Fanerat med valnöt, jakaranda, sköldpadd och ben med graverad dekor. Sju lådor. Bakom dörr tre lådor. Längd 93, bredd 26, höjd 69 cm. Underrede med spiralvridna svärtade ben. Total längd 98, bredd 33, höjd 146 cm. Nyckel medföljer.
Renoverat, kompletterat.
Underrede med brännskador på baksidan.