Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
283. SEMIANTIK KESHAN. 441,5 x 315,5 cm.
283. SEMIANTIK KESHAN. 441,5 x 315,5 cm.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
503. Peter Adolf Hall, Kvinna i vit klänning i landskap.
503. Peter Adolf Hall, Kvinna i vit klänning i landskap.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
320. SEMIANTIK YESD. 561 x 368 cm.
320. SEMIANTIK YESD. 561 x 368 cm.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
693. GOLVUR. England, 1700-talets början. Barock.
693. GOLVUR. England, 1700-talets början. Barock.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
190. Adelsteen Normann, Fjordlandskap i Norge.
190. Adelsteen Normann, Fjordlandskap i Norge.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
396. Hilario Mercani (Il spolverino), Bataljscen vid en borg.
396. Hilario Mercani (Il spolverino), Bataljscen vid en borg.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
383. FRANCESCO DE MURA, hans efterföljd, olja på duk.
383. FRANCESCO DE MURA, hans efterföljd, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
209. Auguste Musin, "Couchant doré sur l'Escaut".
209. Auguste Musin, "Couchant doré sur l'Escaut".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
169. Anders Sandström, "Lodjur i språng".
169. Anders Sandström, "Lodjur i språng".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
965. HÄNGSMYCKE, gammal- och rosenslipade diamanter, tot. ca 2.80 ct, Malmö 1916.
965. HÄNGSMYCKE, gammal- och rosenslipade diamanter, tot. ca 2.80 ct, Malmö 1916.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
200. George Sheridan Knowles, En titt i korgen.
200. George Sheridan Knowles, En titt i korgen.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
535. BYRÅ, Frankrike 1700-talets mitt. Louis XV.
535. BYRÅ, Frankrike 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1747. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1747. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1318. ARMBAND, 196 briljantslipade diamanter, tot. ca 6 ct.
1318. ARMBAND, 196 briljantslipade diamanter, tot. ca 6 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
577. KONSOLBORD. Stockholmarbete, 1800-talets början. Empire.
577. KONSOLBORD. Stockholmarbete, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
844. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Moskva, 1830-tal.
844. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Moskva, 1830-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
549. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
549. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
475. Carl Fredrik Fredenheim, "Les Termes de Tite, vus du haut du Colisée".
475. Carl Fredrik Fredenheim, "Les Termes de Tite, vus du haut du Colisée".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
427. Jean Baptiste Lallemand Hans krets, Capriccio med ruiner.
427. Jean Baptiste Lallemand Hans krets, Capriccio med ruiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
275. SEMIANTIK SILKE KESHAN SOUF (i relief). 195 x 133,5 cm.
275. SEMIANTIK SILKE KESHAN SOUF (i relief). 195 x 133,5 cm.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
61. Oscar Törnå, Gamla bron i Grez.
61. Oscar Törnå, Gamla bron i Grez.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
84. August Hagborg, Strandmotiv med franska fiskarflickor.
84. August Hagborg, Strandmotiv med franska fiskarflickor.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1359. HUBLOT,  automatisk, titan, 2011.
1359. HUBLOT, automatisk, titan, 2011.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
419A. FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.
419A. FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
184. CARL FREDRIK AAGAARD, olja på duk. Signerad C.F. Aagaard.
184. CARL FREDRIK AAGAARD, olja på duk. Signerad C.F. Aagaard.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1754. STEMCUP, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1754. STEMCUP, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
45 000 - 60 000 SEK
1154. GAMMALSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 1.56 ct.
1154. GAMMALSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 1.56 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1012. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipade diamanter, 0.74 ct 0.74 ct.
1012. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipade diamanter, 0.74 ct 0.74 ct.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1320. COLLIER, 120 briljantslipade diamanter,t ot. 5.04 ct.
1320. COLLIER, 120 briljantslipade diamanter,t ot. 5.04 ct.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1224. HÄNGSMYCKE, hjärt- oval- princess- och droppslipad diamant, tot. 2.84 ct.
1224. HÄNGSMYCKE, hjärt- oval- princess- och droppslipad diamant, tot. 2.84 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1356. PATEK PHILIPPE, Elipse, manuell, guld, ca 1980.
1356. PATEK PHILIPPE, Elipse, manuell, guld, ca 1980.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1350. ROLEX, Submariner, automatisk, stål, ca 1965.
1350. ROLEX, Submariner, automatisk, stål, ca 1965.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1331. ROLEX, Yacht-Master, automatisk, stål, 2001.
1331. ROLEX, Yacht-Master, automatisk, stål, 2001.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1146. RING, briljantslipad diamant, ca 1.40 ct.
1146. RING, briljantslipad diamant, ca 1.40 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1207. RING, briljantslipad diamant, 1.35 ct.
1207. RING, briljantslipad diamant, 1.35 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1773. BÅLSKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1773. BÅLSKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 70 000 SEK
1186. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, tot. 2.18 ct.
1186. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, tot. 2.18 ct.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1365. ROLEX, Day-Date, automatisk, guld, c. 1959.
1365. ROLEX, Day-Date, automatisk, guld, c. 1959.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
138. John Bauer, "Troll".
138. John Bauer, "Troll".
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
397. Jan van Huchtenburg Tillskriven, Batalj.
397. Jan van Huchtenburg Tillskriven, Batalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
189. Christian Krohg, Hårt väder.
189. Christian Krohg, Hårt väder.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
1724. SERVIS, 87 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1724. SERVIS, 87 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
154. Carl Milles, "Flicka med äpple".
154. Carl Milles, "Flicka med äpple".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
192. Hans Andreas Dahl, Flicka i fjordlandskap.
192. Hans Andreas Dahl, Flicka i fjordlandskap.
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1814. PILGRIMSFLASKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1814. PILGRIMSFLASKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1156. ARMBAND, Cartier, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.80 ct.
1156. ARMBAND, Cartier, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.80 ct.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
448. THOMAS LUNY, olja på duk, Signerad Luny och daterad 1823.
448. THOMAS LUNY, olja på duk, Signerad Luny och daterad 1823.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
59. ALFRED WAHLBERG, olja på duk. Signerad Alfr. Wahlberg och daterad 1906.
59. ALFRED WAHLBERG, olja på duk. Signerad Alfr. Wahlberg och daterad 1906.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
395. Jacob van Ruisdael Hans krets, Landskap med vandrande figurer vid en fors.
395. Jacob van Ruisdael Hans krets, Landskap med vandrande figurer vid en fors.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
301. ANTIK SENNEH. 198,5 x 139,5 cm.
301. ANTIK SENNEH. 198,5 x 139,5 cm.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
377. Hendrick van Balen Tillskriven, Jesu dop.
377. Hendrick van Balen Tillskriven, Jesu dop.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1048. RING, antikslipad diamant, 1.98 ct.
1048. RING, antikslipad diamant, 1.98 ct.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
6. Julia Beck, Träd vid flodbank.
6. Julia Beck, Träd vid flodbank.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1601. SOCKERSKÅL samt FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1601. SOCKERSKÅL samt FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
82. Carl Johansson, Vårlandskap.
82. Carl Johansson, Vårlandskap.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
517. SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock.
517. SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1494. SKULPTUR/MEDICINDOCKA, elfenben. Qing dynastin omkring 1900.
1494. SKULPTUR/MEDICINDOCKA, elfenben. Qing dynastin omkring 1900.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
297. SEMIANTIK MAHAL. 524 x 321 cm.
297. SEMIANTIK MAHAL. 524 x 321 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
642. APPLIQUER, ett par, för två ljus. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
642. APPLIQUER, ett par, för två ljus. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
35. Helmer Osslund, "Lapp-Simon (Abisko)".
35. Helmer Osslund, "Lapp-Simon (Abisko)".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
207. Oskar Moll, Stilleben med bok och blomster.
207. Oskar Moll, Stilleben med bok och blomster.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
155. Carl Milles, Triton med fiskar.
155. Carl Milles, Triton med fiskar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
156. Carl Milles, Triton som håller ett barn.
156. Carl Milles, Triton som håller ett barn.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
150. Carl Milles, "Bänken", "Under bar himmel".
150. Carl Milles, "Bänken", "Under bar himmel".
Klubbat pris 
49 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
452. George Morland, Landskap med rastande sällskap.
452. George Morland, Landskap med rastande sällskap.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
403A. Andries Pauli dy, Kvinna i tankar.
403A. Andries Pauli dy, Kvinna i tankar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK