Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
1336. VAS med LOCK, vit sten. Akaiserande.
1336. VAS med LOCK, vit sten. Akaiserande.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1166. SEMIANTIK ISFAHAN FIGURAL. 214 x 127,5 cm.
1166. SEMIANTIK ISFAHAN FIGURAL. 214 x 127,5 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1116. FICKUR. Buckingham, London, tidigt 1700-tal.
1116. FICKUR. Buckingham, London, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
507. BORDSLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
507. BORDSLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
556. BORDSUR. Frankrike, 1800-talets andra hälft.
556. BORDSUR. Frankrike, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1335. BÄLTESSPÄNNEN, två stycken, nefrit. Qing dynastin.
1335. BÄLTESSPÄNNEN, två stycken, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1468. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1468. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
317. Jacob Jordaens Hans krets, Baccanal.
317. Jacob Jordaens Hans krets, Baccanal.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
771. SKED med kulknopp, av Hans Persson Bergman (verksam i Vimmerby 1662-1700).
771. SKED med kulknopp, av Hans Persson Bergman (verksam i Vimmerby 1662-1700).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
767. RESEBESTICK, 3 delar, ostämplade, Tyskland 1600-tal.
767. RESEBESTICK, 3 delar, ostämplade, Tyskland 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1287. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
1287. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
94 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
115. Emma Toll, Blomsterstilleben med violer.
115. Emma Toll, Blomsterstilleben med violer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1272. BUDDHA, brons. Sen Qing dynasti.
1272. BUDDHA, brons. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1588. BIDÉ, kompaniporslin. Qianlong, Kina 1700-tal.
1588. BIDÉ, kompaniporslin. Qianlong, Kina 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1582. URNA, porslin. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.
1582. URNA, porslin. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
255 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
632. FLASKA, glas. Möjligen Skånska Glasbruket. 1700-talets andra hälft.
632. FLASKA, glas. Möjligen Skånska Glasbruket. 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
668. SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut.
668. SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
410. BYRÅ. Danmark, 1700-talets slut.
410. BYRÅ. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
441. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
441. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
468. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
468. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1589. ALADÅBFORM, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1589. ALADÅBFORM, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
498. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
498. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
569. BREVPRESS. Älvdalen 1800-talets första hälft.
569. BREVPRESS. Älvdalen 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
565. LJUSSTAKAR, två snarlika. Sengustavianska, omkring år 1800.
565. LJUSSTAKAR, två snarlika. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
503. AMPEL, för åtta ljus. Empire, 1800-talets början.
503. AMPEL, för åtta ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
568. SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
568. SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
352. Johan Tobias Sergel, "Drottning Hedvig Elisabeth Charlotta" (1759-1818).
352. Johan Tobias Sergel, "Drottning Hedvig Elisabeth Charlotta" (1759-1818).
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
116. Alfred Wahlberg, Skogslandskap med grind.
116. Alfred Wahlberg, Skogslandskap med grind.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
439. BORDSSKIVA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
439. BORDSSKIVA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
394. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
394. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
561. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
561. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1415. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1415. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1587. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1587. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1583. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal med sigillmärke.
1583. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal med sigillmärke.
Klubbat pris 
6 700 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
262. Madonnan med barnet.
262. Madonnan med barnet.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
47. Nils Kreuger, " 'Hästar i det fria' (Öland)".
47. Nils Kreuger, " 'Hästar i det fria' (Öland)".
Klubbat pris 
750 000 SEK
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
106. Per Ekström, Solnedgång över Öland.
106. Per Ekström, Solnedgång över Öland.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
27. Gottfrid Kallstenius, "Bondgård i Bretagne".
27. Gottfrid Kallstenius, "Bondgård i Bretagne".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
122. Johan Krouthén, Landskap med blommande fruktträd.
122. Johan Krouthén, Landskap med blommande fruktträd.
Klubbat pris 
47 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
661. KANINVAS, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft.
661. KANINVAS, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
188. Peder Severin Kröyer, Vid havet.
188. Peder Severin Kröyer, Vid havet.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
673. SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
673. SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
688. DYCKESKANNA, av Paul Solanier, Augsburg 1689.
688. DYCKESKANNA, av Paul Solanier, Augsburg 1689.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
126. Anders Zorn, "Kusinerna".
126. Anders Zorn, "Kusinerna".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
140. Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten".
140. Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten".
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
139. Helene Schjerfbeck, "Bilderboken".
139. Helene Schjerfbeck, "Bilderboken".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
59. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor och brudslöja.
59. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor och brudslöja.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
138. Helene Schjerfbeck, "Sidenskon".
138. Helene Schjerfbeck, "Sidenskon".
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
68. Arvid Mauritz Lindström, Insjölandskap i höstskrud.
68. Arvid Mauritz Lindström, Insjölandskap i höstskrud.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
803. TESKEDAR, 12 st, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets slut.
803. TESKEDAR, 12 st, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets slut.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
757. BÄGARE, av Cornelius Zitski, Stockholm 1732.
757. BÄGARE, av Cornelius Zitski, Stockholm 1732.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
480. SPEGEL, av Johan Åkerblad  (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
480. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
443. SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
443. SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1452. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1452. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1209. SEMIANTIK TÄBRIS. 407,5 x 309 cm.
1209. SEMIANTIK TÄBRIS. 407,5 x 309 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1458. SÅSSNIPA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1458. SÅSSNIPA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
180. Artur Hoffmann, Samepojke ridande på ren.
180. Artur Hoffmann, Samepojke ridande på ren.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1389. FAT, porslin. Ming dynastin med Zhengdes märke och period (1506-21).
1389. FAT, porslin. Ming dynastin med Zhengdes märke och period (1506-21).
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
942. RING, gammalslipad diamant, ca 1.75 ct.
942. RING, gammalslipad diamant, ca 1.75 ct.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1273. SKULPTUR, trä. Qing dynastin, omkring år 1800.
1273. SKULPTUR, trä. Qing dynastin, omkring år 1800.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1248. NARCISSKÅL, keramik. Qing dynastin.
1248. NARCISSKÅL, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1387. FAT, porslin. Ming dynastin, med Xuandes märke och period (1425-1435).
1387. FAT, porslin. Ming dynastin, med Xuandes märke och period (1425-1435).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
160 000 - 200 000 SEK
351. Erik Dahlbergh, "Bråvalla hed" (Förlaga till "Suecia Antiqua").
351. Erik Dahlbergh, "Bråvalla hed" (Förlaga till "Suecia Antiqua").
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
555. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
555. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
283. Jan Frans van Bredael Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage.
283. Jan Frans van Bredael Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1328. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin, 1900-talets början.
1328. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin, 1900-talets början.
Klubbat pris 
195 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1391. SKÅL, porslin. Ming dynastin, med Jiajings märke och period (1522-66).
1391. SKÅL, porslin. Ming dynastin, med Jiajings märke och period (1522-66).
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
114. ALLAN ÖSTERLIND, olja på duk, sign och dat 1901.
114. ALLAN ÖSTERLIND, olja på duk, sign och dat 1901.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1605. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Wanlis sex karaktärers märke.
1605. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Wanlis sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
438. MATBORD. England, 1800-tal.
438. MATBORD. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
191. Frits Thaulow, "Clair de lune" eller "Måneskinn".
191. Frits Thaulow, "Clair de lune" eller "Måneskinn".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
63. OLOF HERMELIN, olja på duk, sign och dat 27/4 1904.
63. OLOF HERMELIN, olja på duk, sign och dat 27/4 1904.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1540. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1540. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK