Höstens Klassiska 571

44 föremål
849. TERRIN med LOCK, fajans.  1700-tal, möjligen Stralsund.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
850. FAT, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
851. CHAMPAGNEKYLARE, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
852. TEKANNA med LOCK, fajans. Rörstrand, 1750-60-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
854. SMÖRDUVA, fajans. Marieberg, daterad 14/11 (17)65.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
855. FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
856. FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
857. FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal. Stens period.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
858. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
859. SERVIS, 150 delar, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
60 000 - 75 000 SEK
860. MINIATYRMÅLNING på porslin. Meissen, sent 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
861. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
862. FIGURINER, tre stycken, porslin. Meissen, 1800-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
863. FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
864. FIGURIN, porslin. Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
865. FIGURINER, två stycken, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
866. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, omkring 1800.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
867. TEKANNA med LOCK, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
868. FIGURINER, åtta stycken, porslin. Berlin, omkring 1800.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
869. FIGURIN, porslin. Berlin, KPM, sekelskifte 1900.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
870. FIGURIN, porslin. Wienliknande märke. "Europa och Tjuren".
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
873. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Kungl Dansk, 17/1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
874. TERRIN med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
875. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
876. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
877. SERVERINGSFAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
878. ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
879. SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
881. GALLERSKÅL med FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
882. GALLERSKÅL och FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
883. SÅSSNIPA, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
884. FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
885. CHAMPAGNEKYLARE, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
890. SKÅLFAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
891. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
892. VAS, porslin. "Musselmalet", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK