Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
1147. IKON, Ryssland, 1800-TAL.
1147. IKON, Ryssland, 1800-TAL.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
768. SEMIANTIK/OLD RUMÄNSK KELIM. 293,5 x 197 cm.
768. SEMIANTIK/OLD RUMÄNSK KELIM. 293,5 x 197 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
171. Anders Zorn, "Lots".
171. Anders Zorn, "Lots".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
800. KAFFEKANNA, av Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779. Gustaviansk.
800. KAFFEKANNA, av Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779. Gustaviansk.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1169. KAVIARSKÅL, av Hiskias Pondinen, S:t Petersburg 1886.
1169. KAVIARSKÅL, av Hiskias Pondinen, S:t Petersburg 1886.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
547. BANKETTER, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
547. BANKETTER, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
302. Johan Gustaf Köhler, Interiör av Uppsala domkyrka.
302. Johan Gustaf Köhler, Interiör av Uppsala domkyrka.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1270. BYST. Möjligen Ryssland, omkring år 1800.
1270. BYST. Möjligen Ryssland, omkring år 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
760. SEMIANTIK KINA. 282 x 202,5 cm.
760. SEMIANTIK KINA. 282 x 202,5 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1235. SKÅL med LOCK och FAT, porslin. Ryssland Popov, 1800-tal.
1235. SKÅL med LOCK och FAT, porslin. Ryssland Popov, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1165. KORG, icke identifierad mästare, Moskva 1829.
1165. KORG, icke identifierad mästare, Moskva 1829.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
9. Emma Löwstedt-Chadwick, Metande gosse.
9. Emma Löwstedt-Chadwick, Metande gosse.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
749. OLD SILKE KESHAN. 201,5 x 128 cm.
749. OLD SILKE KESHAN. 201,5 x 128 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
77. Oscar Törnå, Blommande fruktträd.
77. Oscar Törnå, Blommande fruktträd.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1396. JARDINIERE, keramik. Han dynastin (206 f.Kr – 220 e.Kr.).
1396. JARDINIERE, keramik. Han dynastin (206 f.Kr – 220 e.Kr.).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1392. KRUKA, lergods. Neolitisk.
1392. KRUKA, lergods. Neolitisk.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
964. ÖRHÄNGEN, peridoter, 6.20 ct, med briljantslipade diamanter, tot 0.57 ct.
964. ÖRHÄNGEN, peridoter, 6.20 ct, med briljantslipade diamanter, tot 0.57 ct.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
158. Eduard Wiiralt, "Neegripead".
158. Eduard Wiiralt, "Neegripead".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
159. Eduard Wiiralt, "La petite Gisèle" (Väike Gisèle).
159. Eduard Wiiralt, "La petite Gisèle" (Väike Gisèle).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
593. AMPEL, för tio ljus. Empire, 1800-talets början.
593. AMPEL, för tio ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
441. SKÅP. England, omkring år 1800.
441. SKÅP. England, omkring år 1800.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1452. VASER, ett par, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
1452. VASER, ett par, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1550. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Chenghuas sex karaktärers märke.
1550. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Chenghuas sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1388. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Kungl. Dansk, ”Flora Danica”, 1900-tal.
1388. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Kungl. Dansk, ”Flora Danica”, 1900-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1642. FISKBASSÄNG, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1642. FISKBASSÄNG, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
44. Johan Ericson, Kustmotiv från Särö med segelbåt.
44. Johan Ericson, Kustmotiv från Särö med segelbåt.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
700. TEKANNA, av Gudmund Östling, mästare i Vimmerby 1762-90. Rokoko.
700. TEKANNA, av Gudmund Östling, mästare i Vimmerby 1762-90. Rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
713. LJUSSTAKAR, ett par, av Gottlob Friedrich Baumann, Hudiksvall 1796-1798.
713. LJUSSTAKAR, ett par, av Gottlob Friedrich Baumann, Hudiksvall 1796-1798.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
699. SKRÅBÄGARE MED LOCK, av Israel Buhrmans änka, Stockholm 1800.
699. SKRÅBÄGARE MED LOCK, av Israel Buhrmans änka, Stockholm 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
67. Anna Palm de Rosa, Stockholms slott.
67. Anna Palm de Rosa, Stockholms slott.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1484. PENSELSTÄLL, zitanträ. Troligen, Qing dynastin, 1800-tal.
1484. PENSELSTÄLL, zitanträ. Troligen, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
201. John Bauer, Modersglädje.
201. John Bauer, Modersglädje.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
509. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
509. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
568. SPEGEL. Sengustaviansk omkring år 1800.
568. SPEGEL. Sengustaviansk omkring år 1800.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
771. SEMIANTIK/OLD SAROUK. 308 x 210,5 cm.
771. SEMIANTIK/OLD SAROUK. 308 x 210,5 cm.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
1352. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1900-tal.
1352. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
213. Christian Eriksson, "Elof".
213. Christian Eriksson, "Elof".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
481. FÄLLBORD. Mälardalen omkring år 1800.
481. FÄLLBORD. Mälardalen omkring år 1800.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1306. POKALGLAS, sex stycken. 1700-tal, troligen Kungsholms glasbruk.
1306. POKALGLAS, sex stycken. 1700-tal, troligen Kungsholms glasbruk.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1685. URNA, med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1685. URNA, med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1640. CREMEKOPPAR, sju stycken, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1640. CREMEKOPPAR, sju stycken, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
221. Hans Harry Liebmann, Sittande modell.
221. Hans Harry Liebmann, Sittande modell.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
206. Carl Milles, Hästhuvud.
206. Carl Milles, Hästhuvud.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
224. Johan Axel Wetterlund, "Tiger".
224. Johan Axel Wetterlund, "Tiger".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
744. SEMIANTIK ISFAHAN. 197,5 x 141 cm.
744. SEMIANTIK ISFAHAN. 197,5 x 141 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
756. MATTA. Semiantik Keshan. 203 x 134,5.
756. MATTA. Semiantik Keshan. 203 x 134,5.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
754. SEMIANTIK KESHAN. 209 x 133,5 cm.
754. SEMIANTIK KESHAN. 209 x 133,5 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
755. SEMIANTIK KESHAN. 195,5 x 134 cm.
755. SEMIANTIK KESHAN. 195,5 x 134 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
758A. SEMIANTIK/OLD KESHAN. 208 x 133 cm.
758A. SEMIANTIK/OLD KESHAN. 208 x 133 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
744A. SEMIANTIK ISFAHAN. 217,5 x 143,5 cm.
744A. SEMIANTIK ISFAHAN. 217,5 x 143,5 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
781. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 190 x 142,5 cm.
781. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 190 x 142,5 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
763. SEMIANTIK KIRMAN. 227 x 140,5 cm.
763. SEMIANTIK KIRMAN. 227 x 140,5 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
742. SEMIANTIK ISFAHAN FIGURAL. 198 x 137,5 cm.
742. SEMIANTIK ISFAHAN FIGURAL. 198 x 137,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
757. SEMIANTIK KESHAN. 205 x 134 cm.
757. SEMIANTIK KESHAN. 205 x 134 cm.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
743. MATTA, Semiantik Isfahan, 214 x 141.
743. MATTA, Semiantik Isfahan, 214 x 141.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
1677. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1677. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1343. FIGURINER, två stycken, biskvi. Meissen, 1800-tal.
1343. FIGURINER, två stycken, biskvi. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1531. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1531. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1627. BÅLSKÅL, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1627. BÅLSKÅL, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
505. SOFFA. Sengustaviansk, omkring år 1800.
505. SOFFA. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1331. SKRIVSTÄLL, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm, daterad 3/5 1756.
1331. SKRIVSTÄLL, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm, daterad 3/5 1756.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
515. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
515. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
483. FÄLLBORD. Mälardalen, omkring år 1800.
483. FÄLLBORD. Mälardalen, omkring år 1800.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1533. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1533. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1503. NETSUKES, 10 stycken, trä, elfenben och ben. Japan, Meiji.
1503. NETSUKES, 10 stycken, trä, elfenben och ben. Japan, Meiji.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
489. DIVANSBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft. Empire.
489. DIVANSBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
506. SOFFA. Empire, 1800-talets början.
506. SOFFA. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1335. URNA med LOCK, fajans. Marieberg, 1770.
1335. URNA med LOCK, fajans. Marieberg, 1770.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
169. Anders Zorn, "Självporträtt i vargskinnspäls".
169. Anders Zorn, "Självporträtt i vargskinnspäls".
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
105. Ivar Arosenius, Livets väg.
105. Ivar Arosenius, Livets väg.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1580. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1580. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1587. BOJAN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1587. BOJAN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1576. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1576. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
301. Joseph Magnus Stäck, Vinterlandskap med Dalbarn.
301. Joseph Magnus Stäck, Vinterlandskap med Dalbarn.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
305. Egron Lundgren, Interiör med italiensk kvinna som spinner.
305. Egron Lundgren, Interiör med italiensk kvinna som spinner.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
807. VATTENKANNA på RECHAUD, av E & J Barnard, London 1855.
807. VATTENKANNA på RECHAUD, av E & J Barnard, London 1855.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
733. SEMIANTIK BESHIR. 207,5 x 119 cm.
733. SEMIANTIK BESHIR. 207,5 x 119 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1368. PRAKTURNA, porslin. Frankrike, Empire.
1368. PRAKTURNA, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
782. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 204 x 135 cm.
782. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 204 x 135 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
724. BRODERADE TAVLOR, 1 par. 26,5 x 35 cm vardera. Stockholm 1811.
724. BRODERADE TAVLOR, 1 par. 26,5 x 35 cm vardera. Stockholm 1811.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
606. KANDELBRAR, mässing. Senbarock. Frankrike, 1700-tal.
606. KANDELBRAR, mässing. Senbarock. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
680. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
680. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1675. URNA, med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1675. URNA, med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1488. PENSELBAD, skulpterat trä. Sen Qing dynasti.
1488. PENSELBAD, skulpterat trä. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1537. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1537. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1540. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1540. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1658. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620),
1658. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620),
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
197. Anders Zorn, "Bönen".
197. Anders Zorn, "Bönen".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK