Spring Modern Sale 555

Corrections

No.ItemCorrection
2Acke Hallgren, Landskap från Capri.Omfattas av följerätt. (d)
9Bo von Zweigbergk, "Plage, Rab".Omfattas av följerätt. (d)
18Inge Schiöler, Kustlandskap, Bohuslän.Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm.
38AGösta Adrian-Nilsson, Gul figur.Troligen utförd 1916. Proveniens: Järnhandlare Yngve Andrén, Tomelilla. Galerie Bel'Art, Stockholm. Dubblerad duk.
61ABC-HYLANDS HÖRNA.Omfattas av följerätt. (d)
64Olle Olsson-Hagalund, Flicka med spetskrage.Ramen är en senare kopia av en Olle Olsson-Hagalund ram.
71Sven X:et Erixson, Glasskiosken i Grötvik.Korrekt titel skall vara Glasskiosken i Grötvik.
97Gösta Adrian-Nilsson, Sjömansvals.Ej dubblerad duk endast stödduk.
109Agnes Cleve, Stadsvy med St. Eriksbron.Fel bild i den tryckta katalogen. Se bild 106.
116Nils von Dardel, Aysha.Blyerts 61 x 47 cm.
123Ragnar Sandberg, Strandpromenad.Fel nummer vd texten i i den tryckta katalogen . Skall vara nr 123.
124Ragnar Sandberg, Les Sablettes.Fel nummer vid texten i den tryckta katalogen. Skall vara nr 124.
178Olle Bonniér, Komposition i blått och orange.Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm.
206Evert Lundquist, "Det vita bordet" ("Bordet").Proveniens: Carl Axel Valén, Stockholm.
258Lasse Persson, "Staplade ting".Korrekt levnadstid för konstnären är 1937-1999.
272Eric Grate, Utan titel.Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm.
273Christian Berg, Snäckspegel.Fel i den tryckta katalogen vid angivande av proveniens.
276Bror Marklund, Studie till "Gestalt i storm".Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm.
287Arnaldo Pomodoro, Giroscopio.Avbildad i Catalogo Ragionato della Scultura. Tomo II, med nummer 794,avbildad sid 663
288AManuel Marin, Utan titel.Wrong number under the photograph in the printed catalogue, should be 288a.
300Arthur Boyd, "Interior, figure seated by Round Pound 1976".Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
309Ludwig Blum, Dammbygge.Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. Korrekt mått 37,5 x 45,5 cm
316Zhao Kailin, Flicka med stilleben.Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
317Zhao Kailin, Still life with strawberries.No droite de suite.
324Richard Mortensen, "Hélène".Teto Ahrenbergs samling.
327Tadeusz Kantor, Utan titel.Teto Ahrenbergs samling.
330Karel Appel, Utan Titel.Executed 1975.
331BHans Staudacher, Reit -figur.Målningen är daterad -55.
338Paul Jenkins, "Phenomena Outside Leap".Parallellt boende i Frankrike samt medlemsskap i ADAGP. Omfattas av följerätt. (d) Droite de suite.
339Paul Jenkins, Phenomeny Light Land.Parallellt boende i Frankrike samt medlemsskap i ADAGP. Omfattas av följerätt. (d) Droite de suite.
367Marc Chagall, "La pirouette bleue".Very pale time and mat staining, colours slightly attenuated.
378Marc Chagall (After), "Soleil Couchant", from: "Nice et la Côte d'Azur".Bladstorlek 74,7 x 52,5 cm. Missfärgad, missfärgad efter passepartout, missfärgning efter tejp på bladets högra kant. Missfärgning efter tejp på bladets kanter a tergo. Utrop 100.000-120.000 kronor
379Marc Chagall (After), "Sirène au pin", from: "Nice et la Côte d'Azur".Time and mat staining, mounted with tape alongside upper edges of sheet. Colours faded.
380Marc Chagall (After), "Avenue de la Victoire à Nice", from; "Nice et la Côte d'Azur".Bladstorlek 74 x 53 cm. Kraftigt gulnad, missfärgad efter passepartout, svag missfärging (efter tejp a tergo) på bladets kanter. Monterad med tejp a tergo.
384Christo & Jeanne-Claude, "Ten million oil drums wall, project for the Suez Canal".Unexamined out of frame.
478Robert Rauschenberg, "Cardbird V", from; "Cardbirds Series".Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
488Serge Poliakoff, "Composition brune et rouge".Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm.
516ACharlotte Gyllenhammar, "Fall II" 1999.Fel titel. Rätt titel är " Fall II".
517Edouard Boubat, "Leila 1947".Proveniens: Camera Obscura, Stockholm. Kopierad på 1970-talet.
520Ralph Gibson, Utan titel.Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
523Albert Watson, Kate Moss, Marrakech 1993.Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
534Nan Goldin, "Lola modeling in Boston, 1972".Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
535Bert Stern, "Marilyn Monroe in black dress bowing".Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
536Bert Stern, "Marilyn Monroe striped scarf and cross".Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
538Irving Penn, "3 NEW GUINEA MEN PAINTED WHITE, 1970".Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
539Irving Penn, "Fishmonger, London 1950".Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
540Irving Penn, "Navvy, London 1950".Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
544Sheila Metzner, "From Life".Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
545Irving Penn, "Feather Glove" 1975.Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
548Olivia Parker, "Utan titel".Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
550Anneè Olofsson, "Will you still love me tomorrow (Mia)".Det ska inte vara droit de suite på detta objekt.
551Ansel Adams, "Valley view from Wawoma Tunnel, Yosemite National Park, California, 1936".Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
552Edward Weston, "Excusado, Mexico, 1926".Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
554Imogen Cunningham, "Leaf pattern", 1929.Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
556Lilo Raymond, "Bed".Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
557Dawid (Björn Dawidsson), "9578".Signerad "Dawid" och daterad 1989 a tergo.
560Denis Piel, "Cooling off 3".Minor tear, approximately 1.5 cm at lower left corner. The object is sent to an expert for restauration.
567Nan Goldin, "Kathleen at the Bowery Bar, N.Y.C 1995".Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
570Annika von Hausswolff, "Utan titel".Proveniens: Inköpt på konstnärens första utställning på Galerie Index i början av 1990-talet.
571Lars Tunbjörk, "Skara sommarland".Signerad Lars Tunbjörk a tergo bild.
572David Byrne, "Double sofas".Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
576Herb Ritts, "Karen, Los Angeles 1989".Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
601Jimmy Stambrandt, "The meeting".Signerad Jimmy Stambrandt på etikett undertill.
615Sirous Namazi, Utan titel.Konstverket är fel avbildat i tryckta katalogen. Det ska vara liggande.
616Lars Englund, Aquarelief.OBS! Fel levnadsdata angivna i den tryckta katalogen. Korrekt skall vara 1933- .
617Peter Johansson & Barbro Westling, "Smålänningar är snåla".OBS! Det är två upphovsmän till detta verk, Peter Johansson/Barbro Westling.
618Fekner, John & Leicht, Don 1950 & 1946, "Space invader".Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
625Donald Baechler, "There goes the neighborhood".Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
657Cecilia Edefalk, "Schlüssel".Det är guldbronsering och tusch.
664Lena Cronqvist, "Madonna".Carl-Johan Bolander, är det korrekta namnet på ansvarig utgivare för "Lena Cronqvist", Västerås, 1979.
665Christo & Jeanne-Claude, "Surrounded Islands/ Project for Greater Miami, Biscayue Bay, Florida".Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
667Fred Sandback, "Untitled".Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
668Joseph Beuys, FILZKEIL.Depicted in Tisdall Caroline, "Joseph Beuys", published by the Salomon R. Guggenheim Museum, 1979, page 180, 181.
680Bianca Maria Barmen, "Eftermiddag i nederlandet".Konstverket har en titel; "Eftermiddag i nederlandet". Skulpturen är avbildad i katalogen "Hare Linje" producerad av Dunkers kulturhus 2007.
713Hans Viksten, "Liv och löv".Utropspris skall vara 8000-10 000:-
715PG Thelander, "Cube-potato".Rätt titel; "Cube-potato" Utförd 1979-80. Utställd: Stefanotti Gallery, new York, 1980. Akryl och olja på papper.
724Lars Hillersberg, "För Sverige ur tiden, 1968", "Hommage, 1968", "Bröderna Victor, 1965", "Frihetsgudinnan 11 september".Bör påpekas; Konungens valspråk "För Sverige i tiden" antogs 1973. Då Hillersbergs litografi "För Sverige ur tiden" är daterad 1968 är det med största sannolikhet en efterdatering av konstnären.
741Robert Indiana, "CHOSEN LOVE".No droite de suite.
742Fernandez Arman, Yellow paint tubes.Title: "Puristic Monochrome". Executed 1990. This work is registered in the Arman New York Studio Archives under APA#8024.90.010
743Fernandez Arman, Accumulation de rouages d´horlogerie.Title: Untitled. Executed 1970. Edition of 66: this edition No 5 EA. This work is registered in the Arman New York Studio Archives under APA#8400.70.028
744Fernandez Arman, Accumulation de Rouages Temps II.Title: "Temps II". Executed 1976. This work is registered in the Arman New York Studio Archives under APA#8400.76.045
746Fernandez Arman, Violins.Title: "Acropolis". Executed 1970. This work is registered in the Arman New York Studio Archives under APA#8401.84.042
764A Tore Strindberg (1882-1968) set of 32 pewter and metal chess pieces, Herman Bergman, Stockholm.Skall vara 32 st pjäser; 32 pieces.
769A chandelier attributed to Edward Hald, Sweden 1920's.Tillskriven Edward Hald / Attributed to Edward Hald.
770A chandelier attributed to Edward Hald, Sweden 1920's.Tillskriven Edward Hald/ Attributed to Edward Hald.
778An Axel-Einar Hjorth mahogany easy chair ordered by Torsten Kreuger, Nordiska Kompaniet 1929.Executen in rosewood.
798A Carl Malmsten "Haga" stained birch sideboard, NK ca 1928.Längd 151, bredd 51, höjd 88 cm; Length 151, width 51, height 88 cm.
802A Carl Malmsten cabinet "Husmorslyan" with painted decoration.Målat av Liselotte Malmsten.
849A Josef Frank mahogany chest of drawers, Firma Svenskt Tenn.Bredd 80 cm, djup 45 cm, höjd 76,5 cm.
886An Yngve Ekström teak cabinet, "Krus", Svedese-möbler, Sweden 1950's.Good condition with very slight wear, i.e minor scratches to the one side.
934A Mats Theselius "Theselius" aluminium and leather easy chair, Källemo, Sweden post 1990.Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm.
942An Arne Jacobsen chair, "Tungan", Fritz Hansen, Denmark 1950/60's.The surface is dry, since the varnish is worn, the base has some rust, feet are missing.
960A Poul Kjaerholm glass and steel sofa table, "PK-61" in a special size made to order, E Kold Christensen, 1965.Stötskada 0,5-1 cm diameter, repor 2 st ca 5-6 cm. /Hitmark 0,5 -1 cm diameter,2 scratches ca 5-6 cm each.
962A pair of Poul Kjaerholm "PK-22" easy chairs, Fritz Hansen, Denmark 1987.Executed by Fritz Hansen in 1987.
964A Poul Henningsen "PH Kontrast" aluminium ceiling lamp, Louis Poulsen, Denmark.Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm.
971A pair of Borge Mogensen armchairs, Frederica Stolefabrik, Denmark.Modell nr 2421-36, serie 493.
983A Piero Fornasetti "Carlino" porcelain dog, Milan, Italy, 1950's.Omfattas inte av följerätt (d). No droite de suite.
1003A J. & L. Lobmeyer chandelier, "Lights in The Met"/"Exploding Star", Vienna, Austria 1960's.Delar saknas.
1023Brita Grahn, MATTA. "Symfoni". Rölakan och gobelängteknik. 243 x 180 cm. Signerad Brita Grahn."Symfoni". Exhibited 1951 at Galeri Modern Ditzinger.
1029MATTA. "Rabatten, blå". Flossa, delvis i relief. 431 x 257,5 cm. Komponerad av Barbro Nilsson hos Märta Måås-Fjetterström AB.Resale right

Withdrawn items

No.
26
62
93
105
126
128
137
202
205
254
294
705
910
911
912
913
914
915
916
917
918
919
920
921
922
923
952
1047
1053
1054

Items with export ban

There are no items with export ban.

Items with import VAT

No.Item
122Ivan Ivarson, From the river.