Kan inte nå servern

Klassiska 593

VÄLKOMMEN TILL KLASSISKA

VISNING: 31 MAJ – 7 JUNI. Öppet mån – fre kl 11 – 18, lör – sön 11 – 17. Mån 6 juni kl 11 – 17. Berzelii Park 1, Stockholm
AUKTION: 8– 10 JUNI – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

如有结算,开票和注册的问题,请联系我们会说中文(普通话)的雇员
Ronja Larsson. 电子邮件: ronja.larsson@bukowskis.com 电话: +46 107079721

 
375 föremål
207. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
207. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
600 000 SEK
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
2. GUANYIN, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
2. GUANYIN, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
3. BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
3. BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
117. SKULPTURFRIS, sten. Gandhara, 200/300 e. Kr.
117. SKULPTURFRIS, sten. Gandhara, 200/300 e. Kr.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
7. BUDHAI, brons. Mingdynastin (1368-1644).
7. BUDHAI, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
13. THANGKA, Tibet, 1800-tal. Centralt motiv med Vajrayogini.
13. THANGKA, Tibet, 1800-tal. Centralt motiv med Vajrayogini.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
334. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
334. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
82. PLAKETTER, ett par, cloisonné. Qingdynastin, omkring 1800.
82. PLAKETTER, ett par, cloisonné. Qingdynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
15. SKULPTUR, trä. 16/1700-tal.
15. SKULPTUR, trä. 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
8. SKULPTUR, trä. Mingdynastin (1368-1644).
8. SKULPTUR, trä. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
185 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
361. STEMCUP, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
361. STEMCUP, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
365. VAS, porslin. Sen Qingdynasti, med Qianlongs märke.
365. VAS, porslin. Sen Qingdynasti, med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
116. RELIEF, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
116. RELIEF, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
149. MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), "Grapes", signerad.
149. MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), "Grapes", signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
145. MÅLNING, av Chen Zhifo, signerad, blommande kamelia, prunus och sparvar.
145. MÅLNING, av Chen Zhifo, signerad, blommande kamelia, prunus och sparvar.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
301. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
301. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
90. KARMSTOLAR, ett par, zitan. Qingdynasty, 17/1800-tal.
90. KARMSTOLAR, ett par, zitan. Qingdynasty, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
333. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
333. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
124. GOUACHE, Mandi, Indien, omkring 1820.
124. GOUACHE, Mandi, Indien, omkring 1820.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
9. Väktare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
9. Väktare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
132. OKÄND KONSTNÄR, målning på duk. Qingdynastin, 1800-tal.
132. OKÄND KONSTNÄR, målning på duk. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
4. GRÖN TARA, förgylld kopparlegering. Tibet, 1500-tal eller tidigare.
4. GRÖN TARA, förgylld kopparlegering. Tibet, 1500-tal eller tidigare.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
272. PLAKETT, porslin. Kina, attributed to Deng Bishan, Republik.
272. PLAKETT, porslin. Kina, attributed to Deng Bishan, Republik.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
292. VASER, två sycken, porslin. Kina, 1900-tal.
292. VASER, två sycken, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
208. SERVIS, 73 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
208. SERVIS, 73 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
256. TAZZA, ett par, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
256. TAZZA, ett par, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
97. SCHOLARS ROCK, sten. Kina, 1900-tal.
97. SCHOLARS ROCK, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
357. BRICKOR, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
357. BRICKOR, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
332. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
332. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
169. FIGURIN, keramik.  Qingdynastin, troligen Kangxi (1662-1722).
169. FIGURIN, keramik. Qingdynastin, troligen Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
125. GOUACHE, förhöjd med guld, Bengalen omkring 1770.
125. GOUACHE, förhöjd med guld, Bengalen omkring 1770.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
319. BÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
319. BÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
80. PLAKETT, cloisonne. Qing dynastin, omkring 1800.
80. PLAKETT, cloisonne. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
258. VAS, porslin. Kina, med Qianlong sigill märke.
258. VAS, porslin. Kina, med Qianlong sigill märke.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
93. SKÅP, ett par, hardwood. Sen Qingdynasti (1644-1912).
93. SKÅP, ett par, hardwood. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
268. PLAKETT, porslin. Sen Qingdynasti (1664-1912).
268. PLAKETT, porslin. Sen Qingdynasti (1664-1912).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
366. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
366. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
249. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
249. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
22. VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644).
22. VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
302. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
302. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
31. BIDISK, sten. Möjligen Handynastin.
31. BIDISK, sten. Möjligen Handynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
241. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
241. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
364. SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
364. SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
Klubbat pris 
43 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
339. PENSELBURK, porslin. Mingdynasty, 1600-tal.
339. PENSELBURK, porslin. Mingdynasty, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
17. GANESHA, trä. Nepal, 1800-tal eller äldre.
17. GANESHA, trä. Nepal, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
171. FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
171. FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
68. SKÅL, keramik. Sung/Yuandynastin.
68. SKÅL, keramik. Sung/Yuandynastin.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
248. VAS, keramik. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
248. VAS, keramik. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
127. GOUACHE, förhöjd med guld, Mogul, troligen Murshidabad, omkring 1760.
127. GOUACHE, förhöjd med guld, Mogul, troligen Murshidabad, omkring 1760.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
194. BRICKA/FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
194. BRICKA/FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
110. EN MATTA, semiantik Beijing, Kina, 295,5 x 247,5 cm.
110. EN MATTA, semiantik Beijing, Kina, 295,5 x 247,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
181. TERRIN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
181. TERRIN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
38. HÄNGE, dendrisk kvarts, Qingdynastin, 1800-tal.
38. HÄNGE, dendrisk kvarts, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
260 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
23. VAS, brons. Mingdynastin, eller äldre.
23. VAS, brons. Mingdynastin, eller äldre.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
134A. RULLMÅLNING, bergslandskap i Qiu Ying's stil (c.1494-1551).
134A. RULLMÅLNING, bergslandskap i Qiu Ying's stil (c.1494-1551).
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
279. KOPP, porslin. Qingdynastin med Chenghuas märke.
279. KOPP, porslin. Qingdynastin med Chenghuas märke.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
206. URNA, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
206. URNA, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
224. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
224. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
45. SNUSFLASKA, nefrit. Kina, 1900-tal.
45. SNUSFLASKA, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
21. SPEGEL, brons. Troligen Tangdynastin (618-907).
21. SPEGEL, brons. Troligen Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
267. VASER/BORDSLAMPOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
267. VASER/BORDSLAMPOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
61. SKÅL, keramik. Temmoku, Songdynastin (960-1279).
61. SKÅL, keramik. Temmoku, Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
129. MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.
129. MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
130. MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.
130. MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
304. URNA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1620).
304. URNA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
126. GOUACHE förhöjd med guld, Jammu, Indien, omkring 1770.
126. GOUACHE förhöjd med guld, Jammu, Indien, omkring 1770.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
128. GOUACHE, Guler, Indien, circa 1820.
128. GOUACHE, Guler, Indien, circa 1820.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
100. LAMPA med LOCK, silver. Tibet, 1800-tal.
100. LAMPA med LOCK, silver. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
269. KAKELPLATTOR, sex stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
269. KAKELPLATTOR, sex stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK