Benvit botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, blom- och palmettslingor. Bred benvit huvudbård med stor blom- och palmettranka.
Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, sidorna med trampveck och smärre skador, en långsida med smärre lagningar.