Contemporary & Design 585

407 föremål
101. ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 1964.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
102. ARNE JACOBSEN, bordslampa "AJ", Louis Poulsen, Danmark.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
103. ARNE JACOBSEN, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark, 1964.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
105. SEVERIN HANSEN, möjligen, skrivbord, Haslev Møbelsnedkeri, Danmark 1950-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
107. ILLUM WIKKELSØ, soffa, Michael Laursen, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
108. ILLUM WIKKELSØ, soffa, Michael Laursen, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
109. FINN JUHL, fåtölj, "Bwana", France & Son, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
112. POUL KJAERHOLM, soffbord, "PK-61", E Kold Christensen, Danmark.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
115. IB KOFOD LARSEN, sideboard, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
117. POUL HENNINGSEN, takarmatur, "Kotte", Louis Poulsen, Danmark.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
123. HANS J WEGNER, "Kinastolen", ett par, Fritz Hansen, Danmark 1986-87.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
124. HANS J WEGNER, "Kinastolen", ett par, Fritz Hansen, Danmark 1987.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
127. ARNE TIDEMAND RUUD, fåtölj "Holmenkollen", Norcraft, Norge 1950-60-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
129. FULVIO BIANCONI, vas "a colori", Venini, Murano, Italien 1950-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
130. FULVIO BIANCONI, vas, "Pezzato", Venini, Murano, Italien 1950-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
131. TYRA LUNDGREN, vas, Venini, Murano, Italien.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
132. MASSIMO IOSA GHINI, soffa, 'Newtone', Moroso, Italien.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
133. MAISON JANSEN, sannolikt, golvarmatur, Paris, Frankrike 1970-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
134. ENZO MARI, soffbord, 2 st, "Ambo", Zanotta, Italien.
Klubbat pris
15 100 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
135. CARLO DI CARLI, tillskrivet, sidobord, Italien 1950-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
136. CARLO DI CARLI, tillskrivna, pallar, 2 st, Italien 1950-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
137. ALDO TURA, termos, Italien 1950-60-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
138. GUIDO GAMBONE, vas, Florens, Italien 1950-60-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
141. RODY GRAUMANS, takarmatur, "85 lamps", Droog Design, Holland.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
142. CARLO CATELLANI, takarmatur, "Stchu Moon 2", Catellani & Smith, Italien.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
143. CARLO CATELLANI, takarmatur, "Stchu Moon 2", Catellani & Smith, Italien.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
144. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
145. PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
146. PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
150. OLAFUR ELIASSON, armatur, "Starbrick", Zumtobel, Tyskland.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
153. KARIM RASHID, soffa med fotpall "Orgy", Offecct 2009.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
154. CHARLES & RAY EAMES, "Lounge chair with ottoman", Herman Miller.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
155. GAE AULENTI, soffbord, "Tavolo con Ruote", Fontana Arte, Italien.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
156. HARRY BERTOIA, "Asymmetric Chaise", Knoll International.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
157. DALE PATRICK CHIHULY, objekt, 4 delar, Seattle, USA.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
161. EWEN HENDERSON (1934-2000), skål, England, 1980-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
162. MATTA. "Capella, grå". Rölakan. 384 x 290 cm. Signerad CM.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
164. MATTA. Rya. 131 x 95 cm. Sverige, omkring 1950-1960-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
167. MATTA. Rölakan. 215 x 150,5 cm. Signerad A ÖSTERBERG.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
168. MATTA. Inslagsförstärkt kypert. 295,5 x 231 cm. Signerad AGDA ÖSTERBERG.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
169. MATTA. Reliefrya. 237 x 193 cm. Signerad E-L N.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
172. MATTA, ZILO. Slätvävd. Bomull. 426 x 177,5 cm. Teheran, daterad 1969.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
173. MATTA. Rölakan. 240,5 x 166,5 cm. Signerad ILS.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
174. MATTA. "Oxelösunds skärgård". Flossa. 301 x 232,5 cm. Signerad DL.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
178. Andy Warhol, "Campbell's Soup II. Old Fashioned Vegetable".
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
179. Robert Rauschenberg, "Hoss".
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
181. Christo & Jeanne-Claude, "Puerta de Alcalá, Wrapped, Project for Madrid".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
184. Louise Bourgeois, "Reparation" (for Parkett no. 27).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
185. Sigmar Polke, "Dr Pabscht Het Z'schpiez S'schpäckbschteck Z'schpäBschteut".
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
186. Makode Linde, "Scull".
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
187. Makode Linde, "Mix 3".
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
189. Karin Mamma Andersson & Jockum Nordström, "Surfers".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
190. Karin Mamma Andersson, "Scener ur ett äktenskap".
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
191. Christo & Jeanne-Claude, "The Umbrellas (Joint project for Japan and USA)".
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
194. Christo & Jeanne-Claude, "The Wall (Project for Gasometer, Oberhausen, Germany)".
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
196. John Lennon, "Yoko Ono as Mona Lisa".
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
197. Andy Warhol, "Mick Jagger".
Klubbat pris
230 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
198. Andy Warhol, "Mao".
Klubbat pris
290 000 SEK
Utropspris
250 000 - 275 000 SEK
199. Andy Warhol, "Ingrid Bergman" (Three portraits of Ingrid Bergman).
Klubbat pris
760 000 SEK
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
200. Andy Warhol, "Mao".
Klubbat pris
200 000 SEK
Utropspris
250 000 - 275 000 SEK
202. Andy Warhol, "Indian Head Nickel", ur: Cowboys & Indians.
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
203. David Hockney, "Henry with tulips", ur: "Friends".
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
204. David Hockney, "Brooke Hopper", ur: "Friends".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
205. Makode Linde, "Mix 6".
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
206. Makode Linde, "Giraffe".
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
207. Jockum Nordström, "Back to the land".
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
208. Ola Billgren, "Interiör".
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK