Vårens Klassiska 568

1860 föremål
618. BANKETT, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
621. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
622. SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
623. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
624. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
626. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
627. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
628. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
631. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
636. SPEGEL. Stockholmsarbete 1778. Gustaviansk.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
637. SPEGEL OCH KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
643. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
644. LJUSKRONA, för fyra ljus. Nordeuropa, 1700-talets slut.
Klubbat pris
76 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
645. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
646. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
647. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
648. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
649. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan 1820/30-tal.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
650. LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
651. AMPEL, för sex ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
658. LJUSSTAKAR, ett par, av Johan Anjou (Gävle 1763-1808/10). Rokoko.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
660. LJUSSTAKAR, ett par, av Martin Artedius, Norrköping 1802. Sengustavianska.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
661. LJUSSTAKE. Nürnberg, 1600-talets andra hälft. Barock.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
662. LJUSSTAKAR, ett par. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
663. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
664. LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
665. LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
666. ELDDON, med vaxstapelställ, flintlås. Omkring år 1800.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
668. LJUSSTAKAR, ett par. Rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
669. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1740-tal. Louis XV.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
672. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
673. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
674. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Ohlijn (1738-1801), Karlskrona 1800.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
675. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
678. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-första hälft. Empire.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
679. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
682. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
686. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
687. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
690. BORDSLAMPA. Frankrike 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
692. GOLVUR. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
693. GOLVUR. England, 1700-talets början. Barock.
Klubbat pris
78 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
694. VÄGGPENDYL, av Erik Pettersson Öhman (verksam i Stockholm 1759-1778). Rokoko.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
695. VÄGGPENDYL, av Ferdinand Berthoud (1727–1807), Frankrike, 1700-tal. Louis XV.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
696. KONSOLUR, av Anders Weit (urmakare i Stockholm 1764-72). Rokoko.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
697. VÄGGPENDYL, gustaviansk, Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
698. VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
699. BORDSPENDYL. Frankrike, 1770-tal. Louis XVI.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
701. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
702. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
703. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
706. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
707. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
708. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
710. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
711. BORDSPENDYL. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
712. BORDSPENDYL. Nygotik, 1800-talets andra fjärdedel.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
713. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
714. SKEPPSKRONOMETER, märkt John Poole (1832-81) London.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
715. EKVATORIALKOMPASSOLUR, av Johann Willebrand (1658-1726). Senbarock.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
716. KRONKOMPASS. 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
717. RESEGLOB. Lane's Improved Globe London, 1820/30-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK