Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 554

 
1554 föremål
540. KYRKDOSA, otydlig mästarstämpel, Göteborg 1807.
540. KYRKDOSA, otydlig mästarstämpel, Göteborg 1807.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
534. KYRKDOSA, otydliga stämplar, Västsverige 1766.
534. KYRKDOSA, otydliga stämplar, Västsverige 1766.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
535. KYRKDOSA, otydliga stämplar, Västsverige 1769.
535. KYRKDOSA, otydliga stämplar, Västsverige 1769.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
113. Karl Nordström, "Gamla bryggan vid Gröndal".
113. Karl Nordström, "Gamla bryggan vid Gröndal".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
114. Karl Nordström, "Passage vid stadsmuren".
114. Karl Nordström, "Passage vid stadsmuren".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
168. Kent Ullberg, Örn.
168. Kent Ullberg, Örn.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
397. Kilian Zoll, En jägare hemkommen från jakten.
397. Kilian Zoll, En jägare hemkommen från jakten.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
260. Kilian Zoll, Handarbetande kvinna.
260. Kilian Zoll, Handarbetande kvinna.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
293. Kleopatra.
293. Kleopatra.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
75. Knut Ekwall, Vinterfiske.
75. Knut Ekwall, Vinterfiske.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
344. Korsfästelsen.
344. Korsfästelsen.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
321. Kroginteriör med kurtisernade par.
321. Kroginteriör med kurtisernade par.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
413. Kvinna i blå klänning.
413. Kvinna i blå klänning.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
224. Kvinna på parkbänk.
224. Kvinna på parkbänk.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
215. Kyrkointeriör.
215. Kyrkointeriör.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1150. KÅSA, av Fyed Ruch, Moskva 1908-1917.
1150. KÅSA, av Fyed Ruch, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
936. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl-Johan, 1800-talets andra fjärdedel.
936. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl-Johan, 1800-talets andra fjärdedel.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
930. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.
930. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
931. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.
931. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
937. LJUSKRONA, för åtta ljus. Karl Johan,
1800-talets andra fjärdedel.
937. LJUSKRONA, för åtta ljus. Karl Johan, 1800-talets andra fjärdedel.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
932. LJUSKRONA, för åtta ljus. Sengustaviansk.
932. LJUSKRONA, för åtta ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
934. LJUSKRONA, för åtta ljus. Tyskland, omkring år 1800.
934. LJUSKRONA, för åtta ljus. Tyskland, omkring år 1800.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
951. LJUSSTAKAR, ett par, av Nicolas Lake, Vänersborg, 1756. Rokoko.
951. LJUSSTAKAR, ett par, av Nicolas Lake, Vänersborg, 1756. Rokoko.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
489. LJUSSTAKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1794. Gustavianska.
489. LJUSSTAKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1794. Gustavianska.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
60 000 - 75 000 SEK
491. LJUSSTAKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1805.
491. LJUSSTAKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1805.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
952. LJUSSTAKAR, ett par, av Samuel Weigang Stockholm 1785. Gustavianska.
952. LJUSSTAKAR, ett par, av Samuel Weigang Stockholm 1785. Gustavianska.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
490. LJUSSTAKAR, ett par, av Sven Olson, Ängelholm 1803. Sengustavianska.
490. LJUSSTAKAR, ett par, av Sven Olson, Ängelholm 1803. Sengustavianska.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
966. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
966. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
965. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
965. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
968. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
968. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
970. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
970. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
963. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
963. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
967. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
967. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
964. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
964. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
962. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
962. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
953. LJUSSTAKAR, ett par. Gustavianska.
953. LJUSSTAKAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
954. LJUSSTAKAR, ett par. Gustavianska.
954. LJUSSTAKAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
955. LJUSSTAKAR, ett par. Gustavianska.
955. LJUSSTAKAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
961. LJUSSTAKAR, ett par. Louis XVI.
961. LJUSSTAKAR, ett par. Louis XVI.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
969. LJUSSTAKAR, ett par. Möjligen Italien, 1800-tal. Empire.
969. LJUSSTAKAR, ett par. Möjligen Italien, 1800-tal. Empire.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
956. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.
956. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1194. LJUSSTAKAR, tre stycken, glas. England/Irland omkring 1800.
1194. LJUSSTAKAR, tre stycken, glas. England/Irland omkring 1800.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1233. LJUSSTAKE, porslin. Meissenliknande märke, 1800-tal.
1233. LJUSSTAKE, porslin. Meissenliknande märke, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1210. LOCKURNOR, ett par, fajans. Frankrike, 1700-tal.
1210. LOCKURNOR, ett par, fajans. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523. LUKTDOSA, av Abraham Gertzen d.ä., Landskrona 1776. Rokoko.
523. LUKTDOSA, av Abraham Gertzen d.ä., Landskrona 1776. Rokoko.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
525. LUKTDOSA, av Anders Schotte (verksam i Uddevalla 1760-1806). Rokoko.
525. LUKTDOSA, av Anders Schotte (verksam i Uddevalla 1760-1806). Rokoko.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
526. LUKTDOSA, av Andreas Rönnow, Helsingborg (verksam 1777-1802 (-19)). Rokoko.
526. LUKTDOSA, av Andreas Rönnow, Helsingborg (verksam 1777-1802 (-19)). Rokoko.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
522. LUKTDOSA, av Johan Bergengren, Kristianstad 1768.
522. LUKTDOSA, av Johan Bergengren, Kristianstad 1768.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
520. LUKTDOSA, av Petter Kleen, Ystad (verksam 1753-1777(-78)). Rokoko.
520. LUKTDOSA, av Petter Kleen, Ystad (verksam 1753-1777(-78)). Rokoko.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
521. LUKTDOSA, otydlig mästarstämpel, Köping 1766. Rokoko.
521. LUKTDOSA, otydlig mästarstämpel, Köping 1766. Rokoko.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
274. Landskap med madonnan med barnet och Johannes döparen.
274. Landskap med madonnan med barnet och Johannes döparen.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
354. Lazzaro Bastiani Hans efterföljd, Madonnan med barnet.
354. Lazzaro Bastiani Hans efterföljd, Madonnan med barnet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
336. Lieve Pietersz. Verschuir Hans krets, Hamnbild med salutskjutande skepp.
336. Lieve Pietersz. Verschuir Hans krets, Hamnbild med salutskjutande skepp.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
935. Ljuskrona, för tretton ljus. Karl Johan, 1800-talets andra fjärdedel.
935. Ljuskrona, för tretton ljus. Karl Johan, 1800-talets andra fjärdedel.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
279. Luca Giordano Hans efterföljd, St Sebastian.
279. Luca Giordano Hans efterföljd, St Sebastian.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
959. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk.
959. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
957. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk.
957. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
960. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk.
960. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1167. LÄSLAMPA, för två ljus. Troligen Ryssland. Senempire.
1167. LÄSLAMPA, för två ljus. Troligen Ryssland. Senempire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
958. LÄSLAMPOR, för ett ljus, ett par. Sengustavianska.
958. LÄSLAMPOR, för ett ljus, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
765. MANSCHETTKNAPPAR o SLIPSHÅLLARE,
765. MANSCHETTKNAPPAR o SLIPSHÅLLARE,
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
766. MANSCHETTKNAPPAR.
766. MANSCHETTKNAPPAR.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 500 - 5 500 SEK
836. MARQUISER, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
836. MARQUISER, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
803. MATBORD. England, ca 1830. Regency.
803. MATBORD. England, ca 1830. Regency.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
802. MATSALSBORD. England, 1800-tal. Regency.
802. MATSALSBORD. England, 1800-tal. Regency.
Klubbat pris 
195 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1370. MEIPINGVAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1370. MEIPINGVAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1014. MINIATYRBYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
1014. MINIATYRBYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
437. MINIATYRDRYCKESKANNA, av Johan Dragman, Arboga (verksam 1701-1746). Barock.
437. MINIATYRDRYCKESKANNA, av Johan Dragman, Arboga (verksam 1701-1746). Barock.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1514. MINIATYRKENDI, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1514. MINIATYRKENDI, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1375. MINIATYRVAS, porslin. Qing dynastin.
1375. MINIATYRVAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1510. MINIATYRVASER, 8 stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1510. MINIATYRVASER, 8 stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
552. MINNESSKED, av Johan Fagerberg, Karlskrona 1795.
552. MINNESSKED, av Johan Fagerberg, Karlskrona 1795.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
553. MINNESSKEDAR, ett par, av Erik Bratt, Uddevalla 1802.
553. MINNESSKEDAR, ett par, av Erik Bratt, Uddevalla 1802.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
460. MJÖLKKANNA, Johan Georg Höderich, Köpenhamn 1775. Rokoko.
460. MJÖLKKANNA, Johan Georg Höderich, Köpenhamn 1775. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
462. MJÖLKKANNA, av Anders Brandt, Norrköping 1788. Gustaviansk.
462. MJÖLKKANNA, av Anders Brandt, Norrköping 1788. Gustaviansk.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
461. MJÖLKKANNA, av Lars Boye, Stockholm 1778. Rokoko.
461. MJÖLKKANNA, av Lars Boye, Stockholm 1778. Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
463. MJÖLKKANNA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustaviansk.
463. MJÖLKKANNA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustaviansk.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1432. MUGG, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1432. MUGG, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1428. MUGGAR, fem stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1428. MUGGAR, fem stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
272. Madonnan med barnet.
272. Madonnan med barnet.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
392F. Magnus von Wright, Studie av Torneå kyrka från prästgården.
392F. Magnus von Wright, Studie av Torneå kyrka från prästgården.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
392E. Magnus von Wright, Studie av strandvegetation; a tergo studie av bruksdamm.
392E. Magnus von Wright, Studie av strandvegetation; a tergo studie av bruksdamm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
392D. Magnus von Wright, Studier av blåbärs- och lingonbuskar och svampar.
392D. Magnus von Wright, Studier av blåbärs- och lingonbuskar och svampar.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
392C. Magnus von Wright, Studier av Årta.
392C. Magnus von Wright, Studier av Årta.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
392B. Magnus von Wright, Ung talgoxe (Parus major).
392B. Magnus von Wright, Ung talgoxe (Parus major).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
366. Man i justacorps.
366. Man i justacorps.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
222. Marie Egner, Bygata.
222. Marie Egner, Bygata.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
290. Massimo Stanzione Tillskriven, Den botfärdiga Magdalena.
290. Massimo Stanzione Tillskriven, Den botfärdiga Magdalena.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
299. Matheus van Helmont, Kägelspelarna.
299. Matheus van Helmont, Kägelspelarna.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK