Decemberauktionen + Asiatiska 597

270 föremål
288. SKULPTUR, nefrit, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
41 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
289. SKULPTUR, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
291. KEDJA/OBJEKT, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
292. BORDSSKÄRM, trä och porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
293. TEMPELKLOCKA, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
295. SKULPTUR, brons. Daoistisk dignitär, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
296. BODHISATTVA i kopparlegering, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
298. TESERVIS, tre delar, silver. Shanghai, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
300. BÄGARE, silver. Shanghai, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
301. SILVERMYNT, två stycken. Republik, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
303. LYKTA, trä och siden. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
304. SKULPTURGRUPP, trä. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
306. STAV i SCHATULL, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
13 400 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
307. TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming dynasti (1368-1643).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
309. MÅLNING, föreställande himmelsk väktarfigur, Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
310. FAT, ett par, keramik.  Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
311. BOJAN, porslin. Mingdynastin, Wanli (1576-1620).
Klubbat pris
7 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
312. BRICKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
315. HÄST, lergods. Tang/Suidynastin (581-906).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
316. KRUKA, keramik. Song/Yuandynastin (960-1368).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
317. HUVUDSTÖD, keramik. Yuan/Mingdynastin (1271-1644).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
318. STÄLL, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
319. VAS, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
320. SKÅL, porslin. Mingdynastin med hallmärke (1368-1644).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
321. SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
322. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
323. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
324. TESERVIS, 17 delar, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
325. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
326. FAT, fem stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
327. SKÅL, keramik, temmoku, Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
331. SKÅLAR, 2 st., porslin. Ding-typ, Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
332. SKÅL, porslin, Qingbai-typ, Yuandynastin (1260-1368).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
333. SKÅL, keramik. Junglasyr, Song-Yuan dynastin (960-1368).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
334. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
336. FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
337. URNA, porslin, Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
340. SKÅLFAT, 6 st., porslin. Guangxus märke, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
342. SKÅL, porslin. Guangxus märke, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
343. VAS, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
344. FIGURIN, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
345. ASK med LOCK, ett par, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
346. ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
347. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
348. SKÅP, cinnoberlack. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
1 600 000 SEK
Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
349. ASK m LOCK, lackarbete. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
350. VAS, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
351. SKÅP, ett par, hardwood. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
352. SKRIVBORD, hardwood. Late Qing dynasty, circa 1900.
Klubbat pris
640 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
353. ALTARBORD, hardwood. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
355. BRUSHPOT, trä. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
359. SOLFJÄDRAR, två stycken. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
361. TYGRULLE, siden. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
363. SPEGEL, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
364. KÄRL, brons. Mingdynastin (1368-1644) eller äldre.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
365. URNA, Hu, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
366. RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
367. FIGURIN, brons. 14/1500-tal eller tidigare.
Klubbat pris
520 000 SEK
Utropspris
300 000 - 500 000 SEK
368. GUDOM, förgylld kopparlegering. Nepal, norra Indien, 1100-tal.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
369. KUBERA, kopparlegering. Tibet, 1400-tal.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
370. AMITAYUS, förgylld kopparlegering. Tibet, 1400-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
373. GUANYIN, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
375. VÄKTARE, brons. Mingdynastin, (1368-1644).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
376. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Mingdynasti, 1600-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
377. GUANYIN, förgylld kopparlegering. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
378. GUANYIN, brons. Sen Mingdynasti.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
379. SKULPTUR, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
380. ALTARUPPSATS, brons. Tibet, 16/1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
381. AVALOKITESHVARA, förgylld kopparlegering. Tibet, circa 1800.
Klubbat pris
43 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
382. DEKORDELAR, två stycken, repoussé, Tibet, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
383. SKULPTUR, trä. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
386. SVÄRDSFÄSTEN, två stycken, brons. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
388. ASK, bambu, Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
389. BUDDHA, brons. Thailand, troligen Lanna, 14-1500-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK