SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Fanerad med frukträ, valnöt och svärtad ek. Beslag av förgylld mässing. Överdel med dörrpar framför hyllplan och tre lådor. Underdel med fyra lådor. Skrivinredning bakom klaff. Längd 100, bredd 57, höjd 244 cm. Nycklar medföljer.
×
Logga in
Kunde inte logga in