Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
688. SULLASTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
688. SULLASTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1043. SYETUI, 18k guld, ostämplat, 1700-tal.
1043. SYETUI, 18k guld, ostämplat, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
149. Severin Nilson, "Motiv från Kolmården".
149. Severin Nilson, "Motiv från Kolmården".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
59. Severin Nilson, Potatiskupning.
59. Severin Nilson, Potatiskupning.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
270. Sophie Rochart, Skönhet med fågel.
270. Sophie Rochart, Skönhet med fågel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
466. Stilleben med urna, frukter och papegoja.
466. Stilleben med urna, frukter och papegoja.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
157. Stina Sunesson, "I blomningstid".
157. Stina Sunesson, "I blomningstid".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1783. SÅSSNIPA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1783. SÅSSNIPA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
883. SÅSSNIPA, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
883. SÅSSNIPA, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1762. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1762. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1720. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1720. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1841. TALLRIK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1841. TALLRIK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1913. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1913. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1883. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1883. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1759. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1759. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1756. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1756. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1920. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1920. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1928. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1928. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
875. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
875. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1745. TALLRIKAR, 14 stycken, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1745. TALLRIKAR, 14 stycken, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1751. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1751. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1923. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1923. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
873. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Kungl Dansk, 17/1800-tal.
873. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Kungl Dansk, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1850. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Troligen 1600-talets mitt.
1850. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Troligen 1600-talets mitt.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1772. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1772. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1761. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1761. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
891. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
891. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1758. TALLRIKAR, två stycken, vapenporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1758. TALLRIKAR, två stycken, vapenporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1483. TARA, förgylld brons. Med Qianlongs märke .
1483. TARA, förgylld brons. Med Qianlongs märke .
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
1488. TARA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1488. TARA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
846. TAZZA, rött glas. 1800-tal.
846. TAZZA, rött glas. 1800-tal.
Klubbat pris 
4 300 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
645. TEBORD med fajansbricka från Rörstrand 1745.
645. TEBORD med fajansbricka från Rörstrand 1745.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
646. TEBORD, av Georg Haupt. Gustavianskt.
646. TEBORD, av Georg Haupt. Gustavianskt.
Klubbat pris 
3 300 000 SEK
Utropspris
2 500 000 - 3 000 000 SEK
1945. TEDOSA, porslin. Kina.
1945. TEDOSA, porslin. Kina.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1694. TEDOSOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1694. TEDOSOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
852. TEKANNA med LOCK, fajans. Rörstrand, 1750-60-tal.
852. TEKANNA med LOCK, fajans. Rörstrand, 1750-60-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
1687. TEKANNA med LOCK, porslin. Japan, Edo (1603-1868).
1687. TEKANNA med LOCK, porslin. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1959. TEKANNA med LOCK, porslin. Japan.
1959. TEKANNA med LOCK, porslin. Japan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
867. TEKANNA med LOCK, porslin. Meissen, 1900-tal.
867. TEKANNA med LOCK, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1695. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1695. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1699. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1699. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1805. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin.
1805. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
903. TEKANNA, av Alexander Korder, S:t Petersburg 1840.
903. TEKANNA, av Alexander Korder, S:t Petersburg 1840.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
982. TEKANNA, liten, av Jonas Berg, Stockholm 1756. Rokoko.
982. TEKANNA, liten, av Jonas Berg, Stockholm 1756. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
989. TEKÖK, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustavianskt.
989. TEKÖK, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1530. TEMPELHUND, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1530. TEMPELHUND, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
876. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
876. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
861. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, 1800-tal.
861. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
849. TERRIN med LOCK, fajans.  1700-tal, möjligen Stralsund.
849. TERRIN med LOCK, fajans. 1700-tal, möjligen Stralsund.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1749. TERRIN med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
1749. TERRIN med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1747. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1747. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1735. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1735. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1782. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1782. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
874. TERRIN med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
874. TERRIN med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1686. TERRIN med LOCK, porslin. Japan, 1700-tal.
1686. TERRIN med LOCK, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
866. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, omkring 1800.
866. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1746. TERRIN med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1746. TERRIN med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1536. TESERVIS, tre delar, silver. Sen Qing dynastin, 1800-talets slut.
1536. TESERVIS, tre delar, silver. Sen Qing dynastin, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1615. TESKRIN, elfenben och ben. Qing dynastin, 1700-tal.
1615. TESKRIN, elfenben och ben. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
637. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury. England, ca 1825.
637. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury. England, ca 1825.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK