Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Klassiska 580

 
1789 föremål
253. SKÅLAR, två stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279),
253. SKÅLAR, två stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279),
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
456. VASER, ett par, cloisonné. Sen Qing dynasti, sent 1800-tal.
456. VASER, ett par, cloisonné. Sen Qing dynasti, sent 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1613. LAMPFÖTTER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1613. LAMPFÖTTER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1677. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1677. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1660. VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
1660. VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
681. Anders Zorn, "Fatbur (Dalgarderob).
681. Anders Zorn, "Fatbur (Dalgarderob).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
679. Anders Zorn, "Grover Cleveland II".
679. Anders Zorn, "Grover Cleveland II".
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
712. Anders Zorn, "Herr och Fru Fürstenberg".
712. Anders Zorn, "Herr och Fru Fürstenberg".
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
716. Anders Zorn, "Uno Stadius".
716. Anders Zorn, "Uno Stadius".
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
680. Anders Zorn, "Mrs. Clevland II".
680. Anders Zorn, "Mrs. Clevland II".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
306. URNA, porslin. Republik (1912-1949).
306. URNA, porslin. Republik (1912-1949).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
468. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
468. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1156. ÖRHÄNGEN, 18k vitguld med blå topaser ca20.00 ct/st. Vikt ca17g.
1156. ÖRHÄNGEN, 18k vitguld med blå topaser ca20.00 ct/st. Vikt ca17g.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1694. DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
1694. DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1621. LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft.
1621. LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
744. OKÄND KONSTNÄR, skulptur, marmor, 1900-tal.
744. OKÄND KONSTNÄR, skulptur, marmor, 1900-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
313. LOHAN, porslin. Troligen Japan, tidigt 1900-tal.
313. LOHAN, porslin. Troligen Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
302. SKÅL, porslin. Troligen Republik (1912-1949).
302. SKÅL, porslin. Troligen Republik (1912-1949).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
913. Pehr Nordqvist, "En del af Trollhättan".
913. Pehr Nordqvist, "En del af Trollhättan".
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1503. KLAFFBORD, tredelad skiva. Kinesiserande, 17-1800-tal.
1503. KLAFFBORD, tredelad skiva. Kinesiserande, 17-1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
406. GALLERFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, omkring år 1800.
406. GALLERFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, omkring år 1800.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
258. SKÅLFAT, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
258. SKÅLFAT, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
736. Emil Näsvall, "Maj".
736. Emil Näsvall, "Maj".
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1486. SKRIVBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1486. SKRIVBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1725. SEMIANTIK ANATOLISK KELIM, sannolikt Aksaray. 231,5 x 171 cm.
1725. SEMIANTIK ANATOLISK KELIM, sannolikt Aksaray. 231,5 x 171 cm.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1739. SEMIANTIK ISFAHAN. 210 x 142 cm.
1739. SEMIANTIK ISFAHAN. 210 x 142 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1532. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1532. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
373. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
373. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1695. DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
1695. DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
522. VAS, porslin. 1800-tal.
522. VAS, porslin. 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
295. LOCK, tre stycken, sen Qing dynasti, med Qianlongs sigillmärke.
295. LOCK, tre stycken, sen Qing dynasti, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
277. FAT, ett par, porslin. Republik (1912-49), med Jiaqings sigill i rött.
277. FAT, ett par, porslin. Republik (1912-49), med Jiaqings sigill i rött.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
475. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
475. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1697. RESEBESTICK, daterat 1716. Senbarock.
1697. RESEBESTICK, daterat 1716. Senbarock.
Klubbat pris
13 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
180. FAT, celadon. Ming dynastin (1368-1644).
180. FAT, celadon. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1751. SEMIANTIK KINESISK MEDITATIONSMATTA. 357,5 x 60 cm.
1751. SEMIANTIK KINESISK MEDITATIONSMATTA. 357,5 x 60 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
672. David Petrovich Sterenberg, Porträtt av Majakowskij.
672. David Petrovich Sterenberg, Porträtt av Majakowskij.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
687. ANDERS ZORN, etsning (III état av V), 1892, signerad med blyerts.
687. ANDERS ZORN, etsning (III état av V), 1892, signerad med blyerts.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
912. Johan Leonard Björkfeldt, "Domkyrkan i Götheborg".
912. Johan Leonard Björkfeldt, "Domkyrkan i Götheborg".
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
341. BÖCKER, 25 volymer. Masterpieces from the National Palace Museum in Taipei.
341. BÖCKER, 25 volymer. Masterpieces from the National Palace Museum in Taipei.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
669. Isaac Grünewald, "Självporträtt".
669. Isaac Grünewald, "Självporträtt".
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
321. RULLMÅLNING, landskap med figurer, Qing dynastin, 1800-tal.
321. RULLMÅLNING, landskap med figurer, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
520. VAS, biskviporslin Qing dynastin.
520. VAS, biskviporslin Qing dynastin.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
438. RÖKELSEKAR, tripod, brons. Troligen Ming dynastin.
438. RÖKELSEKAR, tripod, brons. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
485. KANNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
485. KANNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1734. OLD SILKE HEREKE. 179,5 x 124 cm.
1734. OLD SILKE HEREKE. 179,5 x 124 cm.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
731. Carl Eldh, "Ungdom".
731. Carl Eldh, "Ungdom".
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1778. GLASSERVIS, 58 delar, Kosta Glasbruk, modell "Junior".
1778. GLASSERVIS, 58 delar, Kosta Glasbruk, modell "Junior".
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1688. PRYDNADSKANNOR, ett par. Troligen Frankrike, 1800-talets mitt.
1688. PRYDNADSKANNOR, ett par. Troligen Frankrike, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1607. AMPEL, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
1607. AMPEL, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
14 300 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
247. SKÅL, porslin. Song dynastin (960-1279).
247. SKÅL, porslin. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1555. TABURETTER, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
1555. TABURETTER, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1065. FICKUR, Augustin Bourdillon, Stockholm, 1760-tal.
1065. FICKUR, Augustin Bourdillon, Stockholm, 1760-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
922. Birgitta Birgersdotter, känd som den Heliga Birgitta.
922. Birgitta Birgersdotter, känd som den Heliga Birgitta.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
364. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
364. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
207. NEFRITOBJEKT, fem stycken.  Qing dynastin (1664-1912).
207. NEFRITOBJEKT, fem stycken. Qing dynastin (1664-1912).
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1619. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Barock, omkring år 1700.
1619. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
24. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
24. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
25. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
25. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
18. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
18. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
155. SKRIN med LOCK, hardwood, Qing dynastin (1644-1912).
155. SKRIN med LOCK, hardwood, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
185 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK