet Andersson, Ingmar Bergman, Julie Bernby, Kalle Svensson, Åke Grönberg mfl.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DOCKOR, 3 st, Armand Marseille, Tyskland 1800/1900-tal.

Porslinshuvud med blundögon, kropp i massa resp stoppade, armar och ben i massa resp stoppade resp celluloid. Längd 34, 50 och 51 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TUBKIKARE, sannolikt engelsk, 1900-talets början.

Mässing, läderklätt, med linsskydd. Längd ca 23-60 cm. Märkt Compass 20 x.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
KRUCIFIX, metall och trä, omkring 1900.

Ca 50 x 27 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS/YTTERFODER gjutjärn 1900-tal.

Trumpetformad på kvadratisk fot, höjd 35 cm, diameter 22 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PALLAR, 3 st, Plastic Press Milano, Italien 1950-60-tal.

Plastsits samt metall- eller träben. Höjd 42 cm, sits 33 x 24 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MODELLBILAR, 4 st, Burago, Italien, 19900-talets andra hälft.

Lancia Aurelia B24 Spider. Ferrari 250 Testa Rossa. Jaguar SS 100. Rolls Royce Caramague. Längd 24 -26 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RADIOGRAMMOFON, Saba, bakelit, 1930-tal.

Bredd 34. Djup 23. Höjd 43 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPELDOSA med DOCKA, omkring 1900.

Docka med huvud och händer i biskvi. Märkt "C" i nacken. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SAMLING CIGARETTETIKETTER, 1920-tal.

Från olika delar av världen. 22x18 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KASSAAPPARAT, National, 1900-talets början.

Förnicklad metall och ek. Längd 47. Bredd 39. Höjd ca 53 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TÄNDARE, Dunhill, "Tallboy", guldpläterad.

Höjd 6,5 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKYLT, skylt/fasad, 1900-talets andra hälft.

Plåt och plexiglas. "B". Höjd 61 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GEVÄRSFODRAL, läder, 1900-tal.

Naturfärgat skinn; med axelrem och bärhandtag. Längd ca 78 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SCHUCO, 2 st bilar samt 1 motorcykel, Tyskland, 1950-tal.

Lackerad plåt. Urverksdrivna. 1 Schuco Examico 4001, 1 Schuco Fex 1111 samt 1 Schuco Moto Drill 1006. Längd 12-15 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKYLT, reklam/fasad, 1900-talets andra hälft.

Plåt och plexiglas. "N". Höjd 61 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KLOCKA/AFFÄRSSKYLT, 1900-talets mitt.

"H Ståhlbergs eftr. Urmakare Tiden". Dubbelsidig. Stomme av målat trä. Total längd 105, bredd 23, höjd 78 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKTANT, med schatull, F.M Moore, omkring sekelskiftet 1900.

Lövträ och mässing. Märkt "F.M Moore Belfast & Dublin". Schatullets längd 34 cm, bredd 30 cm, höjd 10 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SJÄLVSPELANDE PIANO, J.P. Nyströms Orgel & Pianofabrik, Karlstad.

Målat. Ljushållare av vitmetall. Även märkt Evald Åhman Agentur-Affär, Jerfsö. Längd 115. Bredd 60. Höjd 137 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
5 000 SEK

Plåt och plexiglas. "A". Höjd 61 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PENNOR, ett set om 3 st, "imperial trio", Parker, 1970-tal.

Reservoarpenna, kulspetspenna och blyerts. Förgyllning 12 karat. Märkt Made in England. Längd cirka 12,5-13,5 cm. I originaletui.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÅTMODELL, 1900-talets andra hälft.

Enligt uppgift modell av ångbåt som trafikerade Fryken. Bemålat trä med olika detaljer i andra material. Längd 64 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FRISÖRSTOL, Nike, Eskilstuna, omkring 1900-talets mitt.

Kromad och lackerad metall. Ställbar. Fast stoppad rygg och sits, klädsel av konstskinn. Sitthöjd bl a 55 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LEKSAKABILAR, 5 stycken samt en kaross, bland annat Shuko, Tyskland, 1900-talets mitt.

Målad metall. Fyra bilar uppdragbara. En nyckel medföljer. Längd 10,5-19 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DOCKOR, 4 st, Japan, så kallade Kokeshi, 1900-talets mitt.

Svarvat, målat trä. Signerade. Höjd 21-31 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DOCKSKÅP, Theresia Politowicz, "Hummingbird Garden Cottage", signerat, begränsad upplaga på 2500 ex.

Med fast och lös inredning samt dockor. Husets längd ca 67 cm, bredd ca 42 cm, höjd 60 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSMEDALJ, brons, Sovjetunionen, Olympiska spelen 1980.

Diameter 16,5 cm. Vikt cirka 4518 g. I låda.

Aktuellt bud 95 EUR
Utropspris
150 EUR
GITARR, Herman Carlson Levin, Göteborg, 1943.

Stålsträngad akustisk gitarr. I originalfodral. Total längd fodral 112 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BICORNE MED ASK, för kungliga flottan, Storbritannien, cirka sekelskiftet 1900.

Miller & Sons, Southampton. Svart filt med guldbrokad. I målad metallask. Längd 43 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
200 EUR
DIKTERINGSMASKIN, 'PARLOGRAPH', MED STÄLL, Brevete, tidigt 1900-tal.

Träfoder. Ställ av målad metall, på hjultrissor. Höjd med ställ 101 cm.

Aktuellt bud 111 EUR
Utropspris
400 EUR
KORG, med lock, Afrika, 1900-talets senare del / 2000-tal.

Höjd ca 103 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OLOF RUDBECK D.Y., efter. "Portföljen", René Coeckelberghs Bokförlag, Stockholm, 1986. Numrerad 445/1499.

Faksimilutgåva av 35 fågelplancher. Olika mått. Kommentarhäfte. Guldpräglad klotmapp, 92 x 65 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RELIEFER, ett par, trä, omkring 1900.

Jaktstilleben. Handskurna. Ca 100 x 58 cm vardera.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TÅGSET, "Hornby train", Meccano Ltd. Liverpool, England.

Ett set med Lok, tender och räls i kartong. 4 vagnar i originalkartong. Flertalet tillbehör i originalkartonger samt räls.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
URBAN STRÖM, halvbåtsmodeller, 3 st, signerade och daterade -77 samt -86 och 87.

I vitmetall, monterade på träplankor. "Trålare" samt "Fyrskepp" och "Bogserbåt". Mått 34 x 24 samt 45 x 30 cm och 47 x 24 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TORE SUNNA, lockask, samearbete, björk och renhorn, signerad T. Sunna.

Ögla i flätat skinn. Längd 15 cm, höjd 7 cm.

Aktuellt bud 1 401 SEK
Utropspris
2 500 SEK
NEONSKYLT / REKLAMSKYLT, 1900-tal.

"Blomster" längd 235, djup 24, höjd 71 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GULDMYNT 20 kroner, Fredrik VIII, Danmark, 1908, vikt 9 gram.

Diameter ca 2,3 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Trumpetformad på kvadratisk fot, höjd ca 44 cm, diameter ca 28 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MASKINTELEGRAF, märkt Chadburn, London.

Mässing. Höjd ca 124 cm inkl handtag i uppfällt läge. Urtavlans diameter ca 28 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SKRIN / CIGARRSKRIN, på kulfötter, silver K Andersson Stockholm 1929,

Rak form med rundade hörn, på kulfötter. Graverad dekor. Inredning i trä. Längd ca 28, bredd ca 18, höjd ca 10 cm. Vikt ca 1960g, med inredning

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SIGNERAD MATCHTRÖJA MATS SUNDIN nr 13 2000 NHL ALL STAR GAME , SKILLS COMPETITION.

Signerad matchtröja av Mats Sundin no 13.Toronto Maple Leafs All Star Game Skills Competition. Vikt ca 0,76 kg. CCM made in Canada.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KYRKOSKULPTUR, troligen sydeuropa 1700/1800-tal.

Madonnan med barnet. Bemålad. Höjd ca 72 cm.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KUNGLIGA BREV 7 st från Oscar II.

Personliga brev från konung Oscar II till diverse personliga vänner, 1850-70-tal

Aktuellt bud 480 EUR
Utropspris
600 EUR
RYTTARHJÄLM, Zischägge, stål, mellan-Europa, 1600-talets första hälft.

Svartmålad. Höjd 27 cm, längd 43 cm.

Aktuellt bud 1 000 EUR
Utropspris
2 300 EUR
GEMMOLOGISK SAMLIG, 18-/1900-tal.

Närmast komplett samling i träschatull. Längd 36 cm, bredd 26 cm, höjd 26 cm.

Aktuellt bud 11 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MEDALJ FÖR TROHET OCH FLIT, 18 K guld, 1944. Vikt ca 58 gram.

"Gustaf V Sveriges Göt o Vend Konung". "För trohet och flit af Kongl. Sällskapet Pro Patria". Höjd 6 cm exklusive länkar. I originaletui från C.F. Carlman Kunglig Hov- och Ordensjuvelerare, Stockholm.

Aktuellt bud 12 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK