Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 554

 
1554 föremål
452. KAFFEKANNA, av Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779. Gustaviansk.
452. KAFFEKANNA, av Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779. Gustaviansk.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
455. KAFFEKANNA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1797. Gustaviansk.
455. KAFFEKANNA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1797. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
450. KAFFEKANNA, av Sven Örn, Stockholm 1763. Rokoko.
450. KAFFEKANNA, av Sven Örn, Stockholm 1763. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
1259. KAFFESERVIS, nio delar, porslin. Empire.
1259. KAFFESERVIS, nio delar, porslin. Empire.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1267. KANDELABER, porslin. Kongl. dansk, "Musselmalet", 1900-tal, modell 1006.
1267. KANDELABER, porslin. Kongl. dansk, "Musselmalet", 1900-tal, modell 1006.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
946. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Senempire, 1800-talets början.
946. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Senempire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
943. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
943. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
85 000 - 95 000 SEK
945. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
945. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
944. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
944. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
947. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
947. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
942. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Sengustavianska.
942. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
949. KANDELABRAR, för tre ljus. Louis XVI-stil, 1800-tal.
949. KANDELABRAR, för tre ljus. Louis XVI-stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
948. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
948. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1219. KANINVASER med LOCK, ett par, fajans. Marieberg, 1700-tal.
1219. KANINVASER med LOCK, ett par, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1355. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1700-talets början.
1355. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1700-talets början.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1144. KANNA, av S.M. Ikonnikov, Moskva 1877.
1144. KANNA, av S.M. Ikonnikov, Moskva 1877.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1498. KANNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1498. KANNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1476. KANNOR, två stycken, porslin. Ming dynastin.
1476. KANNOR, två stycken, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
863. KARMSTOL. Danmark, 1700-talets slut.
863. KARMSTOL. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
873. KARMSTOL. Ephraim Ståhls art. Sengustaviansk.
873. KARMSTOL. Ephraim Ståhls art. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
846. KARMSTOL. Frankrike, 1700-tal. Louis XV.
846. KARMSTOL. Frankrike, 1700-tal. Louis XV.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
842. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
842. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
841. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
841. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
866. KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (ej signerade). Sengustavianska.
866. KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (ej signerade). Sengustavianska.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
874. KARMSTOLAR, ett par, sk Sullastolar. Sengustavianska.
874. KARMSTOLAR, ett par, sk Sullastolar. Sengustavianska.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
859. KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets slut.
859. KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets slut.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
862. KARMSTOLAR, ett par. Danmark, 1700-talets slut.
862. KARMSTOLAR, ett par. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
864. KARMSTOLAR, ett par. Directoire, omkring år 1800.
864. KARMSTOLAR, ett par. Directoire, omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
847. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Transition.
847. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Transition.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
853. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
853. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
857. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
857. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
852. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
852. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
854. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
854. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
848. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
848. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
850. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
850. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
856. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
856. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
860. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
860. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
861. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
861. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
870. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
870. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
872. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
872. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
875. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
875. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
896. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska.
896. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
869. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska.
869. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
840. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
840. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
843. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
843. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
844. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
844. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
845. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
845. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
880. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1830-40-tal.
880. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1830-40-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
867. KARMSTOLAR, tre stycken, av Fredrik Ahlström. Sengustavianska.
867. KARMSTOLAR, tre stycken, av Fredrik Ahlström. Sengustavianska.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
851. KARMSTOLAR, två mycket snarlika.  Gustavianska stockholmsarbeten.
851. KARMSTOLAR, två mycket snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1221. KAROTT med LOCK, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66).
1221. KAROTT med LOCK, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
495. KAROTT med lock, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1845. Nyrokoko.
495. KAROTT med lock, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1845. Nyrokoko.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
494. KAROTT med lock, av Svante Fredrik Granander, Stockholm 1827.
494. KAROTT med lock, av Svante Fredrik Granander, Stockholm 1827.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1467. KENDI, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1467. KENDI, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
778. KISTA. Norge.
778. KISTA. Norge.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
891. KLISMOSSTOL. Omkring år 1800.
891. KLISMOSSTOL. Omkring år 1800.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
827. KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Louis XVI, 1700-talets slut.
827. KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
824. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete.
824. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
825. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art.
825. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
826. KONSOLBORD. Sengustavianskt.
826. KONSOLBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
823. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
823. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
978. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets början.
978. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets början.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
977. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft.
977. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
979. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft.
979. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
980. KONSOLUR. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
980. KONSOLUR. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1258. KOPP med FAT, porslin. Frankrike, Empire.
1258. KOPP med FAT, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1227. KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1700-talets  första hälft.
1227. KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1257. KOPP med FAT, porslin. Paris, Dihl, Empire.
1257. KOPP med FAT, porslin. Paris, Dihl, Empire.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1247. KOPP med FAT, porslin. Wien, ca 1800.
1247. KOPP med FAT, porslin. Wien, ca 1800.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1403. KOPP med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95), ca 1750.
1403. KOPP med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95), ca 1750.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1254. KOPPAR med FAT, fem stycken, porslin. Frankrike, "Sèvres", 1700-tal.
1254. KOPPAR med FAT, fem stycken, porslin. Frankrike, "Sèvres", 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1357. KOPPAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722), senare montering.
1357. KOPPAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722), senare montering.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1036. KRUCIFIX. 1700/1800-tal.
1036. KRUCIFIX. 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1473. KRUKA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1473. KRUKA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1483. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1483. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1507. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1507. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1506. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1506. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1332. KRUKA, porslin. Qing dynasty, 1600-tal.
1332. KRUKA, porslin. Qing dynasty, 1600-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1479. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1479. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
767. KRÅSNÅL,
767. KRÅSNÅL,
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
1041. KUDDE, broderad. 52 x 71,5 cm. Sverige 1700-tal.
1041. KUDDE, broderad. 52 x 71,5 cm. Sverige 1700-tal.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1053. KVINNOROCK (Chyrpy), siden. Höjd 96 cm. Tekke, Turkmenistan 1800-tal.
1053. KVINNOROCK (Chyrpy), siden. Höjd 96 cm. Tekke, Turkmenistan 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
533. KYRKDOSA, av Anders Schotte, Uddevalla 1765.
533. KYRKDOSA, av Anders Schotte, Uddevalla 1765.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
539. KYRKDOSA, av Anders Schotte, Uddevalla 1804.
539. KYRKDOSA, av Anders Schotte, Uddevalla 1804.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
538. KYRKDOSA, av Johan Malmstedt, Göteborg 1804.
538. KYRKDOSA, av Johan Malmstedt, Göteborg 1804.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
536. KYRKDOSA, av Magnus Stråtin, Uddevalla 1791.
536. KYRKDOSA, av Magnus Stråtin, Uddevalla 1791.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
532. KYRKDOSA, av Sven Nyberg, Varberg 1760.
532. KYRKDOSA, av Sven Nyberg, Varberg 1760.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
530. KYRKDOSA, ostämplad, Västsverige 1700-talets andra hälft.
530. KYRKDOSA, ostämplad, Västsverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
529. KYRKDOSA, ostämplad, Västsverige 1700-talets andra hälft.
529. KYRKDOSA, ostämplad, Västsverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

635. Carl Theodor Staaf Tillskriven, "Konung Oscar I" (1799-1859).
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK