Klassiska 593

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
405KOPPAR med FAT, två stycken, porslin. Ryssland, Gardner, Empire, tidigt 1800-tal.40 000 SEK
406KOPP med FAT, porslin. Ryssland, Gardner, Empire, tidigt 1800-tal.9 500 SEK
407ISKLOCKA med FAT, porslin. Kunglig dansk, sent 1700-tal omkring 1800.8 000 SEK
408TERRIN m LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.Återrop
409DESSERTTALLRIKAR, 8 stycken, porslin, "Flora Danica", Royal Copenhagen.12 000 SEK
410CRÈMEKOPPAR, åtta stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, 1900-tal.20 200 SEK
411KAFFEKOPPAR med FAT, nio stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark.14 000 SEK
412SÅSSKÅL, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.7 000 SEK
413TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.29 400 SEK
414TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Fauna Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.10 000 SEK
415ÅKDYNA (agedyna). Flamskväv. "Urnor och par". 48,5 x 101,5 cm. Sydskåne 1800-tal. Troligen Torna härad.14 000 SEK
416ÅKDYNA (agedyna). Rölakan. 48 x 109 cm. Skytts/Oxie härad. Signerad och daterad KPD INS APD 1781.20 000 SEK
417ÅKDYNA (agedyna). Rölakan. 45 x 91 cm. Skåne omkring 1850.7 500 SEK
418ÅKDYNA (agedyna). Rölakan. 49 x 85,5 cm. Skåne 1800-tal.5 000 SEK
419SERVETTER, 24 st. (samt 12 st. likadana omanglade som medföljer). Linnedamast. Wadstena Fabrik 1800-talets början.11 000 SEK
420KUNGLIG SERVETT, linnedamast. "Strödda kronor". Flors Manufactorie, Mo socken, Hälsingland. Invävt 1801. 96 x 87 cm.5 500 SEK
421SERVETTER, 24 st. Linnedamast. Sverige 1800-talets förra hälft. Ca 86,5 x 79 cm vardera.3 000 SEK
422DUK OCH SERVETTER, 20 st. Linnedamast. Sverige 1800-talets andra hälft.4 500 SEK
423SERVETTER, 6 st. Linnedamast. Ryssland, invävt krönt ryskt N II (tsar Nikolaj II) och 1909-1910.6 500 SEK
424VÄVD TAPET, gobelängteknik. 339 x 316,5 cm. Bryssel, tidigt 1600-tal.40 000 SEK
425VÄVD TAPET. Gobelängteknik. Verdure. 270 x 185 cm. Flandern omkring 1700.28 000 SEK
426TIRAZFRAGMENT. Mellanöstern 800-1000-tal, sannolikt Egypten. 33 x 23,5 cm.Återrop
427MATTFRAGMENT. Antik Centralanatolisk Saff. 152,5 x 140,5 cm.30 000 SEK
428MATTA. Antik Anatol, sannolikt Megri. 185,5 x 137 cm (samt en kortsida med sex cm slätväv).10 000 SEK
429GALLERIMATTA. Antik/semiantik Bidjar. 525,5 x 141 cm (samt några cm slätväv på varje sida).14 000 SEK
430MATTA. Semiantik Bidjar. 543 x 342,5 cm (samt några cm slätväv på varje kortsida).32 000 SEK
431MATTA. Semiantik Djoshagan. 359 x 268 cm (samt 2,5 cm slätväv på vardera sida.Återrop
432MATTA. Old silke Hereke Souf. 155,5 x 111,5 cm.22 000 SEK
433MATTA. Old silke Hereke Souf. 156,5 x 104 cm.22 000 SEK
434MATTA. Old silke Hereke Souf. 148,5 x 98 cm.26 000 SEK
435MATTA. Antik silke Heris. 177 x 146 cm.36 000 SEK
436MATTA, antik Heris, 476,5 x 344,5 cm.65 000 SEK
437MATTA. Antik Heris. 366,5 x 293 cm.18 000 SEK
438MATTA. Semiantik Heris. 571 x 359,5 cm.65 000 SEK
439MATTA. Semiantik silke figural souf (relief), sannolikt Indien. 208 x 128,5 cm (samt två cm slätväv på varje kortsida).85 000 SEK
440MATTA. Antik Isfahan. 210,5 x 143,5 cm.17 000 SEK
441MATTA. Antik Isfahan. 212 x 141 cm.15 000 SEK
442MATTA, Semiantik Isfahan part silk, ca 350,5 x 233,5 cm.Återrop
443MATTA. Semiantik Isfahan. 217 x 155,5 cm.10 000 SEK
444MATTA. Old Isfahan Nazeri nedjad. 240,5 x 157,5 cm (samt en kortsida med en cm slätväv,34 000 SEK
445MATTA. Old Isfahan. 243,5 x 166 cm (samt ett slätvävt parti på båda kortsidorna).28 000 SEK
446Seirafian, MATTA. Old Isfahan Seirafian. 175 x 105 cm.34 000 SEK
447MATTA. Antik Kashgai. 141,5 x 98,5 cm.8 000 SEK
448CHUVAL-MATTA. Antik Khalach, mellersta Amu Darya (MAD), södra oasen. 112,5 x 167 cm.8 000 SEK
449MATTA. Antik silke Keshan s.k. Motachem. 202,5 x 136,5 cm.240 000 SEK
450MATTA. Antik Keshan part silk, s.k. Motachem. 200 x 95,5-108 cm.Återrop
451MATTA. Semiantik silke Keshan. 205,5 x 131,5 cm.24 000 SEK
452MATTA. Semiantik silke Keshan Souf (relief). 210 x 131,5 cm (samt en cm slätväv på varje kortsida).55 000 SEK
453MATTA. Semiantik Keshan s.k. Motachem. 211 x 136,5 cm.28 000 SEK
454MATTA. Semiantik Keshan part silk. 248,5 x 136 cm.6 000 SEK
455MATTA. Semiantik Keshan, s.k. Dabir. 206 x 137 cm.20 000 SEK
456MATTA. Semiantik Kirman. 614,5 x 360,5 cm.28 000 SEK
457MATTA. Semiantik Kirman Laver figural. 79,5 x 64,5 cm.4 000 SEK
458MATTA. Semiantik Kirman Laver figural. 79,5 x 63 cm.4 000 SEK
459MATTA. Old Kirman. 521 x 356 cm.36 000 SEK
460MATTA. Semiantik Kuba/Shirvan. 165,5 x 129,5 cm (samt en kortsida med en cm slätväv).8 000 SEK
461MATTA. Antik Mahal s.k. Ziegler. 400,5 x 297 cm.36 000 SEK
462MATTA. Semiantik Mahal. 427 x 332 cm.Återrop
463MATTA. Semiantik Teheran. 196,5 x 142,5 cm.13 000 SEK
464MATTA. Antik Täbris. 426 x 311 cm.30 000 SEK
465MATTA. Antik/semiantik Täbris. 663 x 412 cm.Återrop
466MATTA. Semiantik Täbris Petag. 385,5 x 307 cm.60 000 SEK
467MATTA, Semiantik Täbris, signerad Jokhchi. Ca 374 x 283 cm.Återrop
468MATTA. Old Täbris. 339 x 244,5 cm.Återrop
469MATTA. Antik Ushak. 554,5 x 480 cm.Återrop
470MATTA. Semiantik Veramin sannolikt. 303-311 x 208,5 cm.42 000 SEK
471SKÅP. Jämtland, Hagaskolan, Lockne socken. Med monogram KAD och daterat 1802.100 000 SEK
472SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.46 000 SEK
473SKRIVSKÅP, tillskrivet Carl Diedrik Fick (mästare i Stockholm 1776-1806). Sengustavianskt.Återrop
474SKRIVBYRÅ. Troligen Österrike, 1800-talets början. Empire.Återrop
475SEKRETÄR, tillskriven Niklas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800). Rokoko.15 000 SEK
476BYRÅ. Rokoko, 1700-talets mitt. Troligen Tyskland.Återrop
477BYRÅ. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV i Jacques Bircklés art (mästare i Paris 1764).Återrop
478BYRÅ, av Johan Conrad Eckstein (mästare i Stockholm 1750-85). Rokoko.44 000 SEK
479BYRÅ, av Petter Widbom (mästare i Stockholm 1751-1778). Rokoko.Återrop
480BYRÅ. Svensk rokoko, 1700-talets mitt.24 000 SEK
481BYRÅ. Tillskriven Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko.30 000 SEK
482BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.22 000 SEK
483BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.22 000 SEK
484BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko.42 000 SEK
485BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko.26 000 SEK
486BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets första hälft. Senbarock.25 000 SEK
487BYRÅ. Tillskriven Olof Martin, mästare i Stockholm 1736-64. Tidig rokoko.55 000 SEK
488BYRÅ, tillskriven Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790). Gustaviansk, 1700-talets slut.36 000 SEK
489BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustaviansk.50 000 SEK
490BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.36 000 SEK
491BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.30 000 SEK
492BYRÅ. Gustaviansk, 1700-talets slut.Återrop
493BYRÅ. Frankrike 1700-talets slut. Directoire.12 000 SEK
494VAGNSDELAR, Sverige, 1760-tal. Rokoko. Omarbetad senare till skänk.24 000 SEK
495MATBORD. Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.Återrop
496FÄLLBORD, från Nils Asplinds verkstad i Falun, daterat 1814.8 000 SEK
497SPELBORD, Rokoko 1700-talets andra hälft.Återrop
498Lorentz Lundelius, BORD, av Lorentz Lundelius (verksam i Köping och Kungsör 1776-1805). Sengustavianskt.45 000 SEK
499DAMARBETSBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.17 000 SEK
500BORD, tillskrivet Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813). Sengustavianskt.15 000 SEK
501DAMARBETSBORD, av Carl Diedric Fick (mästare 1776-1806 i Stockholm). Sengustavianskt.22 000 SEK
502DAMSKRIVBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.19 000 SEK
503DAMARBETSBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.19 000 SEK
504BORD, Stockholmsarbete i Empire.19 000 SEK