Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
1508. VAS, porslin. Qing dynastin.
1508. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
512. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.
512. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
526. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
526. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
524. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
524. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
525. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
525. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1412. KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1412. KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
755. BÄGARE, av Petter Klerck, Malmö 1722.
755. BÄGARE, av Petter Klerck, Malmö 1722.
Klubbat pris 
5 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1554. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1554. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
521. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
521. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1613. VAS, porslin. Qing dynastin.
1613. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1564. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1564. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1561. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1561. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
182. Hiram Powers, "Proserpine".
182. Hiram Powers, "Proserpine".
Klubbat pris 
490 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
9. Bruno Liljefors, Orrar i vinterlandskap.
9. Bruno Liljefors, Orrar i vinterlandskap.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
34. Wilhelm von Gegerfelt, Venetianskt kanalmotiv.
34. Wilhelm von Gegerfelt, Venetianskt kanalmotiv.
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1240. RÖKELSEKAR, keramik. Ming dynastin.
1240. RÖKELSEKAR, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
222. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, "Konung Fredrik I" (1676-1751).
222. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, "Konung Fredrik I" (1676-1751).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
22. Jenny Nyström, "Kvinna i bahytt".
22. Jenny Nyström, "Kvinna i bahytt".
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1543. SKÅL, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1543. SKÅL, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
652. SKÅL, majolika. Italien, 1600-tal.
652. SKÅL, majolika. Italien, 1600-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1167. SEMIANTIK ISFAHAN. 222 x 144,5 cm.
1167. SEMIANTIK ISFAHAN. 222 x 144,5 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
207. Thomas Sidney Cooper, "A passing shower - sheep in the meadows".
207. Thomas Sidney Cooper, "A passing shower - sheep in the meadows".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
332. Andrea Appiani hans art, "Napoleon Bonaparte" (1769-1821).
332. Andrea Appiani hans art, "Napoleon Bonaparte" (1769-1821).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
368. ANDREW PLIMER. HANS ART. Miniatyr. Gouache på ben, oval. Sign Plimer.
368. ANDREW PLIMER. HANS ART. Miniatyr. Gouache på ben, oval. Sign Plimer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 6 500 SEK
1286. TEKANNA med LOCK, cloisonné, sen Qing dynasti.
1286. TEKANNA med LOCK, cloisonné, sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1071. COLLIER, baguette- och briljantslipade diamanter, tot. ca 4 ct.
1071. COLLIER, baguette- och briljantslipade diamanter, tot. ca 4 ct.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1451. URNA, porslin, sen Qing dynasti.
1451. URNA, porslin, sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
494. LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800/1900-tal.
494. LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1575. URNOR, ett par, porslin. Qing dynastin,  Kangxi (1662-1722).
1575. URNOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
289. Maria van Oosterwyck, Stilleben med blommor, insekter och ödla.
289. Maria van Oosterwyck, Stilleben med blommor, insekter och ödla.
Klubbat pris 
176 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
615. POKALGLAS, England 1700-tal.
615. POKALGLAS, England 1700-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1410. FAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1410. FAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1449. TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1449. TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
300. ISAAC VAN OSTADE (Hans art). Olja på uppfodrad duk.
300. ISAAC VAN OSTADE (Hans art). Olja på uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
147. Axel Petersson Döderhultarn, "Prosten Arbman".
147. Axel Petersson Döderhultarn, "Prosten Arbman".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
205. Stanhope A. Forbes, "The Quayside, Newlyn, 1907".
205. Stanhope A. Forbes, "The Quayside, Newlyn, 1907".
Klubbat pris 
280 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
79. Carl Fredrik Hill, Landskap med ensamt träd.
79. Carl Fredrik Hill, Landskap med ensamt träd.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
226. Johan Philip Korn, Landskap med figurstaffage.
226. Johan Philip Korn, Landskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
50. Anshelm Schultzberg, "Landskap i Jämtland".
50. Anshelm Schultzberg, "Landskap i Jämtland".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
55. AUGUST HAGBORG. Olja på duk. Signerad Hagborg.
55. AUGUST HAGBORG. Olja på duk. Signerad Hagborg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
440. STENBORD, Skåne, 1800-tal.
440. STENBORD, Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
149. Axel Petersson Döderhultarn, "Hos fotografen" (4).
149. Axel Petersson Döderhultarn, "Hos fotografen" (4).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
311. Jacob Adriaensz Bellevois Hans krets, Segelfartyg på redden.
311. Jacob Adriaensz Bellevois Hans krets, Segelfartyg på redden.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
2. BRUNO LILJEFORS, olja på duk. Sign och dat 1917.
2. BRUNO LILJEFORS, olja på duk. Sign och dat 1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1559. PRAKTVAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1559. PRAKTVAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1499. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1499. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
65 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1614. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1614. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1599. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1599. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1498. PERUKSTOCK/HATTSTÄLL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1498. PERUKSTOCK/HATTSTÄLL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1615. FLASKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1615. FLASKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
245. Johan Gustaf Sandberg, Kristus i Getsemane.
245. Johan Gustaf Sandberg, Kristus i Getsemane.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
91. Nils Forsberg, Flanörer, Rue Gabrielle, Montmartre.
91. Nils Forsberg, Flanörer, Rue Gabrielle, Montmartre.
Klubbat pris 
92 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
249. Edvard Bergh, Solnedgång över fjärden.
249. Edvard Bergh, Solnedgång över fjärden.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
90. Julia Beck, Skogsparti med gärdesgård.
90. Julia Beck, Skogsparti med gärdesgård.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
113. Ida von Schulzenheim, Braque du Bourbonnais et Lèvier Anglais.
113. Ida von Schulzenheim, Braque du Bourbonnais et Lèvier Anglais.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
110. Oscar Törnå, Höstlandskap från Tyskland.
110. Oscar Törnå, Höstlandskap från Tyskland.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
257. Uno Troili, Pojke med hund, motiv från romerska campagnan.
257. Uno Troili, Pojke med hund, motiv från romerska campagnan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1481. URNOR med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
1481. URNOR med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
119. Ernst Josephson, Man i 1500-talsdräkt.
119. Ernst Josephson, Man i 1500-talsdräkt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
968. ARMBAND, 129 briljantslipade diamanter, tot. ca 8 ct. 1970-tal.
968. ARMBAND, 129 briljantslipade diamanter, tot. ca 8 ct. 1970-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
183. Carl Holsoe, Interiör med samovar.
183. Carl Holsoe, Interiör med samovar.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1187. SEMIANTIK KINA. 218 x 124 cm.
1187. SEMIANTIK KINA. 218 x 124 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
1211. SEMIANTIK VERAMIN. 146 x 106 cm.
1211. SEMIANTIK VERAMIN. 146 x 106 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1161. SEMIANTIK ISFAHAN. 332,5 x 213,5 cm.
1161. SEMIANTIK ISFAHAN. 332,5 x 213,5 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
478. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
478. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
637. POKAL med LOCK, blått glas. Göteborgs glasbruk, 1700-tal.
637. POKAL med LOCK, blått glas. Göteborgs glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
647. TAZZA, blått glas. 1700-tal, troligen Norge.
647. TAZZA, blått glas. 1700-tal, troligen Norge.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
604. POKAL, flügelglas. Tyskland, 1600-tal.
604. POKAL, flügelglas. Tyskland, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
630. POKAL, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
630. POKAL, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
614. VINGLAS. 1700-tal, troligen Holland.
614. VINGLAS. 1700-tal, troligen Holland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
341. Jonas Åkerström Tillskriven, "La vérité conduite par le teins.....".
341. Jonas Åkerström Tillskriven, "La vérité conduite par le teins.....".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
4. Bruno Liljefors, Höstlandskap med hare.
4. Bruno Liljefors, Höstlandskap med hare.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
343. Jonas Åkerström Tillskriven, Antik figurkomposition.
343. Jonas Åkerström Tillskriven, Antik figurkomposition.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1558. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1558. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
175. Louis Ernest Barrias, Nakenmodell på klippa med ankare.
175. Louis Ernest Barrias, Nakenmodell på klippa med ankare.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
653. APOTEKSKRUS, majolika. Italien, toligen Urbino 16/1700-tal.
653. APOTEKSKRUS, majolika. Italien, toligen Urbino 16/1700-tal.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1416. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1416. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
654. VINKYLARE, fajans. Tyskland, 1700-talets första hälft.
654. VINKYLARE, fajans. Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1560. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1560. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1618. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1618. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
662. URNA med LOCK, fajans. Marieberg, 1700-tal.
662. URNA med LOCK, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
344. Jonas Åkerström, Figurkomposition med ängel och mansfigur.
344. Jonas Åkerström, Figurkomposition med ängel och mansfigur.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
636. FLASKA, troligen Limmareds Glasbruk CA 1800.
636. FLASKA, troligen Limmareds Glasbruk CA 1800.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
635. BÄGARE, glas. Sverige, 1700-tal. Sannolikt Limmared eller Kosta.
635. BÄGARE, glas. Sverige, 1700-tal. Sannolikt Limmared eller Kosta.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
678. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Fauna Danica", 1900-tal.
678. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Fauna Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
174. Raymond Leon Rivoire, Kvinna med hund.
174. Raymond Leon Rivoire, Kvinna med hund.
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
348. Trompe l'oeil med sax, kniv, fjäderpennor och tidningsnotiser.
348. Trompe l'oeil med sax, kniv, fjäderpennor och tidningsnotiser.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK