Förgyllt och bronserat. Skiva av grå kalksten. Halvmånformat på fyra ben. Snidad dekor av rosor, band- och pärlstav. Fotkryss med urna. Längd 88,5, bredd 47, höjd 81,5 cm.
Slitage. Ställvis bortfall av kredering och förgyllning. Skivan med runt märke.