Contemporary & Design 585

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
101ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 1964.34 000 SEK
102ARNE JACOBSEN, bordslampa "AJ", Louis Poulsen, Danmark.4 000 SEK
103ARNE JACOBSEN, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark, 1964.26 000 SEK
104HANS J WEGNER, stolar, 6 st "CH-23", Carl Hansen & Son, Odense, Danmark.28 000 SEK
105SEVERIN HANSEN, möjligen, skrivbord, Haslev Møbelsnedkeri, Danmark 1950-tal.34 000 SEK
106FINN JUHL, fåtölj "NV-45", snickarmästare Niels Vodder, Danmark 1950-tal.80 000 SEK
107ILLUM WIKKELSØ, soffa, Michael Laursen, Danmark 1960-tal.30 000 SEK
108ILLUM WIKKELSØ, soffa, Michael Laursen, Danmark 1960-tal.30 000 SEK
109FINN JUHL, fåtölj, "Bwana", France & Son, Danmark 1960-tal.14 000 SEK
110IB KOFOD LARSEN, fåtölj, "Sälen", OPE, Olof Persson Möbler, Jönköping 1960-tal.17 000 SEK
111POUL KJAERHOLM, soffa "PK-31-3", E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.125 000 SEK
112POUL KJAERHOLM, soffbord, "PK-61", E Kold Christensen, Danmark.12 000 SEK
113IB KOFOD LARSEN, fåtöljer, ett par, "Samsö", Olof Persson Möbler, Jönköping 1960-tal.22 000 SEK
114IB KOFOD LARSEN, fåtölj "Samsö", Olof Persson Möbler, 1960-tal.7 000 SEK
115IB KOFOD LARSEN, sideboard, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal.70 000 SEK
116IB KOFOD LARSEN, fåtöljer, ett par "Sälen", Olof Persson Möbler, Jönköping 1950-60-tal.55 000 SEK
117POUL HENNINGSEN, takarmatur, "Kotte", Louis Poulsen, Danmark.30 000 SEK
118PHILIP ARCTANDER, tillskriven, fåtölj, "Muslinge-/ Clam Chair", 1940-50-tal.26 000 SEK
119BØRGE MOGENSEN, stolar, 6 st (4+2), Søborg Møbelfabrik, Danmark 1950-tal.13 000 SEK
120BØRGE MOGENSEN, matbord med klaffar, Søborg Møbelfabrik, Danmark, 1950-tal.10 300 SEK
121PETER HVIDT & ORLA MØLGAARD NIELSEN, sideboard, Søborg Møbler, Danmark 1950-60-tal.8 000 SEK
122HANS J WEGNER, matbord, "AT 312", Andreas Tuck samt stolar, 4 st, C M Madsens Fabriker, Danmark 1950-60-tal.15 000 SEK
123HANS J WEGNER, "Kinastolen", ett par, Fritz Hansen, Danmark 1986-87.36 000 SEK
124HANS J WEGNER, "Kinastolen", ett par, Fritz Hansen, Danmark 1987.34 000 SEK
125KURT ØSTERVIG, soffa, Rolschau Møbler, Danmark efter 1953.Återrop
126JOHN LUBBERTS & LAMBERT MULDER, stolar, ett par, Tomlinson Sophisticates Line, USA 1950-tal.14 000 SEK
127ARNE TIDEMAND RUUD, fåtölj "Holmenkollen", Norcraft, Norge 1950-60-tal.12 000 SEK
128GIORGIO FERRO, kanna, "Anse volante", A.VE.M (Arte Vetraria Muranese), Italien 1950-tal.Återrop
129FULVIO BIANCONI, vas "a colori", Venini, Murano, Italien 1950-tal.32 000 SEK
130FULVIO BIANCONI, vas, "Pezzato", Venini, Murano, Italien 1950-tal.24 000 SEK
131TYRA LUNDGREN, vas, Venini, Murano, Italien.11 000 SEK
132MASSIMO IOSA GHINI, soffa, 'Newtone', Moroso, Italien.18 000 SEK
133MAISON JANSEN, sannolikt, golvarmatur, Paris, Frankrike 1970-tal.18 000 SEK
134ENZO MARI, soffbord, 2 st, "Ambo", Zanotta, Italien.15 100 SEK
135CARLO DI CARLI, tillskrivet, sidobord, Italien 1950-tal.24 000 SEK
136CARLO DI CARLI, tillskrivna, pallar, 2 st, Italien 1950-tal.11 000 SEK
137ALDO TURA, termos, Italien 1950-60-tal.4 000 SEK
138GUIDO GAMBONE, vas, Florens, Italien 1950-60-tal.10 000 SEK
141RODY GRAUMANS, takarmatur, "85 lamps", Droog Design, Holland.8 500 SEK
142CARLO CATELLANI, takarmatur, "Stchu Moon 2", Catellani & Smith, Italien.9 000 SEK
143CARLO CATELLANI, takarmatur, "Stchu Moon 2", Catellani & Smith, Italien.12 000 SEK
144ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.22 000 SEK
145PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.17 000 SEK
146PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.18 000 SEK
147ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal, modell S191.30 000 SEK
148ALESSANDRO PIANON, skulptur, glas, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.26 000 SEK
150OLAFUR ELIASSON, armatur, "Starbrick", Zumtobel, Tyskland.14 000 SEK
153KARIM RASHID, soffa med fotpall "Orgy", Offecct 2009.17 000 SEK
154CHARLES & RAY EAMES, "Lounge chair with ottoman", Herman Miller.38 000 SEK
155GAE AULENTI, soffbord, "Tavolo con Ruote", Fontana Arte, Italien.9 000 SEK
156HARRY BERTOIA, "Asymmetric Chaise", Knoll International.14 000 SEK
157DALE PATRICK CHIHULY, objekt, 4 delar, Seattle, USA.30 000 SEK
158PIERO FORNASETTI, tallrikar, 6 st, "Strumenti Musicali", Milano, Italien.15 000 SEK
159PIERO FORNASETTI, tallrikar, 6 st, "Strumenti Musicali", Milano, Italien.15 000 SEK
160ROY LICHTENSTEIN, servisdelar, 3 st, Jackson China, Durable Dish Co, New York 1966.9 000 SEK
161EWEN HENDERSON (1934-2000), skål, England, 1980-tal.9 000 SEK
162MATTA. "Capella, grå". Rölakan. 384 x 290 cm. Signerad CM.75 000 SEK
163MATTA. "Loitsu" ("Trollkväde"). Rya. 155,5 x 115,5 cm. Komponerad av Ritva Puotila.15 000 SEK
164MATTA. Rya. 131 x 95 cm. Sverige, omkring 1950-1960-tal.Återrop
165MATTSKISSER, 4 st. Akvarell och blyerts. Tre av Agda Österberg och en av Astrid Nyström.1 200 SEK
166MATTA. "Matta nr 365". Rölakan. 337 x 182 cm. Signerad invävt AÖ och broderat AGDA ÖSTERBERG.75 000 SEK
167MATTA. Rölakan. 215 x 150,5 cm. Signerad A ÖSTERBERG.30 000 SEK
168MATTA. Inslagsförstärkt kypert. 295,5 x 231 cm. Signerad AGDA ÖSTERBERG.19 000 SEK
169MATTA. Reliefrya. 237 x 193 cm. Signerad E-L N.16 500 SEK
170Robert Indiana, MATTA. "Umbridge LOVE", Chosen Love. Handtuftad 1995. 242 x 243 cm. Robert Indiana.30 000 SEK
171Robert Indiana, MATTA. "White on Black", Chosen love. Handtuftad 1995. 243 x 244 cm. Robert Indiana.65 000 SEK
172MATTA, ZILO. Slätvävd. Bomull. 426 x 177,5 cm. Teheran, daterad 1969.20 000 SEK
173MATTA. Rölakan. 240,5 x 166,5 cm. Signerad ILS.4 000 SEK
174MATTA. "Oxelösunds skärgård". Flossa. 301 x 232,5 cm. Signerad DL.48 000 SEK
175VÄVD TAPET. "Spegelnatt". Slätväv. 416 x 274 cm. Signerad HAV LH 1971 molin (Brita Molin).8 000 SEK
176VÄVD TAPET. "Vår vid havet". Slätväv. 188 x 288 cm. Signerad HAV KW EU VL molin (Brita Molin).24 000 SEK
177Gerhard Richter, MATTA. "1025 Farben". Ur Farben-serien. Maskintillverkad. 405,5 x 252 cm. Gerhard Richter/Vorwerk.15 000 SEK
178Andy Warhol, "Campbell's Soup II. Old Fashioned Vegetable".125 000 SEK
179Robert Rauschenberg, "Hoss".26 000 SEK
180Christo & Jeanne-Claude, "Two lower Manhattan wrapped buildings, Project for New York".48 000 SEK
181Christo & Jeanne-Claude, "Puerta de Alcalá, Wrapped, Project for Madrid".30 000 SEK
184Louise Bourgeois, "Reparation" (for Parkett no. 27).16 000 SEK
185Sigmar Polke, "Dr Pabscht Het Z'schpiez S'schpäckbschteck Z'schpäBschteut".15 000 SEK
186Makode Linde, "Scull".3 500 SEK
187Makode Linde, "Mix 3".4 500 SEK
188CARL HAMMOUD, litografi, 2011, signerad med blyerts 55/150, tryckt och utgiven av Carl Hammoud och Sibirien Lito.Återrop
189Karin Mamma Andersson & Jockum Nordström, "Surfers".20 000 SEK
190Karin Mamma Andersson, "Scener ur ett äktenskap".18 000 SEK
191Christo & Jeanne-Claude, "The Umbrellas (Joint project for Japan and USA)".Återrop
192Christo & Jeanne-Claude, "Surrounded Islands, Project for Biscayne Bay, Greater Miami, Florida".36 000 SEK
193Christo & Jeanne-Claude, "Surrounded Islands, Project for Biscayne Bay, Greater Miami, Florida".12 000 SEK
194Christo & Jeanne-Claude, "The Wall (Project for Gasometer, Oberhausen, Germany)".8 000 SEK
195Christo & Jeanne-Claude, "Over the River, Project for Arkansas River, State of Colorado, USA".8 000 SEK
196John Lennon, "Yoko Ono as Mona Lisa".125 000 SEK
197Andy Warhol, "Mick Jagger".230 000 SEK
198Andy Warhol, "Mao".290 000 SEK
199Andy Warhol, "Ingrid Bergman" (Three portraits of Ingrid Bergman).760 000 SEK
200Andy Warhol, "Mao".200 000 SEK
202Andy Warhol, "Indian Head Nickel", ur: Cowboys & Indians.155 000 SEK
203David Hockney, "Henry with tulips", ur: "Friends".38 000 SEK
204David Hockney, "Brooke Hopper", ur: "Friends".16 000 SEK
205Makode Linde, "Mix 6".10 000 SEK
206Makode Linde, "Giraffe".6 000 SEK
207Jockum Nordström, "Back to the land".17 000 SEK
208Ola Billgren, "Interiör".15 000 SEK