Eleganta flanörer -motiv från Kungsklyftan, Fjällbacka
Signerad I. Nyberg och daterad -89. Olja på pannå 36,5 x 19,5 cm.
Direktör Åke Holmberg; privat samling.
Kungl. akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Ivar Nyberg. Minnesutställning", 1932.