Klassiska 593

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
103ROCK, mönstervävt och broderat siden. Höjd 119,5 cm. Kina sen Qingdynasti.9 500 SEK
104ROCK, kesivävd (kossu). Kina sen Qingdynasti. Höjd 141 cm.120 000 SEK
105MANDARINHATTAR, 3 ST., I HATTASK. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.48 000 SEK
106ALTARFÖRHÄNGE, broderat siden. Fragment. Kina sen Qingdynasti. 66,5 x 213-231,5 cm.13 000 SEK
107ANTIK KESIVÄVNAD (Kossu). Kina sen Qing. 185,5 x 83,5 cm.36 000 SEK
108TYGRULLAR, tre stycken, siden. 341,5 x 69 cm, 899 x 68 cm respektive 1290 x 68,5 cm. Kina.22 000 SEK
109BEMÅLAD VÄVNAD, semiantik Kina, 202 x 150,5 cm.Återrop
110EN MATTA, semiantik Beijing, Kina, 295,5 x 247,5 cm.Återrop
111MATTA. Antik Tibet, en s.k. bröllopsmatta. Sen Qing-dynasti. 158 x 84 cm.4 500 SEK
112Chinese Buddhist Monasteries: Their Plan and Its Function as a Setting for Buddhist Monastic Life, Johannes Prip-Møller.Återrop
113BÖCKER, tre vol. Regina Krahl & John Ayers, "Chinese Ceramics in the Topkapi Saray Museum Istanbul".15 000 SEK
114BOK, "Ko sen fu haku hin shu", utgiven i Tokyo 1918.Återrop
115BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.18 000 SEK
116RELIEF, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.Återrop
117SKULPTURFRIS, sten. Gandhara, 200/300 e. Kr.60 000 SEK
118SKULPTUR, stucco. Ganhara, 200/300-tal.4 000 SEK
119SKULPTURFRAGMENT, sten. Gandhara, 200/300-tal e. Kr.5 500 SEK
120MINIATYRHUVUD, sten. Gandhara, 200/300-tal.2 700 SEK
121SKULPTUR, grå kalksten. Gandhara, 100/200 e.Kr.5 000 SEK
122BUDDHAHUVUD, stuck. Gandhara, 200-300 e.Kr.4 000 SEK
123MADUSKÖLD, horn, brons och mässing. Indien, 1800-tal.3 000 SEK
124GOUACHE, Mandi, Indien, omkring 1820.40 000 SEK
125GOUACHE, förhöjd med guld, Bengalen omkring 1770.26 000 SEK
126GOUACHE förhöjd med guld, Jammu, Indien, omkring 1770.150 000 SEK
127GOUACHE, förhöjd med guld, Mogul, troligen Murshidabad, omkring 1760.34 000 SEK
128GOUACHE, Guler, Indien, circa 1820.16 000 SEK
129MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.14 000 SEK
130MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.13 000 SEK
131MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.8 000 SEK
132OKÄND KONSTNÄR, målning på duk. Qingdynastin, 1800-tal.28 000 SEK
133RULLMÅLNING, trädgårdscen med damer och tjänarinnor, i Qiu Yings (c 1494-1551) stil, Qingdynastin, 1800-tal.75 000 SEK
134RULLMÅLNING, dam och tjänarinna med en våg, i Qiu Yings stil (c. 1494-1551), sen Qingdynastin (1644-1912).85 000 SEK
134ARULLMÅLNING, bergslandskap i Qiu Ying's stil (c.1494-1551).155 000 SEK
135RULLMÅLNING, landskap med figurer i Lan Yings (1586-1666) stil, Qingdynastin, 1800-tal.310 000 SEK
136RULLMÅLNINGAR (4), sen Qingdynastin (1644-1912), med scener ur de tre kungadömenas historia.Återrop
137RULLMÅLNING, Song-stil, föreställande elva-hövdad Avalokitehsvara, Qingdynastin, 1800-tal.50 000 SEK
138MÅLNING, Qingdynastin, 1800-tal. Ridande soldat.13 000 SEK
139RULLMÅLNING, bergslandskap i Songstil, Qing dynastin, 1800-tal.20 000 SEK
140RULLMÅLNING, fåglar och blommande kamelia och prunus, sen Qingdynastin (1644-1912).10 000 SEK
141RULLMÅLNING, Bergslandskap, kopia efter Wu Li (1632-1718), sen Qingdynastin (1644-1912).13 000 SEK
142ALBUMBLAD, Song-stil, flodlandskap med figur i båt, Qingdynastin, 1800-tal.5 000 SEK
144RULLMÅLNING, av Ni Tian (1855-1919), signerad och daterad (1909), berg och flodlandskap.38 000 SEK
145MÅLNING, av Chen Zhifo, signerad, blommande kamelia, prunus och sparvar.145 000 SEK
146MÅLNING, av Gu Daming (1960-), signerad, berg och flodlandskap (shan shui).Återrop
147MÅLNING, av Lu Tianning (1959-) "Spring river" (chunjiang), signerad och daterad 2007-7-8.28 000 SEK
148MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), " Spring garden" (man yuan chun se), signerad samt daterad 2008.65 000 SEK
149MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), "Grapes", signerad.Återrop
150MÅLNING, av Di Shaoying (1957-), "Sima Qian binding bambo-books", signerad och daterad 2007.Återrop
151KALLIGRAFI, av Li Jianzhong (1960-), "Never ending happiness" (le wu bian), signerad och daterad vintern 2005.Återrop
152KALLIGRAFI, av Li Jianzhong (1959-), "Energy-Air-Spirit" (jing qi shen), signerad och daterad midsommar 2009.Återrop
153MÅLNING, av An Qi, "Travelers to Tianshan", signerad och daterad 2007.Återrop
154MÅLNING, av An Qi (1966-), "Bambu" (yu hou xin huang), signerad och daterad 2007.Återrop
155MÅLNING, av He Yuchun (1960-), Jiang Taigong sittande ensam på en sten, signerad och daterad 2007.Återrop
156MÅLNING, av Wu Xiu (1932-2015), "Louts and reed", signerad och daterad 2007.Återrop
157KALLIGRAFI, av Wang Yanxin (1953-), poem av Ouyang Xiu (1007-1072), signerad och daterad tidig sommar 2007.Återrop
158TEKRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.3 000 SEK
159VAS, porslin. Transition, 1600-tal.11 000 SEK
160VAS, porslin. Transition, 1600-tal.8 000 SEK
161KRUKA, porslin. Transtition, 1600-tal.32 000 SEK
162YTTERFODER, keramik. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
163STÄLL, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).4 000 SEK
164FIGURINER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).28 000 SEK
165SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
166TEKANNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
167FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).12 000 SEK
168FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).9 500 SEK
169FIGURIN, keramik. Qingdynastin, troligen Kangxi (1662-1722).20 000 SEK
170STEMCUP, porslin. 16/1700-tal.6 000 SEK
171FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).16 000 SEK
172RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
173RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin (1644-1912).26 000 SEK
174VINOFFERBÄGARE, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).10 000 SEK
175VINBÄGARE, ett par, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).4 000 SEK
176VINKOPP, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
177VINKOPPAR, ett par, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).1 600 SEK
178FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
179BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.9 000 SEK
180BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).17 000 SEK
181TERRIN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).20 000 SEK
182TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.12 000 SEK
183FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.4 000 SEK
184SMÖRSNÄCKA, kompaniporslin. Qingdynastin, omkring 1700.3 000 SEK
185SKÅLAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
186KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
187STEMCUP, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.11 000 SEK
188FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal med Johanneummärke N=176. I.13 000 SEK
189VAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
190TEKOPP med FAT, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).6 500 SEK
191TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.5 000 SEK
192FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.14 000 SEK
193VINKYLARE, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).50 000 SEK
194BRICKA/FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
195STEKFAT, tre stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).24 000 SEK
196VASER med LOCK, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).22 000 SEK
197BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).10 000 SEK
198BLOMKRUKA med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).3 000 SEK
199VASER med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).22 000 SEK
200VASER med LOCK, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).12 000 SEK
201VAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).8 500 SEK
202URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).36 000 SEK